Bitcoin

Stratejist, Bu Altcoin’lerden “Kaçının” Dedi ve Varsayımlarını Verdi!

Bir yatırım stratejisti, pay senetleri, başkan kripto Bitcoin ve başkan altcoin Ethereum satın almak için 80-20 stratejisini paylaşıyor ve neden bir ‘kripto kışı’ gelebileceğini açıklıyor. Kriptokoin.com okuyucuları için bu işin mutfağından yetişen bir stratejistin görüşlerini derledik.

“80-20 stratejisini takip edin ve küçük altcoin projelerinden kaçının”

GameStop payları patladığında ve Dogecoin üzere token’ler süratle yükselirken, yeni jenerasyon küçük vakitli yatırımcılar pay senetlerine ve kriptoya bağımlı hale geldi. Bunlardan birisi de yatırım yapan bir TikTok ve YouTube influencer’ı olan Danny Devan. Lakin umut peşinde koşan akranlarının birden fazla üzere değil. Danny Devan, her kripto paranın aya yöneldiğini argüman eden süslü grafiklere inanmıyor. Aslında takipçilerinin birçok bunu duymak istemese de piyasanın berbat bir ayı kışına yanlışsız yönelmiş olabileceğini söylüyor:

Enflasyon, tedarik zinciri ve Fed üzere tabirler üzerinden fiyat kestirimlerini görmeyi seviyorlar. Yalnızca fiyat amaçlarını görmeyi, onlara olacakların geleceğinin söylenmesini ve renkli grafikler, çizgiler ve tablolar görmeyi seviyorlar. Bu yüzden takipçileri hala onlara bağlı. Lakin sonunda olacak olan şu ki, yüzlerinde patlayacak.

Danny Devan, görüntülerinde cümbüşe vurgu yaparak temellere odaklanıyor. Hem eğitici hem de eğlenceli görüntüler yapma şekli, riske aç günlük traderların ilgisini çekmeyebilir. Lakin daha yaşlı toplumsal medya kullanıcıları ortasında bir hit olma eğiliminde olduğunu belirtiyor. Stratejist, “Sahip olduğum yaş aralığı ekseriyetle 20’li yaşların ortalarından sonlarına kadar. Genç kuşağı atladık” yorumunu yapıyor.

Danny Devan, bir ölçü nakdin %80’ini nispeten istikrarlı yatırımlara ve %20’sini kripto para üniteleri üzere daha yüksek riskli varlıklara koymayı gerektiren bir strateji olan 80-20 kuralına güvendiğini tabir ediyor. Daha fazla riskten kaçınan yatırımcılar için diğer bir seçenek olarak  da 90-10’luk bir bölünmeyi tavsiye ediyor.

Stratejist, yatırımcıların hem büyüme hem de bedelli pay senetlerini satın alan geniş tabanlı borsa yatırım fonları aracılığıyla %80 tarafına yaklaşabileceğini söylüyor. Başka bir varyasyon, bir ETF’ye %40, Amazon, Apple, Google ve Microsoft üzere teknoloji devleri üzere büyüyen pay senetlerine %20 ve güç ve finans üzere ekonomik açıdan hassas dallardaki pay senetlerine %20 koymak.

Danny Devan, yatırımcıların, bilhassa kripto para üniteleri kelam konusu olduğunda, ne kadar oynaklıkla baş etmeye istekli olduklarını dikkatlice düşünmeleri gerektiğini vurguluyor ve kripto paralarla uğraşmayı seçenlerin bunu çok dikkatli yapması gerektiğini belirtiyor:

Buradaki anahtar, Bitcoin ve Ethereum dışında diğer rastgele bir kripto paraya dokunmamaktır. Zira günün sonunda, beş yıl sonra, uzun vadede kimin orada olacağını biliyorsun?” Birinci 10’da bu kripto paraların birden fazla, son birkaç yıla bakarsanız, yok oldu. Bitcoin ve Ethereum burada olmaya devam edecek, böylelikle bunlara yatırım yapabilirsiniz.

Stratejist, son derece değişken altcoin projelerinde kazanan bahislerin bile uzun vadeli kayıplara yol açabileceğini hatırlatıyor. Danny Devan’a nazaran genç yatırımcılar, fiyatı süratle yükselen daha küçük bir altcoin projesinde büyük puanlar alırsa, bu durum onları şaşırtabilir ve pay senedi piyasasının tipik olarak getirdiği %7 ile %10’luk yararlara karşı duyarsızlaştırabilir:

Zihniniz sırf 10x artışa bağımlı, fakat bu her vakit gelmeyecek.

Danny Devan: Yakında bir kripto kışına girersek şaşırmam

Yaklaşık iki yıllık coşkunun akabinde, kimi analistler bir kripto para ünitesi balonunun patladığına inanıyor. Danny Devan, Bitcoin’in sonlu arzının ve Ethereum’un akıllı mukavele platformunun önde gelen iki kriptoyu sağlam yatırımlar haline getirdiğinden emin olduğunu söylüyor. Lakin son süreçler kimilerinin ikinci kanıları olduğunu gösteriyor. Token’ler 2022’de %23 ve %35 oranında düştü. Kaygılı kripto hayranları, stratejiste bu düşüşün satın alınması mı yoksa kaçınılması mı gerektiğini soruyor.

Sıkıntı bir şey zira kimileri ‘Hey, bu yalnızca derin bir düzeltme’ diyor ve kimileri ‘Hayır, bu bir ayı piyasası’ diyor. Benim fikrime nazaran, bir ayı piyasasına girdik. Zira son birkaç boğa piyasasında gerçekleşen yarılanmayı geçen gün sayısını çoktan geçtik.

Yarılama, Bitcoin madencilerine verilen ödülde %50’lik bir azalmayı söz ediyor. Dijital token’in arz büyümesini yavaşlatan ve teorik olarak kıtlaştıkça daha kıymetli hale getiren bir fenomen. Danny Devan, tarihi olarak, Bitcoin’in yarılanmadan yaklaşık bir buçuk yıl sonra tepeye ulaştığını söylüyor.

Bitcoin’in en son yarılanması Mayıs 2020’deydi, yani bu bir buçuk yıl işareti 2021 Kasım’ın ortalarında gelecekti. Doğal ki, Bitcoin o ayın ortasında 69.000 dolarla tepeye ulaştı ve ironik bir halde bu fiyat, yarı yarıya indi. Stratejist, bunun dünyanın en büyük kriptosu için düşüş işareti olduğunu belirtiyor ve “piyasanın geri kalanından bahsetmiyorum bile” diyor:

Şu anda demek istediğim, aslında %15 yahut daha fazla düştük ve bence birçok insan kriptoya olan ilgisini kaybediyor. Yani yakında bir kripto kışına girersek şaşırmam.

Lakin Danny Devan gökyüzünün çöktüğünü düşünmüyor. Takipçilerine, neyin geleceğini kestirim etmenin bir yolu olmadığını, bu yüzden sakin olmalarını ve şayet damlaları sindirebilirlerse biriktirmelerini söylüyor.

Grubuma şunu vurguluyorum: Ayı piyasasına, boğa piyasasına girsek kimin umurunda? Yalnızca her gün yahut her hafta biraz satın alın. Bunu hiç vakit alamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.