Kripto Bilgi

SundaeSwap Switcheroo, CardStarter Kullanıcılarını Kaybederek, Cardano Anlaşmazlığını Yayıyor

Cardano’daki iki başlangıç ​​projesi arasındaki anlaşmazlık sosyal medyaya sıçradı ve o kadar kine ulaştı ki blockchain’in kurucusu Charles Hoskinson bu hafta YouTube’a giderek ekipleri “bir araya gelmeniz” konusunda uyardı. “

Çatışma, kendisini Cardano’ya odaklanan başlangıç ​​projeleri için “merkezi olmayan bir hızlandırıcı” olarak tanımlayan CardStarter ile Cardano üzerine kurulu merkezi olmayan bir borsa olan SundaeSwap arasındadır.

Meselenin merkezinde, iki projenin liderlerinin birbirlerini sözlü taahhütler ve vaatlerde bulunmamakla suçladığı, artık köhnemiş bir pazarlama anlaşması gibi görünen şey var.

Anlaşmazlık, merkezi olmayan finanstan çeşitli teknolojilerin geliştirilmesi için baskın mekan haline gelen ikinci en büyük blok zinciri olan Ethereum ile rekabet etme tutkusu nedeniyle bazen “Ethereum katili” olarak tanımlanan Cardano’yu gölgede bırakabilir. NFT ticareti için DeFi olarak bilinir. Daha önce Ethereum’un kurulmasına yardım eden Hoskinson bile, anlaşmazlığın “bir bütün olarak ekosistem markasına” zarar verme riskini taşıdığını kabul etti.

CardStarter ile çekişme, geçen hafta yayına giren SundaeSwap’ı çevreleyen tartışmalara katkıda bulunuyor – yalnızca, projenin yerel SUNDAE jetonlarını almadaki aşırı gecikmelerle ilgili kullanıcı şikayetleri tarafından vuruldu. SundaeSwap temsilcileri, web sitesinde sabır için yalvaran bir bildirim yayınlamak zorunda kaldı.

Ancak CardStarter ve SundaeSwap arasındaki çekişme dokuz aydır, güçlerini birleştirmeye yönelik başlangıçta uyumlu bir planla başlayıp, her iki tarafta da sert suçlamalar ve yüksek mali kayıp şikayetleriyle sona eriyor.

Cardano yatırımcıları için, son bölüm, önemli büyüme sancıları olmadan bir blok zinciri projeleri, geliştiricileri ve tüccarları topluluğu oluşturmanın ne kadar karmaşık ve zor olabileceğini gösterebilir.

Uygun başlangıç

Nisan 2021’de CardStarter, Ethereum’un Uniswap’ına benzer şekilde pazarlanan merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan CardSwap’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu – ancak Cardano blok zinciri için. CardStarter, sağlayıcıların ödül olarak CSWAP jetonları kazanabilecekleri bir likidite madenciliği programı olacağını ve kullanıcıları erken başlamanın çekiciliği ile teşvik edeceğini belirtti.

Sonra Haziran ayında CardStarter, SundaeSwap ile esasen ekip oluşturmak için bir anlaşma imzaladı: CardStarter, rakip bir CardSwap merkezi olmayan borsasının geliştirilmesini durduracak ve SundaeSwap’a likidite katkıda bulunma sözü verdi. Anlaşma, Temmuz ayında bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyuruldu.

Temmuz ayında Twitter’da bir ANCAK (Bana Her Şeyi Sor) forumunda SundaeSwap CEO’su Mateen Motavaf’a şu soru soruldu: “Bu, CSWAP ve SundaeSwap arasında bir entegrasyon mu? Esasen CardSwap’in yerini alıyor mu?”

Motavaf yanıtladı: “Bu bir birleşme ve Sundae, bunların çoğunun gerçekleşeceği ana DEX’in adı. ”

CardStarter’ın kıdemli operasyon danışmanı Ashwin Somasundaram, LAKİN’de, CSWAP topluluğunun “hepimiz tarafından çok iyi değerlendirileceğini” ve “bu anlaşmanın harika bir sonunu elde ettiklerini” söyledi.

