Kripto Haber

Shenzhen-Singapur Ticaret Blockchain Projesinin Arkasındaki BSN’nin Kırmızı Tarihi

Singapur ve Çin’in Silikon Vadisi, Shenzhen şehri, iki büyük ekonomi arasında sınır ötesi ticaret veri değişimi için muhtemelen dünyanın ilk blok zinciri tabanlı ağını inşa ediyor.

Red Date CEO’su Yifan He, Çin’in blok zincirlerinin internetinin mimarı Red Date Technology’nin, Shenzhen Belediye Hükümeti ve Singapur’un Infocomm Medya Geliştirme Otoritesi (IMDA) ile blok zinciri tabanlı Ulusötesi Ticaret Ağı’nı (BTTN) inşa etmek için çalıştığını söyledi. CoinDesk.

CoinDesk ile paylaşılan bir tanıtım belgesine göre, şirketler BTTN’yi kullanarak ülkeler ve firmalar arasında yerel veri gizlilik ve güvenlik yasalarına bağlı kalarak ticaret verilerini aktarabilecekler.

Proje, Red Date başta olmak üzere Çinli şirketlerin kapalı teknoloji bilgi sistemlerini dünyanın geri kalanının açık protokolleriyle birlikte çalışabilir hale getirmek için nasıl çalıştıklarının bir başka örneğidir.

Blockchain Services Network’e (BSN) çok benzer şekilde Red Date, BTTN’yi geleceğin küresel blockchain mimarisinin temel bir parçası olarak tasavvur eder. Beyaz kitap, BTTN’nin “herhangi bir yargı alanındaki veri yasalarına uyacak ve herhangi bir sınır ötesi ticaret senaryosunda bilgi güvenliğini destekleyecek” “çok taraflı bir ağ” haline gelebileceğini söyledi.

Veri işbirliği projesi, Çin’in acımasız veri güvenlik ve gizlilik yasalarını uygulamasıyla birlikte geliyor. Eylül ayında yürürlüğe giren Veri Güvenlik Yasası’nın, Çinli şirketlerin verileri denizaşırı ortaklar ve müşterilerle paylaşma becerisini engellediği bildiriliyor.

Merkezi Pekin’de bulunan Red Date, geliştiricilerin blok zinciri merkezi olmayan uygulamaları oluşturup dağıtabilecekleri bir platform olan BSN’den sonra, dünya çapında manşetleri yakaladı.

BSN, devlete ait iki telekomünikasyon şirketinin, China Mobile ve China Unicom’un desteğine sahiptir; ödeme sağlayıcı China UnionPay; ve Çin’in en iyi ekonomik planlama ajansı olan Ulusal Kalkınma ve Islahat Komisyonu’na (NDRC) bağlı bir düşünce kuruluşu olan Devlet Bilgi Merkezi.

Nasıl çalışır?

Şirketlerin sınır ötesi ticaret sırasında veri paylaşmak için kullandıkları mevcut sistemler ayrıktır. CoinDesk röportajında ​​konşimento (BoL) örneğini gündeme getirdi. Her ülkenin ve hatta limanın BoL’leri takip etmek için kendi sistemi vardır ve bu nedenle sınırları aşan bir kargo gemisinin belgeleri göndermek için birden fazla uygulama programlama arayüzüne (API) bağlanması gerekecektir.

Devamını Okuyun: Çin’in Büyük Blockchain Vizyonunun Arkasındaki Az Bilinen Teknoloji Firması Red Date ile Tanışın

BTTN, ticaret ortaklarını özel bir “veri otoyolları” ağına bağlayarak bu sorunu çözmek istiyor, böylece yalnızca ağa bağlanmaları gerekiyor, dedi.

BTTN, BTTN yazılımının bir bulut sunucusuna kurulmasıyla kurulabilen veri merkezlerinden oluşur. Bunlar, iş zincirleri adı verilen blok zinciri tabanlı veri otoyolları aracılığıyla birbirine bağlanır.

Veri merkez operatörleri ağ üyeliği, güvenlik ve uyumluluktan sorumludur. Bunun, gelişimine adım atan şirketler konsorsiyumu olan Development Alliance’ın veri merkezlerini yönettiği BSN’den farklı olduğunu açıkladı.

