Kripto Haber

Şirket İçinde Japonya’nın Çok Paydaşlı Dijital Yen’ini Oluşturuyor

Tokyo metrosunun benzersiz ve bazen sinir bozucu bir özelliği vardır. Dünyadaki çoğu metro sisteminin aksine, birkaç farklı şirket ve belediyenin bir şubesi tarafından işletilmektedir, bu da genellikle farklı hatlar için farklı biletlere ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Japonya’nın dijital yen’i buna çok benziyor olabilir.

Tokyo merkezli DeCurret, 50 küsur çalışanı ile dijital yen tasarımına öncülük ediyor ve dijital para birimini piyasaya sürmeye çalışan Japonya’nın en büyük 74 bankası ve firmasından oluşan bir konsorsiyum olan Dijital Para Birimi Forumu’nu (DCF) koordine ediyor. .

Önerilen modele göre, ticari bankalar, Kasım ayında yayınlanan bir rapora göre, dijital yen’i defterlerinde bir borç olarak ihraç edecek.

Decurret, bankaların dijital para birimini basmak için kullanabilecekleri bir platform kuracak ve Ocak ayında başlayacak denemelerle birlikte 2022’nin sonuna kadar dijital yen çıkarmayı planlıyor.

Hükümetin genellikle durgun olduğu, ancak özel sektörün derin bir inovasyon geçmişine sahip olduğu bir ülkede, girişimcilerin kurumsal finansmanı kolaylaştıracak bir dijital para birimi tasarlamak için adım atması şaşırtıcı değil.

Devamını oku: Japon Konsorsiyumu Gelecek Yıl Sonuna Kadar Banka Mevduatı Benzeri Dijital Yen Çıkarmayı Planlıyor

İyi bağlantılı

DeCurret, şu anda Tokyo borsasında işlem gören, ülkenin ilk internet servis sağlayıcısı (1992’de kurulan) olan İnternet Girişimi Japonya’dan doğdu. IIJ, DeCurret’in yalnızca %40’ına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda DeCurret’te uluslararası iş geliştirmeye liderlik eden Yoshiaki Kuwata, yönetim ekibinin çoğunun kaynağı olduğunu CoinDesk’e söyledi. DeCurret’in başkanı Satoshi Murabayashi, aynı zamanda IIJ’de başkan yardımcısıdır. Hem IIJ’nin COO’su hem de CFO’su DeCurret’te direktördür.

IIJ bağlantısı, DeCurret’in finansmanı güvence altına almasına yardımcı oldu, ancak aynı zamanda büyük firmaları dijital para forumuna katılmaya ikna etti, dedi Kuwata.

Üye listesinde MUFG Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corp., Mizuho Bank, Japan Post Bank ile Nippon Telegraph & Telephone Corp., East Japan Railway ve Mitsubishi Corp. gibi endüstriyel devler ve yerel yönetimler yer alıyor.

Şirketin ayrıca Mali Hizmetler Dairesi’nin eski başkanı Toshihide Endo ile ulusal hükümetle de bağlantıları var ve bir danışman. Finansal Hizmetler Kurumu, Japonya Merkez Bankası ve üç bakanlık da görüşmelerde yer alıyor.

Dijital para birimine giden merdiven

Kuwata, kuruluşundan bu yana DeCurret’in dijital para birimini piyasaya sürmeye odaklandığını, ancak Japonya’daki stablecoin düzenlemesi nedeniyle şirketin bir kripto borsa işiyle başladığını söyledi. Kuwata’ya göre, blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışmanın, belirli kullanım durumundan bağımsız olarak DeCurret’in dijital para birimi hedeflerini daha da ilerleteceği düşünülüyordu.

Yüksek rekabete atıfta bulunan Kuwata, borsanın başlamasından bu yana üç yıl geçti ancak henüz kâr elde etmediğini söyledi. Bir süredir piyasada olan büyük borsaların artan işlem hacmi ve kârları gördüğünü söyledi. Ancak bu eğilim, yeni gelenlerden ziyade “hacimlerini artıran mevcut tüccarlar hakkında”, bu nedenle yeni girenlerin zor zamanlar geçirdiğini söyledi.

Japonya’daki kripto borsaları, çoğu uyumluluk kurallarına ayak uydurmak için mücadele ederken, kâr elde etmekte zorlandı. Kazançlardan alınan %55’e varan vergiler, bazı borsaları çantalarını toplayıp denizaşırı ülkelere gitmeye teşvik etti.

Devamını oku:Japonya’nın Kripto Borsaları, Son Teslim Tarihi Olarak ‘Seyahat Kuralı’ ile Boğuşuyor

Dijital yen

DeCurret’in dijital yen, şirketin bankalardan ücret alacağı platformunu kullanan farklı bankalar tarafından çıkarılacak. Beyaz kağıda göre, her bankanın defteri, dijital yen arzının merkezi bir defterinin tutulacağı Ortak Alan adı verilen alanda bir araya gelecek. Başka bir ortam olan İş Süreçleri Alanında, kullanıcılar uygulamalar aracılığıyla dijital yen ile arayüz oluşturabilecekler.

İlk aşamalarında dijital yen, büyük ölçekli B2B işlemlerinde maliyetleri azaltmak isteyen şirketler için bir ürün olacak. Kuwata, önümüzdeki iki yıl içinde DeCurret’in hedefinin “bu platformu gerçekten bir iş olarak kullanan ve bize ücret ödeyen birkaç müşteriye sahip olmak” olduğunu söyledi. Şirketin ayrıca bireyler ve işletmeler arasında bir uzlaşma hizmeti olarak da çalışacağını söyledi.

74 üyeli kalkınma derneğindeki çeşitli alt komiteler, dijital yen için kullanım örnekleri bulmaya çalışıyor.

DeCurret, BoJ ve diğer devlet kurumlarıyla bir düzenleyici sistem kurmak için çalışıyor ve “özel bankaların madeni paraları ihraç etmesine izin verecek bir meşru planla ortaya çıktılar” dedi Kuwata.

Merkez bankası da dijital bir para birimi arıyor, ancak DeCurret bunu tam olarak rekabet olarak görmüyor, dedi Kuwata. Şu anda merkez bankalarının özel bankalarla bir arada var olduğu ve Tokyo’nun özel metro hatlarının belediyelerle bir arada var olduğu gibi, özel olarak ihraç edilen bir dijital yen bir CBDC ile bir arada var olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.