Alt Coin

Son Günlerde Parlayan NEAR Protocol (NEAR) Nedir?

Blockchain’lerin teknik istikametini anlamak sıkıntı olabilir, fakat NEAR Protocol, kullanıcıların bunu yapmasına gerek kalmamasını sağlar. Kriptokoin.com olarak, NEAR Protocol (NEAR) nedir? sorusuna sizler için cevap aradık, birlikte projeyi inceleyelim…

  • NEAR Protocol, süreç randımanını ölçeklendirmek için sharding uygulayan bir Katman 1 ağıdır.
  • Ağ, Blockchain’lerin teknik tarafını soyutlayarak erişilebilirlik ve kullanıcı dostu olmaya çalışır.
  • NEAR, Ethereum uyumlu Aurora Ağı aracılığıyla mevcut Katman 1 ağlarıyla birlikte çalışabilirlik üzerinde çalışıyor.

NEAR Protocol, kullanıcı erişilebilirliğine odaklanan, ölçeklenebilir, Proof-of-Stake ağıdır. NEAR’ın yenilikçi sharding teknolojisi, eşsiz süreç fiyatı sistemi ve başka ağlarla artan birlikte çalışabilirliği, protokolün süratli bir formda büyümesine yardımcı oluyor. 

NEAR Protocol (NEAR) nedir?

NEAR Protocol, Proof-of-Stake kullanan parçalanmış bir Katman 1 Blockchain’idir. Nisan 2020’de başlatılan ağ, eski Google mühendisi Illia Polosukhin ve Microsoft geliştiricisi Alexander Skidanov’un buluşudur. NEAR, mevcut yinelemesinde bir Blockchain ağı olmasına karşın, hayata, program sentezini araştıran bir makine tahsili (sıradan insanların tabirleriyle, makinelere kodlamayı öğretmek) projesi olarak başladı. Polosukhin ve Skidanov’un araştırması sonunda onları 2018’in başlarında programlanabilir akıllı mukavelelere ve kripto ödeme teknolojisine yönlendirdi.

Çift, Ağustos ayına kadar vites değiştirdi ve tam vakitli NEAR Protocol oluşturmak için program sentezini geride bıraktı. Diğer birçok Katman 1 Blockchain’i üzere, NEAR‘ın teknolojisi, rastgele bir istikametten ödün vermeden ölçeklenebilir, merkezi olmayan ve inançlı bir Blockchain oluşturmanın güç olduğu önermesi olan “Blockchain Trilemma” ile başa çıkmayı amaçlıyor.

NEAR Protocol’ün Blockchain Trilemma’yı çözme yaklaşımı, parçalama ismi verilen yatay bir ölçekleme özelliği uygulamaktır. Bir Blockchain node ağını “sharding” olarak bilinen daha küçük kısımlara bölerek çalışır. Her modül kendi datalarından oluşur ve ağın genel randımanını artırarak süreçleri öbür kesimlerle uyumlu olarak işlemek için kullanılabilir. Shard teknolojisi sayesinde, başka rakip akıllı mukavele platformlarını bir ölçü geride bırakarak, saniyede 100.000’e kadar süreç gerçekleştirebileceğini sav ediyor.

Sharding, NEAR Protocol’e mahsus olmasa da (Ethereum, Ethereum 2.0’ın tamamlanması üzerine sharding’i de uygulamayı planlıyor), dinamik yine sharding geliştirerek konsept üzerine inşa edildi. NEAR’da, kesim sayısının statik olması yerine ağ, kullanıcı talebine nazaran desteklenen sayıyı sistemli olarak ayarlayacak. NEAR, kullanılan modül sayısını dinamik olarak ayarlayarak, yüksek süreç hacmi potansiyelini korurken ağ kullanımının ortalama maliyetini azaltabilir. 

NEAR Protocol’ün değerli özellikleri nelerdir?

NEAR Protocol’ündeki süreç fiyatları, Bitcoin ve Ethereum üzere Blockchain’lere kıyasla çok düşük oldukları için öbür Proof-of-Stake ağlarıyla rekabet edebilir.  Bir Proof-of-Stake ağı olarak NEAR, ağını doğrulamak için büyük ölçülerde elektrik tüketmez ve global iklim tahlilleri sağlayıcısı Güney Kutbu tarafından karbon nötr olarak derecelendirilmiştir. Ağı teminat altına alan stake doğrulayıcıları, Solana ve Avalanche’ın Delegated Proof-of-Stake sistemleriyle çabucak hemen birebir biçimde, toplam paylarıyla orantılı olarak NEAR token ödüllerinde ödenir. 

