Kripto Bilgi

Spot Kripto ETF’leri Gerçekten Beklemeye Değer mi?

Neden kripto para birimi ETF’lerini bekliyoruz? Ciddi anlamda.

Artık borsada işlem gören bir fon (ETF) aracılığıyla bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapmak için birkaç seçenek olduğunu biliyorum ve Kanada’da mevcut spot bitcoin ETF’leri var, ancak birçok finansal danışman ve yazar nefesini tutarak bekliyor gibi görünüyor ABD’deki bir spot bitcoin ETF’nin aniden tüm dünyaya yatırım yapan dijital varlıkların taşkınlarını açması için.

Bence oldukça büyük bir ETF gözlemcisi topluluğu korkunç bir şekilde yanlış yönlendiriliyor – ve daha da kötüsü, başkalarını yanıltıyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Danışmanlar ve yatırımcılar şimdi ihtiyaç duydukları şeye sahipler

Gerçek şu ki, danışmanlar ve yatırımcılar bugün kriptoya başlamak için ihtiyaç duydukları şeye zaten sahipler. Kısa süre önce, danışmanların Onramp Invest, BlockChange ve Flourish dahil olmak üzere müşterilerinin dijital varlıklarıyla çalışmasına izin veren hizmetlerde son zamanlardaki artış hakkında yazdım.

Ayrıca, bu bültenden, genellikle şeffaflıkla övünen blok zinciri geliştiricilerinin kendileri de dahil olmak üzere çok sayıda başka kaynağa kadar, dijital varlıklarla ilgili eğitim ve bilgi hizmetlerinde herhangi bir eksiklik yoktur.

Yine de, dijital varlık ETF’lerinin savunucuları, kripto para birimleri hakkında bilgi edinme becerisine sahip olmayan veya düzenlemeler tarafından bunlara erişimi engellenen yeni yatırımcılara erişim sağlayacaklarını söyleyip duruyorlar.

Spot ETF’nin devam eden temyiz başvurusu

Danışmanların ve varlık yöneticilerinin son müşterileri için dijital varlıklara doğrudan erişim sağlamalarını ve yönetmelerini sağlamayı amaçlayan bir teknoloji platformu olan HeightZero’nun kurucusu AJ Nary, “Sonuçta, doğrudan erişime sahip olmak en önemlisidir” dedi. portföy yönetimi ve vergi raporlama sistemleri için raporlama sağlar. “Bir spot ETF, yalnızca geleneksel bir borsada işlem gören ve nasıl çalıştığını anlayan bir şey isteyen bazı yatırımcılar için çekici olabilir. Varlığa maruz kalmanın bir yolu olarak bilançosunda çok fazla bitcoin bulunan halka açık bir şirketin hisselerini satın alan yatırımcılardan gerçekten farklı değil. İlginin öncelikle aile ofislerinden ve kurumsal yatırımcılardan geldiğini düşünüyorum. ”

Şu anda HeightZero, bitcoin ve ethere erişime izin veriyor, çünkü Nary ve ortakları bu iki kripto para biriminin menkul kıymet değil emtia olduğuna ve dolayısıyla şu an için danışmanların dijital varlıkları birlikte saklamasına izin veren saklama kurallarına tabi olmadığına inanıyor. müşterileri ile. (Gözaltı sorusu, düzenleyiciler tarafından henüz kesin olarak yanıtlanmayan bir sorudur.)

Başka bir hizmet olan Swan Advisor Services, Swan Bitcoin tarafından başlatıldı. Adından da anlaşılacağı gibi, HeightZero’ya benzer nedenlerle yalnızca bitcoin’e odaklanmıştır.

