Alt Coin

Tarihe Geçecek NFT Coin Dolandırıcılığı: Rug Pull Yaptılar!

11 Ocak’ta dolandırıcılar, Solana Blockchain’i tarihindeki en büyük NFT coin rug pull’larından birini gerçekleştirdi. Dolandırıcılar, koleksiyonerler “Big Daddy Ape Club” NFT’lerini basmak için gönderilen 9.136 SOL bedelindeki fon ile (yaklaşık 1.3 milyon dolar) kaçtılar. Ortada NFT yoktu. Kriptokoin.com olarak olayın ayrıntılarını aktarıyoruz…

NFT coin dolandırıcılığı gündem oldu: 1.3 milyon dolarlık SOL kayıp

Big Daddy Ape Club, Solana Blockchain’inde basılacak ve Solanart NFT pazarında listelenecek 2222 maymun temalı NFT koleksiyonu olarak tanıtıldı. Lakin bunun klasik bir rug pull olduğu ortaya çıktı. “Rug pull” kavramı, bir projenin gerisindeki grubun fonları toplayıp kaçtığı dolandırıcılık cinsini tanımlıyor. Big Daddy Ape Club’ın ardındaki beşerler, merkezi olmayan kimlik doğrulama şirketi Civic tarafından NFT lansmanının “doğrulanmasına” karşın 9.136 SOL’luk fonlarla birlikte kaçmayı başardılar.

Yakın vakitte Civic, Solana’da bir NFT denetleme ve doğrulama hizmeti olarak faaliyet göstermeye başlamıştı. Civic, Aralık ayı sonlarında, Verified by Civic Pass programı aracılığıyla Big Daddy Ape Club’ı “doğruladığını” duyurdu.  Şirket, programı, içerik oluşturucuların gerçek dünyadaki kimliklerini doğrulamaları ve topluluklarında inanç oluşturmaları için fiyatsız bir hizmet olarak tasarladığını söylüyor. Fakat Big Daddy Ape Club bu itimadı istismar etti.

Civic artık, dolandırıcılıktan sorumlu olanları bulmak için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söylüyor. Civic CEO’su Chris Hart, NFT’lerin mint edilmesi gereken, yani çıkarılması gereken günde aşağıdaki tweet’i attı:

Bildirilen Big Daddy Ape Club rug pull’unun ve olaya dahil olan kurbanların olduğunun farkındayız. NFT topluluğuna yönelik bu saldırıyı ciddiye alıyoruz ve elimizden gelen tüm yardımı sunmak için adımlar atıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.