Alt Coin

SHIB Trenini Kaçırdınız mı? Bu Sıradaki En Süratli At!

Geçtiğimiz yıl boyunca Shiba Inu (SHIB), Dogecoin (DOGE) üzere göğüs coin’ler ve Axie Infinity (AXS) üzere play-to-earn altcoin’leri; astronomik çıkarlar elde ederek yatırımcılarını varlıklı ettiler. Kimilerinin bu coin’lere yatırım yaparak milyoner olduğunu gören beşerler, sıradaki “en süratli atı” arama uğraşına girdi. Uzmanlar, çoğunlukla “heyecan” yaratma sorunu olduğundan, hangi coin’lerin patlayacağını bilmenin imkânsız olduğunu söylüyor. Lakin bir kripto para ünitesine “o” faktörü kazandırabilecek çeşitli unsurlar olabilir. Bu yazımızda, ağındaki devasa gelişmeler ve partnerlikleriyle ivme kazanabilecek sıradaki altcoin’den bahsedeceğiz: Bitcicoin (BITCI).

Kripto para alanında SHIB üzere patlama yapacak sıradaki altcoin: BITCI!

Yüzde 150.000’lik bir yararın neye benzediğini tam olarak anlamak hayli güç, lakin evet, Dogecoin’den (DOGE) ilham alarak oluşturulmuş Shiba Inu (SHIB) bir yılda bu biçim bir yükseliş sergileyerek yatırımcılarını bir yılda milyoner yaptı. Birçok ünlüden dayanak alan göğüs coin’lerin atası olan Dogecoin de elbette boş durmadı ve 2021 yılında tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktığında, yatırımcısına yüzde 10.000’in üzerinde getiri sağladı. Play-to-Earn ve Metaverse üzere yenilikçi alanların büyük ilgi görmesiyle gündeme düşen bir öteki altcoin olan Axie Infinity (AXS) ise yüzde 4.000’in üzerinde arttı.

Pekala, bundan sonra hangi kripto fırlayacak? Kimse tam olarak bilmiyor. Fakat Dogecoin ve Shiba Inu üzere halkın nabzını yakalayabilen ve Axie Infinity üzere teknolojik yenilik ve ilerleme sunan kripto paraların benimsenme ve fiyat artışı yarışında öne geçeceğine kuşku yok. Bunlardan birisi, kendi Blockchain’ine sahip Türkiye’nin birinci ve tek kripto parası Bitcicoin (BITCI) olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcicoin, geniş ekosistemi ve ileriye dönük planlarıyla öne çıkıyor

Bitcicoin’in yer aldığı Bitci ekosistemi epeyce geniş ve her bölümden insanın yararlanabileceği halde tasarlanmış. NFT pazaryerinden staking imkanına, onlarca spor kulübü ile iştirak kurularak oluşturulan taraftar tokenların yer aldığı Bitcichain’den merkezi olmayan uygulamalara (dApps) kadar pek çok şey; BITCI’nin merkezinde yer aldığı ekosistemde bulunuyor. Bu devasa ekosistemin kullanım durumundaki artışla bir arada BITCI’nin benimsenmesi ve yükselişi durdurulamayacak üzere görünüyor.

Üstelik Bitci, epeyce değerli bir planını duyurdu. Küresel basında da hayli büyük yankı oluşturan bu plana nazaran şirket, Brezilya ve İspanya’da da kripto para platformları açacak. Bunun yanı sıra BITCI kripto para ünitesi, geçtiğimiz aylarda büyük kripto para borsaları LBank, XT.com ve Bittrex’te listelendi. Şirketin yurt dışı merkezli pek çok spor kulübüyle sponsorluk mutabakatlarının olması ve fan token’larla, taraftarların ekibine dayanak vermesini sağlaması ise pek çok insan tarafından biliniyor. Tüm bunlar, BITCI’nin global çapta da tanınmasını sağlayacak ve fiyata da olumlu bir biçimde yansıyacak.

Coin yakımı, kripto paranın ivmesini katlıyor

Bitcicoin’in sıradaki patlayıcı coin olmasını sağlayacak bir başka faktör de muhakkak aralıklarla gerçekleştirilen coin yakım süreçleri. Yakım, bir ölçü tokenın dolanımdan kalıcı olarak kaldırılması manasına gelir. Süreç ekseriyetle, kelam konusu tokenların bir yakım adresine, yani coin’lerin hiçbir vakit geri aktarılamayacakları bir cüzdana yollanmasıyla yapılır.  Projeler, toplam arzı azaltmak için tokenları yakar. Bu durum token iktisadında “deflasyonist” bir olay yaratır.

Yakımın gerisindeki motivasyonun ekseriyetle kalan tokenların kıymetini artırmak olduğu biliniyor. Zira varlıkların, dolanımdaki arzının azalması ve daha kıt hale gelmesi fiyatı artıran en büyük katalizörlerden biridir.  Bitcicoin, başlangıçta 100 milyarlık toplam arz ile piyasaya sürüldü. Eylül 2021’de 5 milyarlık, 31 Aralık 2021’e kadar ise 45 milyarlık yakım gerçekleştiren Bitci; önümüzdeki iki yıl boyunca arzı azaltmaya devam edecek. Projenin planına nazaran 2022 yılının Aralık ayına kadar 20 milyar, 2023 yılının sonuna kadar ise 9 milyar BITCI yakılacak. Tüm bunlar, fiyatı aya ulaştıracak cinsten gelişmeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.