Kripto Bilgi

Solana’nın SOL’u 326 Milyon Dolarlık Solucan Deliği Sömürüsünden Sonra %10 Düştü

Solana’nın SOL jetonunun fiyatları, saldırganların Solana ve Ethereum ağları arasında popüler bir köprü olan Wormhole’daki bir istismardan faydalanmasının ardından 100 doların altına düştü. Köprüler, yerel varlıkları ve verileri iki ayrı blok zinciri arasında aktaran araçlardır.

SOL, Çarşamba günü ABD akşamı 110$ seviyesinden Asya öğleden sonra saatlerinde 98$ seviyesinden işlem görerek son 24 saatte %10 düştü.

Grafikler, trader’ların Asya’nın erken saatlerinde fiyatları 99$’a yükseltmeden önce SOL fiyatlarının kısa bir süreliğine 98$ direnç seviyesinin altına düştüğünü gösteriyor. Fiyatlar, yazı yazılırken 40 sent kazanmadan önce 97.32 dolara kadar düştü.

SOL kısa süreliğine direncin altına düştü. (Ticaret Görünümü)

Analitik aracı Coinglass’ın verilerine göre, SOL takibinde vadeli işlemlerde yaklaşık 13 milyon dolar değerinde tasfiye gerçekleşti. Bunların 5,6 milyon dolardan fazlası kripto borsası Binance’de gerçekleşti ve bunu FTX’te 4,26 milyon dolar izledi. Tasfiyeler, bir tüccarın kaldıraçlı bir ticareti açık tutmak için yeterli fonu olmadığında meydana gelir.

Fiyat düşüşü, Çarşamba gecesi Solucan Deliği istismar edildikten sonra geldi. Solucan deliği, Perşembe günü Asya’nın erken saatlerinde bir tweet’te istismarı doğruladı. Wormhole ayrıca, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının arızalanmasını önlemek için, Solana’daki eterin bir temsili olan sarılmış eterin (wETH) 1:1 temelinde eter ile desteklenmesini sağlamak için önümüzdeki saatlerde eter ekleyeceğini söyledi.

DeFi uygulamaları, kullanıcılara ticaret, borç verme ve borç alma gibi finansal hizmetler sağlamak için akıllı sözleşmeler kullanır. İstismardan sonra tüccarlar ve geliştiriciler arasında endişeler belirdi. Solana DeFi platformu Step Finance’in kurucusu George Harrap, CoinDesk ile yaptığı röportajda, “Kimse onu desteklemiyorsa ve madeni paralar gerçekten gittiyse, Wormhole ETH 0 değerindedir” dedi. “Dengesi olan herkes değersiz hale geliyor, DeFi protokolleri, kullanıcılar, herkes.”

Saldırganlar, bildirildiği gibi yasadışı bir işlemi dijital olarak “imzalamak” için Solana’da bir dizi akıllı sözleşmeyi kandırarak 120.000’den fazla servet çaldı.

“Saldırgan, imza kontrol programının yürütüldüğü konusunda etkili bir şekilde yalan söyleyebilir. İmzalar hiç kontrol edilmiyor” dedi Ethereum geliştiricisi Kelvin Fichter bir tweet’te. İmza kontrolleri, Wormhole tarafından ağlar arasındaki işlemleri doğrulamak için kullanılan otomatik bir adımdır.

Twitter’daki sektör gözlemcileri arasındaki görüş karışık kaldı. Starbloom Ventures kripto fonunun kurucusu Evan Van Ness, “Solana’nın (aynen) birkaç ay önce ‘güvenli, güvenilmez’ diye abarttığı bu köprü 80.000 eter için hacklendi” dedi.

Kripto fonu Cinneamhain Ventures’ın kurucusu Adam Cochran, blockchain köprülerinin bir istismar durumunda fon kaybını kontrol etmek için dahili güvenlik mekanizmalarına sahip olması gerektiğini söyledi.

“Köprülerin, zaman kilitli soğuk hava deposu gibi davranan bir tür ikinci sözleşmeye sahip olması gerektiğini hissediyorum” diye tweet attı. “Maksimum ne kadar çıkış olabileceğine dair sermaye kontrol limitleri belirleyin ve yönetimin dondurma için oy kullanmasına izin verin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.