Alt Coin

Tanınan Analist, Yatırım Yaptığı Altcoin’leri ve Tavsiyelerini Paylaştı!

Beşerler airdrop’larda binlerce dolar pahasında kripto alıyorlar. Tanınan kripto analisti ve traderı olan Lucas Dimos, bahtınızı nasıl en üst seviyeye çıkaracağınızı açıklıyor, tavsiyelerde bulunuyor ve varsayım ettiği bir sonraki altcoin projesini paylaşıyor. Biz de analistin paylaşımlarını ve tavsiyelerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Birinci büyük airdrop’unu Uniswap’tan (UNI) kazandı

Sıcak cüzdanınıza düşen fiyatsız token’leri görmek için uyanmak, piyangoyu kazanmak üzere gelebilir. Kriptoda, airdrop olarak biliniyor. Airdrop’lar eşantiyonlar üzere ve geliştiriciler çoklukla bir projeyi erken benimseyenleri ödüllendirirken platformlarına dikkat çekiyorlar. Bu airdrop’lardan faydalanmak kısmen strateji ve kısmen talihtir. Bu armağanlar yüzlerce yahut binlerce dolar kıymetinde olabiliyor. En büyüklerinden biri, Eylül 2020’de Uniswap v1 yahut v2 kontratlarını kullanan adreslere 400 UNI tokeni’ni airdrop yoluyla gönderen Uniswap’tandı.

2017’den beri kripto yatırımcısı olan Lucas Dimos, Uniswap’lar da dahil olmak üzere birkaç airdrop’dan nasiplenecek kadar şanslı. Bu airdrop’lar, UNI’nin Salı günkü yaklaşık 19 dolarlık süreç fiyatına nazaran yaklaşık 7.600 dolar kıymetindeydi. Bu fiyat, çekilişteki pahasının neredeyse üç katıydı. Lucas Dimos, tohum cümlesini kaydetmediği için eski cüzdanına giriş yapamadığını ve fiyatsız paralara artık erişemeyeceğini söylüyor. O tecrübeden bu yana, bu airdrop’ların kimilerinin büyüyebileceğinin farkına vardı ve nerede ve ne vakit tekrar olabileceklerini dikkatle izliyor.

Gaye: Güçlü kullanım örnekleri olan erken evre altcoin projeleri

Son vakitlerde, protokolü kullanmak için .eth adreslerini kaydetmek için kullanılan bir platform olan Ethereum Name Service’ten bir airdrop aldı. Bu airdrop, ENS’nin Salı günkü yaklaşık 41 dolarlık süreç fiyatına nazaran yaklaşık 2.200 dolar kıymetindeydi. Etherscan cüzdanına nazaran, toplamda yaklaşık 900 dolar kıymetinde üç airdrop daha aldı.

Bu airdrop’ların pahaları değişiyor ve her bir kriptonun süreç fiyatına bağlı. Cüzdan sahipleri, bir protokolü ne kadar mühletle ve ne sıklıkla kullandıklarına bağlı olarak farklı ölçüler da alabiliyorlar. Lucas Dimos, bunun merkezi olmayan bir platform kullanmanın avantajlarından biri olduğunu söylüyor:

Eseri kullandığınız için risk sermayedarları ve büyük teknolojinin ödüllendirilmesi yerine, birçok vakit bu protokolü kullandığınız için bir yönetişim tokeni yahut öbür bir yardımcı program tokeni ile ödüllendiriliyorsunuz.

Tanınan analist, güçlü kullanım örnekleri gördüğü erken evre altcoin projelerine daima olarak yatırım yapıyor. Neye yatırım yaptığı konusunda açık ve görüşlerini Twitter’da ve 500.000’den fazla takipçisi olan TikTok’ta paylaşıyor.

Airdrop alma potansiyeli nasıl artırılır? Tehlikeleri var mı?

Lucas Dimos, projelerin ekseriyetle Sybil saldırısı ismi verilen bir şey nedeniyle airdrop duyurularını evvelden bildirmediğini söylüyor. Bu taarruz, bir kişi yahut kurumun birden fazla hesap yahut node oluşturduğu vakittir. Bu durumda, aldıklarını en üst seviyeye çıkarmak için bir küme kabuk hesap oluşturarak bir airdrop’u berbata kullanmaktır.

Teşebbüs sermayesi firmaları bu stratejide ellerini bile denediler; En güzel bilinen olay, kripto şirketi Divergence Ventures ve Ribbon Finance airdrop’unu içeriyordu. Yani büyük ölçüde bir varsayım oyunu. Lucas Dimos, başlamak için tarayıcınıza bağlanan bir web cüzdanı yahut sıcak cüzdan olan bir MetaMask hesabı almanızı öneriyor. Akabinde, geçen yıl başlatılan ve şimdi bir token yayınlamamış olabilecek merkezi olmayan finans projelerini arayın. Analist, platformlarını amaçlandığı üzere kullanabilirseniz, muhtemelen bir airdrop alacağınızı söylüyor:

Birçok spekülasyon. Birine airdrop’a girmesini söyleyebilmenin en uygun yolu, nitekim Web3 uygulamalarını kullanmaktır, zira aslında yaptığınız şey, vaktinizi harcıyorsunuz ve tahminen de çalışması için biraz para harcıyorsunuz.

Hayattaki birden fazla şey üzere, airdrop fiyatsız bir öğlen yemeği değil. Bu protokollerden kimileriyle etkileşim, gaz fiyatlarını karşılamak için biraz Ethereum (ETH) gerektirebilir. Örneğin, Ethereum Name Service platformu, alan isminizi kaydederken ağa bir gaz fiyatı ödemenizi istiyor. Lucas Dimos, şu açıklamayı yapıyor:

Ethereum Name Service airdrop’u eninde sonunda geleceğini düşündüğüm bir şeydi. Bu kadar büyük olacağını yahut daha fazla adres satın alacağımı bilmiyordum.

Lucas Dimos, airdrop’larla ilgili berbat bir tecrübe yaşamadığını söylerken, riskleri konusunda uyarıyor ve “Fırsatlar olduğu kadar çok dolandırıcılık da var” diyor. Örneğin birtakım şahıslar, cüzdanlarında olağandışı token’ler gördükten sonra kimlik avı dolandırıcılığı bildirdi. Tanınan analist, inançta kalmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

Anlamadığınız rastgele bir protokolle etkileşime girmeyin. Aşina olmadığınız bir projeden yahut ardında isimsiz bir takımın bulunduğu ve prestiji olmayan bir projeden token alırsanız, dikkatli olun. Zira token’in web sitesine gitmek ve sayfasına bağlanmak üzere şeyler yapmak, cüzdanınızın boşalmasına neden olabilir.

Analiste nazaran yeterli bir kural, nereden geldiğini bilmiyorsanız, ona dokunmayın, lakin uygun haber şu ki, orada olsa bile, onunla uğraşmazsan hiçbir şey yapmayacak.

Yaklaşan airdrop’lara gelince, birkaçı üzerinde spekülasyon yapıyor. Biri, önder altcoin Ethereum gaz fiyatlarında ne kadar harcadığınızı söyleyen kolay bir platform olan Fees.wtf’den. Doğrulanmamış Twitter hesabı geçtiğimiz günlerde bir airdrop’un hafta sonuna kadar gelebileceğini öne sürdü ve hak kazanmak için ihtiyaçları yayınladı. Başkası ise MetaMask’tan. MetaMask’ın sahibi olan ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin, Kasım ayında bir tweet’e bir Mask token’nin gelebileceğini ima ederek cevap verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.