Protokol, her yıl toplam arzın %5’i oranında yeni tokenler üretir ve bunların birden fazla doğrulayıcılara ödül olarak verilir. Güvenlik, hareketsizlik, dürüst olmayan doğrulamalar yahut öbür makus niyetli davranışlar için doğrulayıcının payına uygulanan bir ceza olan kesme yoluyla korunur. Ancak NEAR, fonlarını bir doğrulayıcıya devreden kullanıcıları cezalandırmaması bakımından başka PoS ağlarından farklıdır. Bir doğrulayıcı kesintiye uğrarsa, kullanıcılar devredilen hisselerinin bir kısmı yerine sadece potansiyel mükafatları kaybederler. 

Ek olarak, onaylayıcı ödüllerinden gelen %5 enflasyonu dengelemek için NEAR’ın tokenomikleri ayrıyeten Ethereum’un EIP-1559’una benzeri bir fiyat yakma düzeneği içerir. NEAR’da, tüm süreç fiyatlarının %70’i yakılır, bu da kullanım arttıkça ağın dezenflasyonist hale geldiği manasına gelir. Günde ortalama 1,5 milyar süreç gönderildiğinde, NEAR tokeni deflasyonist hale gelecek ve token arzı yılda %0,475 azalacak. 

NEAR’ın maksatları ve bunun piyasaya tesiri

NEAR Protocol’ün temel odak noktalarından biri, ağı mümkün olduğunca erişilebilir ve kullanıcı dostu hale getirmek. Kullanıcı erişilebilirliğine bu odaklanma, Polosukhin ve Skidanov’un 2017’de program sentezi üzerinde çalıştıkları vakitten kaynaklanıyor. The Defiant ile 2020’de yapılan bir röportajda Polosukhin şunları söyledi:

“Programlamayı bilmeyen olağan bir kişinin ne istediğini açıklayabileceği ve bilgisayarın onlar için kodlar yazabileceği bir makine öğrenme modeline sahip olmayı hakikaten istedik. Bu çok güçlü bir misyondur; birçok insan üzerinde çalışıyor.

NEAR ile ikili, teknolojinin karmaşık istikametlerini soyutlama konusundaki birinci vizyonlarına sadık kalıyorlar. NEAR teknik incelemesi, “platforma dağıtılan uygulamaların son kullanıcılar için problemsiz ve geliştiriciler için meselesiz bir halde oluşturulması gerektiğini” bile belirtiyor.

Bunu başarmak için NEAR, cüzdan oluşturma sürecini öteki ağlardan çok daha sezgisel ve kullanıcı dostu hale getirdi. Kullanıcılar, başlangıçtan itibaren, Ethereum Name Service üzere üçüncü taraf sağlayıcılara güvenmek zorunda kalmadan, insan tarafından okunabilen alan isimlerine sahip NEAR hesapları oluşturur. Ek olarak, NEAR hesapları, her cüzdanın özel anahtarlarını iki faktörlü kimlik doğrulama yoluyla ele alır, kendi kendini nezaret altında meblağ, fakat kullanıcı tecrübesini daha az karmaşık ve kullanıcıların Web2 uygulamalarında aşina olduklarına daha misal hale getirir.

NEAR’daki uygulamalarla etkileşim kurarken, birkaç kullanılabilirlik özelliği daha devreye giriyor. Kolay bir abonelik arayüzü, kullanıcıların müsaade verdikleri uygulamaları yönetmesine imkan tanır ve uygulama geliştiricilerinin kullanıcıları ismine fiyat ödemesine müsaade vererek ağı kullanma maliyetleri daha öngörülebilir hale getirilebilir.

NEAR’ın kullanılabilirlik özellikleri geliştiricileri de kapsar. Geliştiricilere JavaScript, Rust ve AssemblyScript SDK’larını kullanarak uygulamalar oluşturma ve dağıtma yeteneği verilerek uygulama oluşturma daha kolay hale getirildi. Geliştiricilerin süreç detaylarını, hesapları ve blok detaylarını görüntülemelerine imkan tanıyan bir Blockchain arama aracı olan NEAR Explorer da dahil olmak üzere bir dizi geliştirici aracı da oluşturuldu.

NEAR’ın eşsiz özelliklerinden bir oburu, ağ üzerinde çalışan akıllı mukavelelerin onlarla etkileşim için ödenen fiyatların %30’unu kazanmasıdır. Kontratın sahibi (veya sahipleri), bu fonların nasıl tahsis edileceğine karar vererek, merkezi olmayan özerk kuruluşların daha akıcı çalışmasına yardımcı olabilir. Tahsis edilen fiyatların yüzdesi sistem seviyesinde bir parametredir ve kripto alanındaki merkezi olmayan kuruluşlarda tipik olduğu üzere idare oylarıyla ayarlanabilir.

