Alt Coin

“Sıradaki Patlayıcı Coin’ler”  Denilen Toplumsal Tokenler Hangileridir?

Kripto para alanı, daima olarak gelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda merkeziyetsiz finans (DeFi) alanı patlama yaşamışken geçen yıldan beri, NFT alanı patladı. NFT satışları medyanın ilgi odağı haline geldi. Bu sırada, NFT’lerden daha fazla yarar sağlayabileceği düşünülen ve işin geleceğini ve işbirliği biçimimizi büsbütün değiştirme potansiyeline sahip yeni bir trend ortaya çıktı: toplumsal tokenler. Bu yazıda, öncelikle, sanatkarlar ve girişimcilerin kullandığı toplumsal tokenlara (kişisel tokenlara), akabinde topluluk tokenlarına ve son olarak toplumsal token platformlarına göz atacağız.

Toplumsal tokenler nelerdir?

Toplumsal tokenlar, kripto alanının son yıllarda ortaya çıkardığı birçok yenilikten biridir. Sanatkarların COVID-19 sırasında çalışmalarından para kazanmanın yeni yollarını bulma gerekliliği, toplumsal tokenlara olan ilgiyi katalize etmiş üzere görünüyor. Youtube’dan Spotify’a platformlar, son on yılda dağıtım üzerinde artan bir güç kazandı ve kendi özgün içerikleriyle giderek daha fazla rekabet ediyor.  Günümüzde pek çok ünlü para kazanmak için bu şekil platformları kullanıyor. Tipik olarak, bu çeşit senaryolarda, kullandıkları ortam yahut platform, örneğin Facebook yahut Instagram, geliri paylaşır ve içerikleri üzerinde denetim uygular.

Bu nedenlerden ötürü, içerik oluşturucular, hayranlarla kendi kaidelerine nazaran etkileşime giren bir ortam oluşturma konusunda heyecan duyuyorlar. Yaratıcılar için toplumsal tokenların vaadi, merkezi platformlardan uzaklaşarak üretim, dağıtım ve ticarileştirme araçlarını direkt denetim edebilmeleridir.

Yani toplumsal tokenler, bir markanın, topluluğun yahut influencer’ın kendilerini tipik araçların ötesinde para kazanmak için kullanabileceği bir tiptir. Toplumsal tokenlar, yaratıcılar ve teşebbüsçüler dışında futbol kulüplerine, gruplara ve DAO’lara da yardımcı olan varlıklardır.

  • Ferdî tokenlar: Kişisel/yaratıcı tokenları, bireyler tarafından emek biçimlerini değiştirmek için oluşturulur. Bu bireyler ekseriyetle teşebbüsçüler yahut sanatkarlar üzere kamu tarafından bilinen bireylerdir. Yetenekli bir müzikçi, komedyen yahut toplumsal medya fenomeni, basitçe sadık takipçilerden oluşan bir topluluk oluşturabilir. Bu tıp içerik oluşturucuların, ilgili içeriğin takipçileriyle paylaşılabileceği kendi toplumsal tokenlarını başlatma fırsatı burada yatıyor.
  • Topluluk tokenları: Topluluk tokenları, bir topluluğa erişim elde etmenin bir yolu olarak oluşturulur. Bunlar üyelik kartlarına emsal, lakin Blockchain’e dayanır. Muhakkak bir dijital kümeye kapıyı açmak için özel olarak tasarlanmış bir cins kripto para ünitesidir. Tokenın neler yapabileceği ve ne cins bir erişim sunduğu büsbütün gerisindeki projeye bağlıdır. Her toplumsal token bir topluluğu temsil eder ve her topluluğun farklı bir bedel teklifi vardır. Tanınan taraftar tokenlar da bu kümenin içerisine dahildir.

Toplumsal token platformları

Toplumsal token odaklı protokoller, kullanıcıların kendi tokenlarını oluşturmasına ve dijital bir iktisat kurmasına yardımcı olmaya çalışır. Platformlar, çıkarılacak toplumsal tokenın arzı, enflasyonu üzere token iktisadı ile ilgilenir.  Bu formda yayıncılar, sanatkarlar, müzisyenler, oyuncular, atletler yahut genel içerik oluşturucular üzere kreatörler topluluklarından faydalanabilir.

Toplumsal tokenların örnekleri nelerdir?

Kimi projeler, son aylarda toplumsal tokenların gücünden muvaffakiyetle yararlandı. Şahsî tokenlara örnek verecek olursak, UCLA’nın erkek basketbol kadrosunda ikinci sınıf bir guard olan Jaylen Clark, JROCK tokenını yarattı. Evvelden NBA’de oynayan Greg Oden, ODEN tokenını çıkardı. Oregon Ducks’ta oynayan Kayvon Thibodeaux, JREAM tokenını yarattı. Aktris Felicia Day GEX tokenını çıkarırken Jen Stark, STARK tokenı ile gündeme geldi.  Topluluk tokenları ortasında Friends With Benefits (FWB),  marka ve pazarlama uzmanlarının bir ortaya geldiği Jump into Web 3.0 (JUMP), UNITED, BLAP üzere varlıklar yer alıyor. Ayrıyeten, Türkiye yahut global çapta birçok grubun taraftar tokenı topluluk tokenları ortasında yer alıyor.

Sanayide, birçok uzman bu tokenları takip ediyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere bunlardan biri, makro iktisat uzmanı Raoul Pal oldu. Pal, yakın vakitte katıldığı bir programda  “sosyal tokenların yakında kendilerini spor ve müzik üzere birçok tanınan sanayiye entegre olmuş halde bulacağını” düşünüyor. Bir toplumsal tokenın davranışsal iktisadının fevkalâde derecede güçlü olduğunu söyleyen Pal, bunların çok farklı kullanım durumları olduğunu aktarıyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.