Kripto Haber

Rusya Merkez Bankası Atomyze’yi İlk Dijital Varlık İhraççısı Olarak Onayladı

Rusya Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, Atomyze’nin ülkede merkez bankasının onaylı dijital varlık operatörleri listesine giren ilk şirket olduğunu duyurdu.

  • Madencilik ve eritme devi Nornickel’in envanterinden tokenize metal satan bir firma olan Atomyze, yasal olarak jeton çıkarabilecek ve Rusya’daki kullanıcılara cüzdan sağlayabilecek. Şirket, Hyperledger Fabric tabanlı blockchain teknolojisini kullanıyor.
  • Atomyze ve Nornickel’in ortak bir hissedarı vardır, Interros Group. Interros Group, Rusya’nın en zengin adamlarından biri olan Vladimir Potanin’e ait. 2019’da bir CoinDesk röportajına göre Potanin, dijital varlıkların büyük bir savunucusu.
  • 2020’de Rusya, lisanslı şirketlerin dijital varlık ihraç etmesine izin veren bir yasayı kabul etti. Firmaların Rusya Merkez Bankası’na kayıtlı olması, belirli kriterleri karşılaması ve düzenleyiciye rapor vermesi gerekir.
  • Atomyze, geçtiğimiz Ocak ayında lisans için başvuruda bulundu ve aralarında kendi stablecoin’ini çıkarmayı planlayan en büyük perakende bankası Sberbank da dahil olmak üzere bir avuç başka firma vardı.
  • Interros Group dijital ekonomi ve inovasyon başkanı Denis Klimentov, CoinDesk’e düzenleyicinin uygulamayı onaylamasının bir yıl sürdüğünü söyledi.
  • Atomyze, Nornickel’in bir yan kuruluşu olan Küresel Palladium Fonu’nun ortağıdır. Klimentov, dış pazarlarda çalışacak benzer kuruluşların şu anda İsviçre ve ABD’de lisanslama sürecinde olduğunu söyledi.
  • Ocak ayında Rusya Merkez Bankası, kripto para ticareti ve madenciliğinin yasaklanması çağrısında bulundu. Analitik bir raporda düzenleyici, kriptonun avantajlarının, kendi gelecekteki merkez bankası dijital para birimi ve Rusya Merkez Bankası’nın kontrolü altındaki beyaz listeye alınmış dijital varlıklar tarafından düzenlenmiş bir ortamda çoğaltılabileceğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.