Bitcoin

Satoshi Devri Cüzdan Uyandı! Elon Musk: Bitcoin Mucidi Bu!

Whale Alert datalarına nazaran bir Bitcoin sahibi, Satoshi Nakamoto’nun bilinen son e-postasını gönderdiği ve web’den kaybolduğu 2011 yılından bu yana birinci kere paralarını cüzdanlarından taşıdı. Bu sırada Tesla CEO’su Elon Musk, BTC mucidi Satoshi Nakamoto’nun kim olabileceğine dair varsayım yürüttü.

Dev Bitcoin cüzdanı harekete geçti

Datalara nazaran Satoshi periyodundan kalan ve 10 yıldır birinci defa harekete geçen cüzdandaki 8.425 dolarlık birinci yatırım 23,7 milyon dolara dönüştü. Ne kadar etkileyici olursa olsun, birinin Bitcoin zulasını nakde çevirmek için on yıldan fazla bir müddettir beklemesi pek muhtemel değil. Süreç için daha mümkün bir açıklama, birisinin kazara bir kripto cüzdanı keşfetmesi yahut sonunda kilidini açmasıdır.  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere uyuyan bir balina daha Kasım ayında 150 milyon dolarlık bir cüzdanı etkinleştirmişti.

Elon Musk, Satoshi’nin kim olabileceğini iddia ediyor

Bu sırada Elon Musk, çok zımnî kripto para ünitesi uzmanı Nick Szabo’nun Bitcoin’in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceği konusunda birçok şahısla tıpkı fikirde görünüyor. Yapay zeka araştırmacısı Lex Friedman’ın Nakamoto’nun kimliği hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Musk, “Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden evvel fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz” dedi.  Tesla milyarderi, Bitcoin’i kimin yarattığını “açıkça” bilmediğini, lakin Szabo’nun teorilerinin önde gelen kripto para ünitesinin yaratılması için temel göründüğünü söyledi ve aşağıdakileri söyledi:

Görünüşe nazaran Nick Szabo, bu fikirlerin evriminden muhtemelen herkesten daha fazla sorumlu. O Nakamoto olmadığını tez ediyor, fakat tam bilmiyorum. Fakat Bitcoin’in ardındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu olan kişi üzere görünüyor.

Szabo’nun Satoshi olabileceği düşünülüyordu

Bitcoin birinci olarak Ekim 2008’de, insanların bir yahut birkaç kişi olabileceğine inandığı bir takma isim olan Satoshi Nakamoto tarafından önerildi. 2014 yılında, bir dilbilim araştırmacıları takımı, Szabo ve başka 10 muhtemel yaratıcının yazılarının yanı sıra Nakamoto’nun Bitcoin teknik incelemesini inceledi. Sonuçları tartışılmaz buldular. Araştırmacılar, “Szabo’nun yazısı ile Bitcoin whitepaper’ı ortasındaki dilsel benzerliklerin sayısı gizemli. Öteki muhtemel muharrirlerin hiçbiri bu kadar eşleşmedi,” tabirlerini kullandı.

2015 New York Times raporu da Bitcoin’in mucidi olarak Szabo’yu gösterdi. Szabo, Bitcoin ve Blockchain teknolojisinin tarihi hakkında halka açık bir formda konuştu, lakin kriptonun gerisindeki isimsiz mucit olduğu savlarını tekraren reddetti. Bitcoin ile irtibatlı olmasının bir diğer nedeni de 1998’de “bit gold” kripto para ünitesini yaratması. Musk, Bitcoin’in yaratıcısının kimliğinin gerisinde pek bir mana olmadığını düşündüğünü belirtti ve aşağıdaki tabirleri kullandı:

İsim nedir? Bir fikre iliştirilmiş bir isim. Hakikaten ne manaya geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.