Swan Advisor Services’ın kurucusu Andy Edstrom, “Bir ETF, yatırım fonu, riskten korunma fonu veya sınırlı ortaklık yapısı yalnızca para birimi için kağıt üzerinde bir talep olduğu için üçüncü taraf bir madeni para mülkiyeti hizmeti başlattık” dedi. “Müşterilerin, hazır olduklarında varlıklarını kendi kendine saklama ve soğuk hava deposuna çekebilmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz ve onları nasıl yapacakları konusunda eğitmeye hazırız. ETF hayranlarının beklentisi, insanların bir danışmanla kişisel velayet veya işbirliğine dayalı gözetimi anlamaktan yıllar veya on yıllar uzakta olması veya bazıları için bunun asla gerçekleşmeyecek olmasıdır. Ama bence endüstri onları eğitmeye ve bunu kendileri yapmalarına yardım etmeye hazır. ”

Ancak, spot ETF’ler caziptir, çünkü ister danışmanların mevcut portföy yönetimi yazılımı, isterse bir müşterinin bir portal veya kişisel finans uygulamasındaki hesap toplama panosu olsun, mevcut finansal altyapıya çok kolay bağlanırlar.

Dijital varlık ürünlerinin mevcut durumu

Ayrıca, dijital varlıklar için anahtar teslimi bir varlık yönetimi platformu olan Blockchange olan BITRIA’nın CEO’su Dan Eyre, bunların ABD’deki mevcut dijital varlık ürünlerinden gözle görülür bir gelişmeyi temsil ettiğini söyledi. (Anahtar teslimi bir varlık yönetimi programı, tipik olarak mütevelli heyetleri olan bağımsız finansal danışmanların, müşterilerinin varlıklarının bir kısmının veya tamamının yönetimini dışarıdan temin etmelerine olanak tanır.)

“Dünyanın Grayscale Bitcoin Trusts ve BitWise endeks ürünleri oldukça verimsiz, net varlık değerine geri bağlanacak mekanizmaları yok, bu yüzden bir gün %30 primle işlem görebilecekleri bu vahşi dalgalanmalara sahipler. ve birkaç ay sonra net varlık değerine göre %21 indirim var” dedi Eyre. [Editörün notu: Grayscale, CoinDesk’in ana şirketi olan Digital Currency Group’a aittir. ] “Bir spot ETF ile aynı soruna sahip değilsiniz. Bitcoin fiyatlarının spekülatif doğasına oldukça verimli erişim sağlayan basit bir araçtır. Bu bir başlangıç ​​noktasıdır. ”

Fintech Flourish’in kurucusu Ben Cruikshank, platformu işbirliğine dayalı velayet sağlamak için tasarlanmış olsa da, spot kripto ETF’lerinin beklentileri hakkında benzer şekilde düşünüyor.

Cruikshank, “Kripto topluluğunun ihtiyaçları, danışma topluluğunun ihtiyaçlarından kesinlikle farklı, çünkü kripto topluluğunda çok fazla mantra ve kendi kendini gözetim altına alma düşüncesi var” dedi. “Bir danışman olarak, ortalama olarak, müşterilerimden biri e-posta şifrelerini en az bir hafta önce unuturdu, peki özel anahtarlarını güvende tutmak için onlarla nasıl çalışabilirim? İnsanlar danışmanlarla çalışır çünkü finansal hayatlarının daha basit olmasını isterler ve kendi kendine saklama, velayeti nitelikli bir emanetçiye devretmekten çok daha karmaşıktır. Bugün, danışmanların müşterilerinin velayeti dışarıdan almak isteyeceklerini düşünüyoruz.

Cruikshank, “İnsanların giderek dijital varlıklarının velayetini dışarıdan temin etmeye bakacağını düşünüyoruz” dedi. “40 yıl önce hisse senetlerini ve hamiline yazılı tahvilleri bir kasada tutmanın yaygın olduğunu, ancak şimdi Fidelity ve Schwab gibi koruyucuların bu varlıkları bizim adımıza güvende tuttuğunu unutmayın. Temel olarak, müşterilerin bunun basit olmasını isteyeceğine inanıyoruz. ”

Ve her şeyden çok bu basitlik ve güvenlik, birçok danışmanın gerçek spot kripto para birimi ETF’lerinin beklemeye değeceğini düşünmesinin nedeni olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.