Kripto Haber

Rusya’nın En Büyük Bankası, Ülkedeki İlk Blockchain Odaklı ETF’yi Tanıttı

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, blockchain endüstrisinde yer alan şirketlere erişim sağlamak için ülkenin ilk borsada işlem gören fonu (ETF) olduğunu söylediği şeyi tanıttı.

  • Sber Asset Management’tan alınan fonun adı Sberbank Blockchain Economy ETF’dir ve bankadan yapılan açıklamada, “SBBE” koduyla Rus borsasında işlem gördüğü belirtildi.
  • Yatırımcıların Coinbase, Galaxy Digital ve blockchain yazılım sağlayıcısı Digindex dahil olmak üzere kripto ticaret firmalarına maruz kalmalarını sağlayan Sber Blockchain Ekonomi Endeksi’ni izlemeyi amaçlıyor. Endeks ayrıca kripto varlık ve madencilik şirketlerini ve blok zinciri endüstrisinde danışmanlık hizmetleri sunan firmaları da içeriyor.
  • Sber Asset Management bir basın açıklamasında, ürünün yatırımcılara “dijital varlıkların doğrudan geliştirilmesi, satın alınması, depolanması ve satışı ile ilgili zorluklar olmadan blok zinciri ekonomisine maruz kalmalarını sağlayacak” dedi.
  • Rusya, kripto para birimlerine karşı tavrında, kara para aklama veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini belirtti. Son zamanlarda Rus merkez bankası, ülkede kripto para birimi yatırımlarını yasaklamak istediğini ve ruble destekli bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalıştığını söyledi.
  • Yine de kripto ülkede popüler. Merkez bankasının Kasım ayı raporunda, ülkede bir yılda 5 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştirildiğini söyledi.
  • Küresel olarak, yatırımcılara blok zinciri ve kripto para birimi şirketlerine maruz kalma sağlayan ETF’lere olan ilgi arttı. Son zamanlarda ABD, yatırımcılara bir dizi bitcoin vadeli işlem ETF’si sağladı.

Devamını oku: Rusya’nın Sber Bankası Kendi Stabil Parasını Başlatmak İçin Dosyalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.