Kripto Haber

Solana Cüzdan Phantom Rakip MetaMask’a 109 Milyon Dolar Artırdı

Phantom Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Solana’nın en iyi kripto cüzdanını oluşturan şirketin şu anda 1,2 milyar dolar değerinde olduğunu duyurdu.

CEO Brandon Millman, kripto girişim şirketi Paradigm’in Phantom’a 109 dolarlık bir yatırıma öncülük ettiğini söyledi. Ana ürünü bir Chromium tarayıcı eklentisi olan yeni başlayan firmada, üst sınır tablosuna başka kimlerin katıldığı veya sermayenin yüzde kaçının alındığı hemen belli değildi.

Cüzdan da mobil hale geliyor: Pazartesi günü şirket iOS uygulamasını piyasaya sürdü. Millman, 20 kişilik ekibinin, Solana’nın en yaygın kullanılan kripto cüzdanını insanların cebine sokma misyonunu takiben, bu yıl içinde bir Android teklifi göndermesini bekliyor.

Phantom’un hiper popüler vesayetsiz hizmeti, Solana tabanlı merkezi olmayan finans için neredeyse kritik bir altyapı haline geldi; Millman, “en az %90” pazar payına sahip olduğunu iddia etti. (CoinDesk bu rakamı bağımsız olarak doğrulayamadı.)

Bunu oldukça alışılmışın dışında bir şekilde yapmayı başardı. Açık kaynak felsefelerinin damgasını vurduğu bir sektörde, özel bir şirket olan Phantom, cüzdan kodunu gizli tutuyor. Rakip cüzdanları kapılarının açılmasına izin verse bile, Phantom’un kapıları kapalı kalır.

Millman, Phantom’un açık kaynağa geçme konusunda “kesinlikle istekleri olduğunu” ancak “önceliklendirmenin zor olduğunu” söyledi. Henüz operasyonel, pratik ve rekabetçi değerlendirmelerin bir karışımı nedeniyle değil, dedi. “Pandora’nın kutusu”nun açık olduğunu düşünün, geri dönmek imkansız olacak.

“Bir kez açık kaynak olduğunda, GitHub deposunda sorun bırakan, çekme istekleri gönderen, özellikleri cüzdana almak isteyen kişilere yanıt verme konusunda bu örtük beklenti var” dedi. “Bu şeyleri henüz yapmaya başlamak istemiyoruz.”

Ayrıca, aylık 2 milyon aktif kullanıcının Phantom’un kapalı kaynak kodundan fazla rahatsız olmadığını söyledi.

Fakat Solana’daki nüfuzlu güçler rahatsız. Önde gelen bir risk sermayesi şirketinden bir analist, yalnızca daha iyi bir seçenek olmadığı için Phantom’u kullanmaya devam ettiğini söyledi. “İyi” bir açık kaynak alternatifi ortaya çıkar çıkmaz Phantom’u terk etme sözü verdi.

“Daha iyi” olmak, tam olarak Phantom’un tek boynuzlu at boynuzunu nasıl büyüttüğüdür. Millman ve Ethereum’da yerleşik kurucu ortakları, Phantom’u ConsenSys’in sahip olduğu popüler cüzdan MetaMask’tan daha iyi olacak şekilde inşa etti.

Phantom, EVM uyumlu bir cüzdan olan MetaMask’ın oynamadığı Solana’ya yerleşince bu plan değişti. Ancak duygu, Phantom’un gelişiminin arkasındaki itici güç olarak kaldı.

“Başlangıçta geçen yıl bu çok zincirli bölüme doğru ilerlemeye çalışıyorduk, ancak gördüğümüz tüm büyüme nedeniyle Solana’yı ikiye katlamayı seçtik,” dedi Millman, “dikkatle, EVM ekosistemi bu yıl bir nevi.”

Millman, B Serisi yatırımcıların Phantom’un çok zincirli emellerini satın aldığını söyledi. Onlar da kripto piyasasının 2022 taban fiyatından önce imza attılar.

Phantom zaten elinde nakit paraya sahip ve cüzdan tutkusu büyüdükçe işe alım çılgınlığına gitmeyi planlıyor. Paslanmadan önce yıllarca Ethereum geliştiricisi olan Millman, ayı piyasasında kodlamanın nasıl bir şey olduğunu bildiğini söyledi. Nakit paranızın olması kesinlikle yardımcı olur.

“Bir krizde de korunduğumuz süreyi sağlamak için parayı kilitlemek istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.