NEAR’ın birlikte çalışabilirliği ve proje irtibatları

Başka Katman 1 Blockchain’lerinin gösterdiği üzere, birlikte çalışabilirlik, kullanıcı benimsemesini artırmanın anahtarıdır. NEAR, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumluluk sunan bir protokol olan Aurora Network aracılığıyla mevcut ağlarla entegrasyonu artırdı. Kullanıcılar, Allbridge yahut Rainbow Bridge kullanarak NEAR Protokolü, Ethereum ve başka birkaç Katman 1 zincirinden Aurora’ya fonları direkt köprüleyebilir. 

Aurora’daki DeFi faaliyeti şimdi emekleme basamağında olsa da ağa daha fazla likidite getirmek için gereken altyapıyı birkaç proje geliştiriyor. Aurora’nın ana merkezi olmayan borsası olan Trisolaris, kilitli toplam 412 milyon dolar biriktirdi ve Aave, Balancer, Compound ve Sushi üzere birçok mahallî Ethereum DeFi tokeninin alım satımını destekliyor. 

Ek olarak, NEAR ve Terra arasındaki yakın tarihli bir ortaklık, kullanıcıların artık LUNA ve UST üzere Terra tokenlerini Aurora’ya bağlayabilecekleri ve ağ üzerinde daha fazla ticaret ve yield farming fırsatları oluşturabilecekleri manasına geliyor. The Graph ve MATH Wallet üzere Blockchain altyapı projeleri de gelecekte daha karmaşık protokollerin oluşturulmasına müsaade vererek Aurora’ya gerçek yol almaya başladı. 

NEAR’ın başka Blockchain’lerle birlikte çalışabilirliğini artırmak için çalışan bir öteki proje de Octopus Network. NEAR’da barındırılan Octopus Network akıllı kontratları tarafından doğrulanacak, appchains ismi verilen, uygulamaya özel Blockchain’lerden oluşan birlikte çalışabilir bir ağ oluşturmayı hedefliyor. 

Octopus Network, kimi taraflardan Polkadot ve onun parachain ekosistemine emsal formda çalışır. Ahtapot akıllı kontratları, ağ üzerinde oluşturulan tüm uygulama zincirlerini doğrulayan NEAR Protocol üzerinde bir geçiş oluşturur. Ağ ayrıyeten, uygulama zincirlerinin uygulamalarını teminata almak için ödediği bir doğrulayıcı node ağından oluşur. Bununla birlikte, Ahtapot’ta ön yükleme uygulama zincirleri, Polkadot’un parachain müzayedelerini satın almaktan çok daha ucuzdur. Polkadot’un birinci parachain müzayedelerinin kazananları, parachain slotlarını teminat altına almak için kitle kredileri yoluyla 1 milyar doların üzerinde DOT aldığında, Octopus Network’ün OCT tokeninde 2 milyon dolara yakın bir uygulama zinciri maliyeti başlattı. 

Pekala NEAR Protocol (NEAR) başarılı olacak mı?

Octopus Network ayrıyeten öbür NEAR tabanlı tokenler ve Inter-Blockchain Bağlantı protokolü ile uyumlu olacak biçimde tasarlandı ve Cosmos üzere IBC uyumluluğu üzerinde çalışan başka Blockchain’ler ile çok daha fazla çapraz zincir imkanı sunar. 

NEAR ağı şu anda sırf birkaç uygulamaya mesken sahipliği yaptığından, kimileri onu “hayalet zincir” olarak etiketledi. Bununla birlikte, Solana, Avalanche ve Terra üzere öteki alternatif Katman 1 ağlarının son zamanlardaki büyümesi, pazarın çok zincirli bir geleceğe inandığını gösterdi. Soru, NEAR’ın 2021’in yükselen yıldızları üzere kendi gelişen DeFi ekosistemini kurmayı başarıp başaramayacağıdır.

Solana ve Avalanche, kısmen inşaatçıları ağlarına çekmek için cömert mükafatlar sundukları için 2021’de süratli bir büyüme gördü ve NEAR’ın da emsal bir stratejisi var. Ekim ayında NEAR, geliştiricileri NEAR ve onun yardımcı ağları Aurora ve Octopus’u geliştirmeye teşvik etmek için 800 milyon dolarlık bir fon duyurdu. Yeni finanse edilen projeler başladığında, NEAR Protocol’ün daha fazla likidite çekip ağ tesirleri oluşturup oluşturamayacağına dair gerçek test başlayacak. 

Sonuç: NEAR Protocol (NEAR) nedir?

Bu makalede NEAR Protocol (NEAR) nedir? sorusuna sizlerle birlikte cevap aradık. Bu makale yalnızca bilgilendirici emelle kaleme alınmıştır. Bu nedenle rastgele bir yatırım kararınıza referans gösterilemez! NEAR Protocol’e ve öteki kripto paralara kendi ayrıntılı araştırmanızı yapmadan yatırım yapmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.