Firmalar, veri merkezlerine bağlanarak ve ardından iş zincirlerini kullanarak yetki alanları arasında veri alışverişi yapabilir. Zincirler, Ethereum, Hyperledger Fabric ve Quorum gibi hem izinli hem de izinsiz farklı blok zincirleri üzerine inşa edilebilir.

Ağ, IMDA tarafından geliştirilen blok zinciri aracı TradeTrust aracılığıyla güvenli belge aktarımı, merkezi olmayan kimlik doğrulama ve veri alışverişini desteklemek için merkezi olmayan veri depolama gibi sistem düzeyinde hizmetler sunar.

Çin boyutu

Tıpkı BSN’de olduğu gibi, Çinli şirketlerin Çin yönetmeliklerine uymak için herkesin katılmasına izin veren izinsiz zincirlere erişimi olmayacak. BSN’nin birlikte çalışabilirlik teknolojisini kullanan BTTN, izinli ve izinsiz zincirlerin etkileşime girmesine izin verecektir.

Çin veri merkezleri, Shenzhen’deki gibi, “her halka açık zincir için ilgili izin verilen sistem düzeyinde bir zincire” ev sahipliği yapacak. Böyle bir zincire “Ethereum Erişim Zinciri” adı verilir. Gazete, bununla birlikte Çinli firmaların fiat para birimlerinde gaz için hisse senedi çıkarabileceklerini ve izinli bir zincir kayıtlarının Çin yasalarına uygun olduğunu söyledi.

Bu yerleşik zincirler arası yetenekler, bireysel işletmelerin BTTN üzerinde ağlarını nasıl ve nerede kurduklarına bakılmaksızın, yerel düzenlemelere uygun olarak küresel olarak başkalarıyla işlem yapmaya devam edebilmelerini sağlar.

Kavram kanıtı aşamasının temel hedeflerinden birinin Veri Güvenlik Yasasına uygunluk olduğunu söyledi. CEO, “Şu anda yetkililerin ticaret için küresel sistemlerle bağlantı kuran Çin BT sistemlerini “nasıl kontrol edecekleri hakkında hiçbir fikri yok” dedi.

BTTN veri merkezleri, verinin denizaşırı ülkelere gitmek için geçtiği ağ geçitleri olarak çalışabilir, bu da hükümetin bir firmanın Çin veri düzenlemeleriyle uyumlu olup olmadığını kolayca değerlendirmesini mümkün kılar. “Bu tür bir otoyol olmadan, herkes bağlanmak istediği yere bağlanabilir. Bunu bile yönetmenin bir yolu yok” dedi.

Bu izleme yetenekleri göz önüne alındığında, ülkenin en yüksek internet düzenleme organı olan Çin Siber Uzay İdaresi’nin eyalet şubelerinin BTTN veri merkezleri kurmasını bekliyor.

Red Date, Chongqing ve Hainan’dakiler de dahil olmak üzere üç farklı il CAC şubesiyle konuşuyor, dedi.

Sonraki adımlar

Altyapı mevcut BSN mimarisine dayanıyor ve Red Date veri merkez operatörlerini şimdiden ücretlendirmeye başladı, dedi CoinDesk’e.

İşlem China Mobile üzerinden yapılıyor ve BTTN teknolojisi, Red Date teknolojisini kullanan bir China Mobile ürünü olarak satılıyor, dedi. Bu, Çin’deki hükümet müşterileri ile çalışmayı kolaylaştırıyor, dedi.

İlk aşamada, Çin’in elektronik liman sisteminin bir kolu olan Southern Electronic Ports, Shenzhen’de bir veri merkezi kuracak ve BlockAsset Management, Singapur’da IMDA tarafından işletilen TradeTrust sistemi ile entegre olacak bir veri merkezi kuracak.

NDRC’nin bir şubesi olan Çin Kentsel Gelişim Merkezi, Tencent’in lisanslı neobank WeBank, lojistik tedarikçisi LinkLogis ve GovTech Singapur da projeye katılıyor.

Daha fazlasını okuyun: Çin’in BSN Kurucusu Uluslararası Kolu Yönetmek için Singapur’da Kâr Amacı Gütmeyen Bir Kuruluşu Kaydediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.