Bitcoin

Şifre Çözüldü: ABD’nin Devasa, Bilinmeyen Bir Bitcoin Stoğu Var!

ABD hükümeti ele geçirdiği Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve başka kripto para üniteleri için nizamlı olarak açık artırmalar düzenliyor. Açık artırmalar, yasa dışı eser ticareti yapan bir dark web pazarı olan Silk Road’un 2013’te kaldırılmasıyla büyük bir biçimde başladı. Pekala, ABD hükümeti bu BTC’leri ne yapıyor, nasıl saklıyor?

ABD hükümetinin Bitcoin stoğunun akıbeti

ABD hükümeti yıllardır, Bitcoin ve başka kripto para ünitelerini açık artırmaya çıkardı. 2018’de Riot Blockchain’e yaklaşık 5 milyon dolara sattığı 500 Bitcoin mi artık 23 milyon doların üzerinde. 2014’te 19 milyon dolara milyarder risk sermayedarı Tim Draper’a giden 30.000 Bitcoin, bugün 1.3 milyar dolardan fazlaya denk geliyor. Hükümet, yüksek profilli kabahat operasyonlarından beklenebilecek olağan varlıkların yanı sıra, tüm bu Bitcoin’i ele geçirdi. Hepsi emsal bir biçimde satılıyor. İç Gelir Servisi’nin (IRS) siber hata ünitesi yöneticisi Jarod Koopman, ele geçirilenlerden bahsederken “10 tekne, 12 otomobil olabilir, sonra X sayıda Bitcoin de oluyordu,” tabirlerini kullandı.

Hükümetin kripto para ele geçirme ve satış operasyonu o kadar süratli büyüyor ki, token stoğunun depolanmasını ve satışını yönetmek için özel kesimin yardımına başvurdu. Koopman’a nazaran şu anda ABD’deki ceza adalet sistemi aracılığıyla Bitcoin ve öteki kripto para ünitelerinin akışında üç ana temas noktası var. Birinci evre arama ve el koymadır. İkincisi, baskın yapılan kriptonun tasfiyesi. Üçüncüsü, bu kripto satışlarından elde edilen gelirlerin dağıtılmasıdır.

Bu ele geçirme sırasında, uygun nezareti sağlamak için birden fazla yetkili dahil edilir. Buna, ele geçirilen kriptoyu teminat altına almak için gerekli donanım cüzdanlarını oluşturan yöneticiler de dahildir. Koopman, “Özel anahtarları, kurcalanmaması için sadece genel merkezde tutuyoruz” dedi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere son yıllarda hükümet rekor ölçüde kriptoyu hatalılardan ele geçirdi. Siber hatalar arttıkça hükümetin kripto para kasasının daha da şişmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.