Ekim ayına hızlı ileri sar. CardStarter CEO’su Aatash Amir’e göre o zaman, SundaeSwap yetkilileri CardStarter ortaklığı için 150 milyon SUNDAE jetonu ayırmayı kabul etti.

CardStarter’dan 24 Ocak’ta atılan bir tweet, planı hazırlarken göründükleri iki varlık arasındaki bir grup Telegram sohbetinin ekran görüntülerini gösteriyor.

Ekran görüntüleri, SundaeSwap’ın baş bilgi görevlisinin Amir’e toplam Sundae arzının %7,5’inin CardStarter ortaklığı için ayrıldığını söylediği bir konuşmanın bir bölümünü gösteriyor. (Bu, bildirilen 2 milyar arzın 150 milyon jetonu olacaktır.)

Ardından 18 Ocak’ta SundaeSwap’ın kurucu ortağı Artem Wright, CardStarter ekibine bir Telegram sohbetinde ortaklığa tahsis edilen SUNDAE jetonlarının sayısının 10 milyona düşürüleceğini belirtti.

Telegram grup sohbetindeki azalma hakkında soru sorulduğunda, Wright bunu onayladı ve “Bugün mevcut olan için 10 milyonun adil bir miktar olduğunu düşünüyoruz. ”

CardStarter tarafından yayınlanan ekran görüntülerine göre, azalma, CardSwap’a bağlı likidite havuzunda her iki kuruluşun beklediğinden “önemli ölçüde daha az” kilitli toplam değer (TVL) bulunmasına dayanıyordu. “Toplam değer kilitli”, bir protokole ne kadar teminat konulduğunu belirtmek için DeFi’de yaygın olarak kullanılan bir ölçümdür; bir projenin büyüklüğünün ve popülaritesinin önemli bir göstergesidir.

Wright, CoinDesk ile yaptığı bir röportajda, CardStarter’ın SundaeSwap’a 200 milyon dolar veya daha fazla TVL sözü verdiğini söyledi.

“Müzakerelerimizin süresi boyunca, 200 milyon dolarlık likidite beklentisinden 10 milyon dolara çıktık ve bunun karşılığında daha düşük token miktarları üzerinde pazarlık yaptık” dedi Wright.

CoinDesk, ekibin 200 milyon dolarlık TVL sağlamayı kabul edip etmediği konusunda yorum yapmak için CardStarter’a ulaştı, ancak basında herhangi bir yanıt gelmedi.

Verinin gösterdiği şey

CoinDesk, CardStarter ile ilişkili TVL’yi bağımsız olarak değerlendirmek için DeFi exchange Uniswap’tan kontrol edildi.

31 Ekim’de – SundaeSwap’ın CSWAP sahiplerine 150 milyon Sundae tokeni teklif etmeyi kabul ettiği bildirildiği gün – CARDS’ın TVL’si 18$’dı. Uniswap’tan veriye göre 5 milyon.

20 Ocak’ta, CARDS üzerindeki TVL biraz daha düşüktü ve 17 dolardı. 5 milyon.

CSWAP yatırımcısı olan Birleşik Krallık’tan bir BT danışmanı olan James Thornton, CardStarter ekibinin 200 milyon dolarlık TVL karşılığında SUNDAE tokenlerinin yalnızca %7,5’ini kabul etmeyi kabul edeceği konusunda şüpheci olduğunu söyledi. Bu muhabir, bir SundaeSwap topluluğu Telegram kanalında konuyu tartışmak için kaynak arayan bir mesaj yayınladıktan sonra Thornton CoinDesk ile temasa geçti.

“Hiçbir DEX ortağı, karşılığında jetonların %7,5’i karşılığında DEX’lerini 200 milyon doların üzerinde TVL’ye taşımayı bırakmayı kabul etmez” dedi. “En az %80 isterler. ”

Durum ne olursa olsun, SundaeSwap’ın tahsisi azaltma kararı, CSWAP sahiplerinin hak ettiklerini düşündükleri tüm SUNDAE jetonlarını alamamaları anlamına geliyordu.

