Kripto Haber

Tayvanlı Fintech, USDC, DAI ve Tether ile Dolar Likidite Boruları İnşa Ediyor

Tayvan’ın finans sektörü, muhafazakar görünümü ve zengin yabancı rezerv havuzları ile tanınır – 24 milyonluk bir ülke için 546 milyar dolarla dünyanın beşinci en büyük geliri. Ancak endüstrinin muhafazakar görünümü ve katı düzenleyici ortamı nedeniyle, komşuları Hong Kong ve Singapur gibi bölgesel bir finans merkezi olarak kabul edilmiyor. Ada, Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) gibi teknoloji üretim devleriyle daha iyi tanınır.

Tayvan hükümeti bunun farkında ve bunu değiştirmek istiyor. Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’in 2017 seçim kampanyasının bir ayağı, Çin’den Güneydoğu Asya’ya ihracatın çeşitlendirilmesini ve ekonominin finansal hizmetler gibi yeni bölümlerinin genişletilmesini teşvik eden “Yeni Güneye Yönelik Politika”ydı.

Ağustos ayında 17 milyon dolarlık bir turu kapatan Taipei merkezli TradeTech fintech’i XREX’in devreye girmek istediği yer burası. Tayvan’ın güçlü ABD doları likiditesi ve Hindistan gibi birçok Güneydoğu Asya ülkesindeki dolar açığı göz önüne alındığında, XREX adımları Stabil paralarla desteklenen arka uç ile ticari havaleler için ülkeler arasında dolar köprüleri kurarak.

XREX’in CEO’su Wayne Huang CoinDesk’e verdiği bir röportajda “Tayvan, küresel olarak finans sektörünü ihraç etmesiyle tanınmıyor, ancak Tayvan güçlü yerel bankacılık sektörüyle tanınıyor” dedi. “Şu ana kadar bankacılık sektörü sektörü gelişmekte olan pazarlara ihraç edemedi ve biz bunu değiştirmek istiyoruz. ”

XREX’in yatırımcıları arasında, teknolojik yenilik ve ekonomik çeşitlilik için sermaye tahsis eden bir egemen servet fonu olan Tayvan Ulusal Kalkınma Fonu (NDF) bulunmaktadır.

“Hükümet, finansal hizmetleri ihraç etmek için yeterince çaba gösterilmediğini düşünüyor” dedi ve fintech ve blockchain teknolojisini içeren firmaların NDF için ilgi alanları olduğunu belirtti.

XREX’in ilk hedef pazarlarından biri, bir kişinin veya kuruluşun yılda gönderebileceği giden havale miktarı üzerinde sermaye kontrolüne sahip olan Hindistan’dır, bu da ülkede dolar açığına ve yurtdışında satıcılarını hisselendirmek isteyen işletmeler için baş ağrısına yol açar.

Hindistan’ın Kanada’da büyük bir diasporası var ve burada XREX’e yakın zamanda ülkenin ulusal finansal istihbarat teşkilatı FinTrac’tan bir Para Hizmetleri İşletme lisansı verildi.

“Kanada düzenleyicilerinden çok iyi bir düzenleme netliği var. Her şeyi çok net bir şekilde ortaya koydular ve bizden tam olarak ne beklendiğini biliyoruz,” dedi Huang, şirketin kara para aklamayı önleme (AML) çabalarını artırmak için kripto adli bilişim paketi CipherTrace kullandığını belirtti.

Tayvan’ın düzenleyici uçurumu

Ancak bu aynı düzenleyici netlik Tayvan’da mevcut değil, dedi Huang CoinDesk’e. Şirket, Tayvanlı mali düzenleyici, Mali Denetleme Komisyonu’na kaydoldu ve bazı ilk görüşmeler yaptı ve Huang, düzenleyicinin şirketle pek ilgilenmediğini söyledi.

Bunun nedeni, XREX’in Tayvan bankacılık sistemine dokunmadan veya Tayvan para birimini kullanmadan ülkeler arasında finansal borular oluşturmasıdır. Örneğin, Kanada ve Hindistan arasındaki sermaye, ilgili ülkelerde yerel para birimiyle artırılacak ve daha sonra aralarında bir sabit para olarak gönderilecek. Şirketin müşterilerinin çoğu Tayvanlı değil ve Çin’de veya ÇHC vatandaşlarına hizmet sunmuyor – bu Tayvanlı düzenleyiciler için anında kırmızı bayrak olacak.

Tayvan’ın bankacılık sisteminde Tayvan dışı para birimi faaliyetine müdahaleci yaklaşımı, Tether’in 2017’de muhabir bankacılık ortakları tarafından kesintiye uğramadan önce uzun yıllar ülkeyi yurt olarak adlandırmasının nedeni olabilir (Tether, bir zamanlar Wells Fargo’ya dava açmıştı ve başarısız olmuştu). ortak, erişimi geri yüklemek ve bir açıklama sağlamak için). Huang, XREX’in ABD doları ortaklarının operasyonu zaten denetlediğini ve bununla ilgili sorun olmadığını söyledi.

“Birkaç yıl içinde Tayvan’da kriptoya özel lisansların olacağı konusunda iyimserim. Bu lisanslara başvurmak istiyoruz ve düzenleyicilerin XREX’e aşina olmasını istiyoruz. Huang, “Hükümetin bize başvurmamız için bir tür lisans vermesini sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Tayvanlı bir lisans mevcut olana kadar Huang, CoinDesk’e XREX’in işini genişletirken dünya çapında diğer lisanslar için başvurmaya devam etmeyi planladığını söyledi. Sırada, XREX’in para transferleri yapmasına ve Singapur sakinlerine dijital ödeme jetonu hizmetleri sunmasına izin verecek olan Büyük Ödeme Kurumu lisansı için başvurduğu Singapur var.

“Düzenlenen bir kuruluş olmak istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.