Kripto Bilgi

Solana Ekosistemi nedir?

Solana ekosistemi yüksek performanslı, serbest bir blok zinciri uygulayan açık kaynaklı bir projedir. Eski bir Dropbox mühendisi olan Anatoly Yakovenko, 2017 yılında Greg Fitzgerald ve Eric Williams ile ortaklaşa Solana’yı tanıtmıştır. Dördüncü nesil blok zinciri, projenin arkasındaki geliştiricilere göre “küresel benimseme için gereken açık altyapıyı” sağlamayı hedefliyor.

Solana ekosistemi nedir?

Yakovenko, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir blok zinciri platformu oluşturmayı amaçlamıştır. Bu nedenle Solana ekosistemi, çağdaş blok zinciri protokollerinden önemli ölçüde daha fazla ölçeklenebilirlik sunmak için açık bir altyapıdan yararlanmaktadır.

Solana ekosistemi nasıl çalışır?

Solana ekosistemi, Solana blok zincirinin daha yüksek işlem hızlarını ve son derece güvenli bir platformu kolaylaştırmasını sağlamak için işbirliği yapan bir dizi yeni, verimli teknoloji sunar. İlk olarak, platform Delegated-Proof-of-Stake (DPoS) konsensüs protokolünü kullanır.

DPoS blok zincirleri, PoS blok zincirlerinden çok daha hızlıdır; Solana blok zincirinin, emsallerinin çoğundan kat kat daha hızlı olan yeni bir blok üretmesi ortalama 2.34 saniye sürer.

Çoğu yönden, bir DPoS blok zinciri, bir PoS blok zinciri ile hemen hemen aynıdır. Yerel token SOL’u (bir doğrulayıcı veya bir yetki veren) stake etmek için blok zincirindeki iki konumdan birini alabilirsiniz. Zincirde yapılan işlemleri işlemek için doğrulayıcılara ihtiyaç vardır.

Ağda daha fazla yerel para bulunduran kişilerin doğrulayıcı pozisyonu alma şansı daha yüksektir, bu nedenle ağa gerçekten yatırım yapan kişilere öncelik verilir. Doğrulayıcılar, işlemleri doğruladıktan ve zincire daha fazla blok ekledikten sonra daha fazla yerel token ödülü kazanır.

Bununla birlikte, doğrulayıcı olmak, birçok kişinin karşılayamayacağı kadar büyük miktarlarda SOL yatırmanızı gerektirir. Bu nedenle, sahip olduğunuz SOL’ü, seçtiğiniz bir doğrulayıcıya devrederek, bunun yerine bir yetki veren olma seçeneğiniz vardır. Temsilci olmanın bir avantajı, ağdaki hangi katılımcıların doğrulayıcı olmaya en uygun olduğuna karar vermeniz ve onlara destek verebilmenizdir.

Sıradaki, Solana ekosistemi tarafından kullanılan ve esasen diğer DPoS blok zincirleri tarafından kullanılan PBFT (Byzantine Fault Tolerance) sisteminin yükseltilmiş bir yorumu olan Tower BFT (Practical Byzantine Fault Tolerance) sistemidir.Ekosisteme detaylı bir bakış

Tower BFT sistemi, Solana Validators’ın defterin durumu hakkında oy kullanmasına izin vererek ağ yanıt verme hızını iyileştirir. Ayrıca, önceki oyların kayıtlarını da tutar. Böylece doğrulayıcılar, tüm işlem zincirini çalıştırmak yerine yalnızca önceki oylarına başvurabilirler, bu da doğrulama sürecini hızlandırır.

Solana ekosistemi ayrıca Proof of History (POH) mekanizmasını kullanır. Bu mekanizma sistemin yaptığı her işlem onayına zaman damgası uygulamaktır. Bu zaman damgaları, ağdaki nodes’lerin doğru olay sırasını bulmasını sağlar. Dolayısıyla POH protokolü esasen Solana blok zincirinde bir kriptografik saatin rolünü oynar.

Gulf Stream mekanizması, mempool’dan kurtularak Solana blok zincirinin hızını daha da artırır. Şimdi, normal bir blok zincirinde, bir mempool, işlemlerin bir nodes tarafından onaylanmayı ve yeni bir bloğa konulmayı seçmeden önce toplandığı yerdir.

Ancak Gulf Stream, mevcut bloktaki tüm işlemler onaylanmadan önce bile ağın doğrulayıcılara yeni işlemler göndermesine izin verir.

Sealevel sistemi, Solana blok zinciri tarafından paralel olarak çalışabilen ve aynı protokolleri kullanabilen akıllı sözleşmeler geliştirmek için kullanılır. Bu şekilde, Solana blok zincirinin hızını düşürmeden binlerce akıllı sözleşme aynı anda çalışabilir.Solana ekosistemi diğer blok zinciri platformlarına göre hangi avantajları getiriyor?

İlk olarak Solana, mevcut blok zinciri platformlarının çoğunda sorun olan ölçeklenebilirlik sorunlarını ortadan kaldırıyor. Örneğin, Ethereum platformu, ekosistem içinde inşa edilen çok sayıda DeFi projesi nedeniyle tıkanmış ve çıkmaza girmiştir.

Bununla birlikte, Solana blok zinciri, ağın işlem hacminin bant genişliğiyle orantılı olmasını sağlamak için ekosistemdeki araçları kullanır.

Mart 2020’de yapılan testlere göre Solana’nın 56.000 TPS (saniyede işlem) kapasitesine sahip olduğu kanıtlandı. Bu, Solana’ya Bitcoin (yaklaşık 7 TPS işleyebilir) ve Ethereum (yaklaşık 15 TPS) gibi diğer popüler blok zinciri platformlarına göre sağlam bir avantaj sağlar.

Ayrıca, Solana ekosistemi birlikte çalışabilirliği sağlama yolunda büyük ilerleme kaydetmiştir; Wormhole köprüsü aracılığıyla zaten Ethereum ekosistemine bağlıdır.

Wormhole, kullanıcıların Ethereum ve Solana arasında ticaret yapmasına izin verir ve ERC-20 tokenlerini Solana’nın kendi SPL standardına dönüştürür.

dApp (merkezi olmayan uygulama) geliştiricileri ayrıca Solana yazılım kodunu Solana Lab’ın Github’ından indirebilir ve bu da Solana ekosisteminde oluşturmaya başlamayı kolaylaştırır.

Ayrıca, Solana blok zincirindeki dApp’ler, günümüzde en çok kullanılan programlama dillerinden biri olan Rust kullanılarak geliştirilmiştir. Böylece bellek güvenliği ve iş parçacığı eşzamanlılığı ile ilgili sorunlar çözülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.