Kripto Bilgi

Solana ve Çığ, Hawkish Fed Görünümünden Sonra En Büyük Düşüş

Bu hafta kripto piyasalarındaki hafif toparlanma, büyük kripto para birimlerinin enflasyonu azaltmak için şahin bir ABD Federal Rezervi (Fed) görünümü arasında son 24 saat içinde %7’ye kadar düşmesiyle geri çekildi.

Çarşamba günü yaptığı toplantıda, Fed Başkanı Jerome Powell, kurumun Mart ayında faiz oranlarını artırmaya hazır olduğunu ve rekor bir varlık alım programının ardından enflasyon endişelerini gidermek için “her toplantıda” oranları artırabileceğini söyledi. Bu yıl için yedi toplantı daha planlandı.

Asya piyasaları Perşembe günü ürkütücüydü. En büyük altmış şirketi izleyen Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %2 düşerken, Kore’nin KOSPI’si günü %3’lük bir düşüşle kapattı. Avrupa’da birinci sınıf şirketleri takip eden Alman DAX, güne yaklaşık %1’lik bir düşüşle başladı. ABD hisse senedi piyasalarının vadeli işlemleri, piyasa öncesi işlemlerde marjinal düştü.

Hisse senetlerindeki düşüş, yatırımcı portföylerinde bir risk varlık sınıfı olarak işlev gören kripto piyasalarına da yansıdı. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve eter, destek seviyelerini desteklemek için son 24 saat içinde %4 düştü. Bitcoin, yazı yazarken 1.000 doların üzerinde bir kazanç elde etmeden önce 35.500 dolardan desteğe ulaşmak için 37.000 doların altına düştü.

Bitcoin, Çarşamba günkü Fed toplantısından sonra destek seviyelerine düştükten sonra hafifçe toparlandı. (Ticaret Görünümü)

FxPro analistleri CoinDesk’e bir e-postada “Bitcoin, büyüyen hisse senedi endeksleri zemininde tüm gün olumlu dinamikler gösterdi” dedi. “Fed toplantısına kadar, ilk kripto para birimi %6’nın üzerinde kazanç sağlayarak 38.800 doların üzerinde 5 günün en yüksek seviyelerine ulaştı. Ancak BTC, Fed’in iki günlük toplantısının sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra düşmeye başladı” dedi.

“Düzenleyici, Mart ayı başında tahvil alımlarında bir azalmanın yanı sıra yakın bir faiz artırımı ve ardından Fed’in bilançosunda bir azalma duyurdu” diye eklediler.

Avalanche (AVAX) ve Solana (SOL) gibi büyük kripto para birimleri Asya sabah saatlerinde %8’e kadar düşerken, Cosmos’ ATOM ve Near’ın NEAR tokeni gibi gelişmekte olan blok zincirlerinin tokenleri %13 düştü.

Kripto yatırımcıları tarafından yapılan 1. Katman veya taban bahisleri, geçtiğimiz aylarda ATOM, NEAR ve Fantom’un FTM tokenlerinde fiyat artışlarını tetikledi, bu da yatırımcıların getiri arayışıyla desteklendi ve ethereum ekosisteminin dışında tersine döndü. Ancak bu tür tokenler, son kripto satışlarında en kötü performans gösterenler arasında yer aldı ve yalnızca geçen ay keskin bir düşüş yaşadı.

Geçen hafta SOL %34 düşerken, NEAR yatırımcıları %33 kayıp yaşadı. CoinGecko’nun analiz aracından elde edilen verilere göre, Terra’nın LUNA’sı, Polkadot’un DOT’u ve Cardano’nun ADA tokenleri aynı dönemde benzer bir düşüş gördü. Bitcoin ise tam tersine %13 düştü.

Büyük kripto para birimleri geçtiğimiz hafta değerlerinin %33’üne kadar değer kaybetti. (Ticaret Görünümü)

Theta Network’ün iki tokeni THETA ve TFUEL, piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri arasında bir tasarruf lütfu oldu. Blok zinciri tabanlı görüntü paylaşım platformundaki jetonlar, hizmetleri güçlendirdi ve son 24 saat içinde sırasıyla %13 ve %22 arttı. Hareket, 1 Şubat’ta yapılması planlanan THETA sahiplerine yapılacak ve yatırımcılar ve tüccarlar arasında ilgiyi artırmış olabilecek bir airdrop’tan önce geldi.

TFUEL 0 dolara yükseldi Bir airdrop öncesinde 18. (Ticaret Görünümü)

Kripto piyasaları, bazı yatırımcıların Fed politikasının daha geniş piyasa üzerindeki etkilerini küçümsemeye devam etmesiyle birlikte, baskı zamanında hafif bir toparlanma kaydetti.

Kripto yatırım fonu Dragonfly Capital’in kurucusu Haseeb Qureshi bir telefon röportajında ​​”Laik makro faiz oranının hala düşük olduğuna inanmak için birçok neden var. Faiz oranları artan teknoloji büyümesi nedeniyle düşük” dedi.

“Kripto, insanların geniş bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu fark ettiği birkaç şeyden biri,” diye ekledi Qureshi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.