Kripto Bilgi

Teknik Gösterge Aşırı Satıldığında Bile Bitcoin Balinaları Uzak Duruyor

Bitcoin’in fiyat düşüşü teknik tablolarda abartılı görünse de, balinalardan veya büyük kripto yatırımcılarından gelen talep hala belirsizliğini koruyor ve bu da hızlı bir trendin daha yüksek bir şekilde tersine dönme olasılığının düşük olduğuna işaret ediyor.

Kripto para biriminin popüler bir momentum göstergesi olan 14 günlük bağıl güç endeksi (RSI), 30’un altına düştü ve sözde ömür boyu en düşük seviyeleri gördü ve aşırı satım koşullarını temsil ediyor.

30’un altında bir RSI okuması, piyasanın çok hızlı düştüğü ve ayıların artık bir nefes alıp piyasayı sınırda bırakabileceği anlamına geliyor. Bitcoin, 20 Mayıs 2021’de kaydedilen önceki aşırı satım okumasını takiben birkaç hafta boyunca 30.000 doların üzerinde yatay bir şekilde işlem gördü.

“Günlük RSI’nin tüm zamanların en düşük seviyesinde olması, bitcoin’in dibi gördüğü anlamına gelmez. Bize göre, yatırımcıların pazarlara yeniden girebilmeleri için güven oluşturmak için iyi bir konsolidasyon aşaması gerekiyor”, Lennard Neo, araştırma başkanı Stack Funds’ta bir WhatsApp sohbetinde CoinDesk’e söyledi.

Mumbai merkezli kripto varlık yönetimi firması MintingM’in kurucusu ve CIO’su Jitesh Tipe’ye göre, haftalık grafik RSI, geçmişte fiyat diplerini gösteren bir seviye olan 35’e yaklaşıyor.

Bununla birlikte, RSI, diğer teknik çalışmalar gibi, tek başına bir gösterge olarak güvenilir değildir ve uzun bir süre aşırı satım veya aşırı alım durumunda kalabilir.

“Bir ev inşa etmeyi düşünün; bir inşaatçı bir çekiciye bağımlıdır, ancak izole bir alet olarak, tüm bir evi inşa ederken çekiç değersizdir. İnşaat için çekiçle birlikte başka aletlere ihtiyaç duyulacaktır – testere, matkap , vb.” DailyFX’teki analistler açıklayıcı bir makalede belirttiler. “Aynı kavram, sinyali güçlendirmek için tamamlayıcı araçlar gerektiren aşırı alım/aşırı satım sinyalleriyle ilgilidir ve sonunda tüccarların sağlam ticaret kararları vermesine olanak tanır.”

Kripto tüccarları, balina talebi, türev piyasası verileri ve makro faktörler gibi blok zinciri ölçümleriyle genellikle aşırı alım/aşırı satım RSI okumalarını okurlar.

Eylül sonunda yükselen fiyatlardan ayrışarak, en az 1.000 BTC’ye sahip kuruluşlar tarafından tutulan arz ile birlikte, büyük yatırımcılar tarafından yeniden satın alma belirtisi yoktu.

“Hala büyük alıcı eksikliği veya zincir üzerinde “balinalar” olarak adlandırdığımız şey yok. Bu, 1.000’den fazla BTC’ye sahip varlıklara bakıyor ve ardından borsaları filtreliyor,” dedi Blockware Intelligence haber bülteninin yazarı William Clemente Cuma günü yayınlanan en son haftalık baskıda.

Eylül sonundaki balina stokları ile yükselen fiyatlar arasındaki fark, belki de iki ay boyunca gözlemlenen bir çöküşün öncü göstergesiydi. Mayıs 2021 kazasında da benzer bir ayrılık gördük.

Seçenek piyasası faaliyeti düşüş eğilimine devam ediyor. İsviçre merkezli türevler veri izleme platformu Laevitas’a göre, hafta sonu boyunca devam eden bir olumsuzluk üzerine bahis yapan birkaç çok ayaklı strateji bandı geçti.

Son olarak, Federal Rezerv ve ABD-Rusya gerilimlerinin beklenenden daha erken ve daha hızlı faiz artırımına ilişkin kalıcı korkular, güvenli liman dolarını yükseltebilir ve bitcoin boğalarını uzak tutabilir.

“Şu anda, enflasyon ve jeopolitik gerilimler gibi Makro belirsizliklerden kaynaklanan korkular kripto piyasalarına taştı. Her iki varlık sınıfı arasındaki eklenen güçlü korelasyon, Bitcoin’in fiyatını aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor. Dolayısıyla, RSI’ın düşük kalmaya devam etmesini bekleyebiliriz. Stack Funds’ Neo, “yakın vadede fiyat hareketi için daha fazla dalgalanma ile” dedi.

Yazının yayınlandığı sırada, bitcoin, gün içinde %3,7 düşüşle 35.000$ civarında el değiştiriyordu. CoinDesk veri gösterisine göre, kripto para birimi 10 Kasım’da 69.000$’a yakın rekor seviyelere ulaştığından beri neredeyse yarı yarıya azaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.