Kripto Haber

SEC, Crypto Startup Crowd Machine Kurucusunu Dolandırıcılıkla Suçladı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kurduğu iki kripto şirketi Crowd Machine Inc. ve Metavine Inc. ile birlikte Avustralyalı Craig Sproule’u yatırımcıları dolandırmakla suçladı.

SEC Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sproule ve Crowd Machine’in 5 dolardan fazla kullandığını söyledi. Yatırımcılara açıklanmayan, Güney Afrika’daki altın madenciliği kuruluşlarına yatırım yapmak için Ocak ve Nisan 2018 arasında teklif edilen ilk madeni para teklifinden 8 milyon gelir. SEC, Sproule’un yatırımcılara başlangıçta, elde edilen gelirin Metavine Inc.’in mevcut uygulama geliştirme yazılımının, kullanıcıların kendi bilgisayarlarından oluşan merkezi olmayan bir ağ üzerinde çalışmasını sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirmek için kullanılacağını söylediğini söyledi. Sproule 40 dolar topladığını iddia etti. SEC’e göre, ilk madeni para teklifinde şirketleri aracılığıyla 7 milyon.

SEC ayrıca, Crowd Machine ve Sproule’un Crowd Machine Compute Tokens (CMCT) tekliflerini ve satışlarını uygun şekilde kaydetmediğini ve akredite olup olmadıklarını belirlemeden tokenleri yatırımcı gruplarına sattığını iddia etti.

Birleşik Devletler Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde yapılan şikayet, Sproule’un 195.047$’lık bir para cezası ödemesini emretti. İddiaları kabul etmeden veya reddetmeden, Sproule ve Crowd Machine, gelecekteki menkul kıymet tekliflerine katılmalarını kalıcı olarak yasaklayan, CMCT’leri kalıcı olarak devre dışı bırakmalarını emreden ve dijital varlık alım satım platformlarından kaldırılmasını talep eden kararlara rıza gösterdi. Ek olarak, Sproule’un halka açık bir şirketin memuru veya yöneticisi olarak hizmet vermesi yasaklanacaktır.

Kalabalık Makinesi için ayrılma, ön yargı faizi ve para cezaları, Metavine Inc.

“İddia edildiği gibi, Sproule ve Crowd Machine, yatırımcıları ICO gelirlerini nasıl kullandıkları ve tamamen alakasız bir plan için fon harcadıkları konusunda yanlış yönlendirdi” dedi. “Kamuya doyurucu ve gerçeğe uygun açıklamalar sağlayamayan dijital varlık menkul kıymetlerinin sorumlu ihraççılarını tutmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.