18 Ocak’ta 9$ civarında el değiştiren CardStarter’ın CARDS tokeni şu anda 3$’a düştü. Geçen Mayıs ayında 80 dolar civarında işlem görüyorlardı.

CardStarter likidite sağlayıcıları hayal kırıklıklarını dile getirmeye ve gevşemeyi çeşitli tweet’lerde, Telegram gruplarında ve Discord’da sosyal medyada bir “halı çekme” olarak etiketlemeye başladı.

Avustralya, Melbourne’dan bir üniversite öğrencisi olan Alec Yu, CoinDesk ile yaptığı bir röportajda, CSWAP token madenciliğinden kişisel olarak 300.000 dolar kaybettiğini söyledi ve “Sundae bu anlaşmayı kamuya açık bir şekilde onaylamasaydı ve öyleymiş gibi göstermeseydi asla yatırım yapmazdım” dedi. CSWAP sahiplerine çok iyi bakılacakmış gibi. ”

Yu, SUNDAE jetonları ile ödüllendirileceği izlenimi altında, SundaeSwap’ın yaklaşan DEX’ine likidite sağlamak için parasını yatırdı.

Mahremiyetini korumak için soyadının gizli tutulmasını isteyen Avustralyalı bir sağlık çalışanı Darren, CARDS- için likidite sağlayıcısı olarak CSWAP’ın kendisinde yaklaşık 116.000 dolar ve 30.000 dolar daha “kalıcı kayıp” nedeniyle kaybettiğini söyledi. Uniswap’taki likidite havuzu olan ve sonunda SundaeSwap’a taşınacak olan ETH LP.

“SundaeSwap, DEX’inin sağlığı için CSWAP likiditesini istedi,” dedi Darren. “Gerekliliğin CSWAP likiditemizi SundaeSwap’a taşımak olduğu için madenciliğin devam edeceği tavsiye edildi, DEX’in kullanıma sunulmasından önce. ”

“SundaeSwap’a geçiş yaparken çoğumuz CSWAP likiditemizi Mayıs-Haziran 2021’den bugüne kadar tuttuk,” dedi Darren. “Sonuç olarak, piyasa koşulları ve çoğunlukla 20 Ocak haberlerinin bir kombinasyonu nedeniyle CARDS tokeninin değer kaybetmesi nedeniyle kalıcı kayıplara uğradık. ”

Thornton, likidite sağlayarak 200.000 dolardan fazla kaybettiğini söyledi.

“Anlaşma bozuldu ve CARDS jetonu düştü” diye hatırlıyor Thornton.

“SUNDAE jetonları ile ödüllendirileceğim izlenimi altında, SundaeSwap’ın yaklaşan DEX’ine likidite sağlamak için dokuz ay boyunca biriktirdiğim hayatımı adadım” dedi. “Paramız yarım yıldan fazla bir süre kilitli tutulduktan ve değerinin %90’ını kaybettikten sonra hala likiditemize erişimimiz yok. ”

CoinMarketCap’e göre, CSWAP tokenleri 0$ civarında işlem görüyordu. SundaeSwap’tan 20 Ocak açıklamasından hemen önce 21 sent. Şimdi, 0 dolar civarındalar. 03

SundaeSwap, sosyal medyadaki tepkilere yanıt vererek, bir birleşme anlaşması veya SUNDAE token vaadi olduğunu reddetti.

“SundaeSwap ve CardStarter, Haziran 2021’de bir ‘Pazarlama ve İşbirliği Anlaşması’ imzaladı. Bu, anlaşmayla ilgili kendi duyurumuzda açıklandığı gibi, hiçbir şekilde iki kuruluşun bir ‘birleşmesi’ değildi,” dedi SundaeSwap. cıvıldamak.

‘Kötü’ seçilen kelimeler

Sonraki bir blog gönderisinde, SundaeSwap, kullanıcılarla iletişim kurarken zaman zaman belirsiz terimler kullandığını kabul etti.

