Bitcoin

Son Dakika: Türkiye’den Kripto Tarihine Geçecek Binance Kararı!

Süreç hacmine nazaran en büyük Bitcoin ve altcoin borsası olan Binance’in Türkiye kolu olan Binance Türkiye’ye (BN Teknoloji şirketine) Mali Kabahatleri Araştırma Şurası (MASAK) tarafından 8 milyon liralık idari para cezası kesildiği ortaya çıktı. Bu kararın, kripto para alanında kesilen birinci ceza yaptırımı olma özelliği taşıdığı belirtiliyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

MASAK’tan Binance için 8 milyon liralık para cezası

Bildirilenlere nazaran Mali Hataları Araştırma Şurası (MASAK), dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in Türkiye’deki koluna 8 milyon liralık ceza verdi. 8 milyon liralık bu ceza, MASAK’ın yaptığı yükümlülük kontrolünde sorunlar görülmesiyle ortaya çıkmış üzere görünüyor. Bu ölçünün kontrolde tespit edilen ihlallere ait en üst limit olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Kelam konusu karar, kripto para alanındaki birinci cezai yaptırım olma özelliği taşıyor. Daha evvel de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de kripto para alanında hizmet sağlayan şirketler, 1 Mayıs’ta MASAK yükümlüleri ortasına eklendi. Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik kapsamında MASAK, kripto para hizmetini sağlayan şirketlere yönelik bir rehber yayınlamıştı. Buna nazaran kripto hizmet sağlayıcılarının müşterilerin tanınması, kuşkulu süreç bildirimi, bilgi ve evrak verme üzere faktörlere dikkat etmesi gerekiyordu. Bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para alanına yönelik regülasyonun TCMB’ye sunulacağının haberini verdi ve kimileri tarafından bu maddede kripto para datalarına de yer verileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.