“Ekibimizin üyeleri, Sözleşmeyi tanımlarken ve gelecekteki likidite-karşılık ilişkisini umarken, iki durumda sözlerini kötü seçtiler” denildi.

SundaeSwap’tan Wright, CardStarter’a SUNDAE jetonlarıyla ilgili hiçbir söz verilmediğini söyledi.

Wright, CoinDesk’e verdiği bir röportajda, iki kuruluş arasındaki Haziran ayındaki bir anlaşmanın CardStarter’ın kendi DEX’ini oluşturmama sözünü içerdiğini söyledi ve “Bunu yapmak için SundaeSwap’tan hiçbir şey almadıklarını çok açık bir şekilde söylüyor. ”

Wright ayrıca CardStarter tarafından tweetlenen ekran görüntülerinin “aylarca süren müzakerelerimizin eksik parçaları olduğunu söyledi. ”

Anlaşma ne diyor

CoinDesk tarafından elde edilen Haziran “İşbirliği ve Pazarlama Anlaşması”nın bir kopyası, SundaeSwap’ın, merkezi olmayan borsanın piyasaya sürülmesinden sonraki ilk yıl içinde CardStarter tarafından katkıda bulunan listeleme çiftlerine tercih edilen statü sağlamayı taahhüt ettiğini gösteriyor.

Sözleşmede belirteç miktarı belirtilmedi. Ayrıca, her bir tarafın diğerine karşı sorumluluğunun 5.000 doları geçmemesini şart koşuyor.

Anlaşma, SundaeSwap’tan Motavaf ve CardStarter’dan Amir tarafından imzalandı.

Belge, sözlü veya yazılı başka hiçbir anlaşmanın bağlayıcı sayılamayacağını belirtiyordu.

SundaeSwap, Greenbrae, California’da bir adres sağlarken, CardStarter’s İngiliz Virgin Adaları’ndaki bir posta kutusudur.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson

Cardano’nun kurucusu Hoskinson, CoinDesk’in Pazartesi günü yaptığı yorum talebine ilk olarak yanıt verdi ve bir e-postada şunları yazdı: “Bu hikaye hakkında biraz bilgi sahibiyim ve kendimi hızlandırdım. Okumak için biraz zaman bulduktan sonraki hafta sohbet etmekten mutluluk duyarım. ”

Sonra Pazartesi akşamı Hoskinson, iki kuruluşun durumu nasıl ele aldığını eleştirdiği bir YouTube akışına ev sahipliği yaptı. SundaeSwap ve CardStarter’ın davalarını yapmak için Twitter, Reddit ve Telegram gibi sosyal medya platformlarını kullanmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hoskinson, “Bu alçakça,” dedi ve “Bu, kişisel sorumluluğunuzdan vazgeçmeye çalışmaktan ve bir bütün olarak ekosistemin markasına zarar vermekten başka bir işe yaramaz. “

Hoskinson şunları ekledi: “Lütfen millet, s**t’inizi toplayın. Her iki taraf da bir araya gelir, arabuluculuk yapmayı kabul eder, birbirleriyle konuşur ve ne halt etmeye karar verirseniz verin. Ve tahkim sürecinden bir şekilde sağ çıkamazsanız, mahkemeler her zaman sizin için kullanılabilir. ”

Anlaşmazlığın Cardano’nun itibarını etkileyip etkilemeyeceği sorulduğunda, Corinthian Digital araştırma başkanı Denis Vinokourov, dijital varlıklar ve kripto proje lansmanları dünyasında yanlış giden iletişimin bir başka örneği olduğunu söyledi.

“SundaeSwap ve CardStarter arasındaki fiili durum ne olursa olsun, halkın içinde sincaplar gibi kavga ediyormuş gibi davranmak gidilecek yol değildir ve sadece Cardano’nun kurumsal para tahsisi için rekabet etme ihtimaline zarar verir” dedi Vinokourov.

Cardano’nun ADA tokeni bir ayda %27 düşüşle 1$ civarında işlem görüyor. Bitcoin ve diğer büyük kripto para birimleri de geniş bir pazar geri çekilmesinde keskin bir şekilde satıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.