Kripto Haber

Telegram CEO’su TON Blockchain Spinoff Toncoin’i Onayladı

Telegram’a göre, TON blok zinciri artık ölmedi, ancak onu oluşturan şirketten bağımsız olarak Toncoin olarak hayata döndü.

Telegram CEO’su Pavel Durov, Perşembe günü resmi Telegram kanalında projeye destek veren bir gönderi yayınladı.

“Telegram geçen yıl TON’a veda ettiğinde, gelecek nesil geliştiricilerin bir gün kitlesel pazar blok zinciri platformu vizyonumuzu sürdüreceği umudunu dile getirdim” diye yazdı. “Bu yüzden Telegram’ın kodlama yarışmalarının şampiyonlarının Toncoin olarak yeniden markalandırdıkları açık TON projesini geliştirmeye devam ettiğini görmek bana ilham verdi. Toncoin topluluk grubuna bir bağlantı ekledi. CoinMarketCap verisine göre, açıklama Toncoin token fiyatında yaklaşık %30’luk bir artışa neden oldu.

2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na girdikten sonra blok zinciri kodunu kullanan projeler hakkında daha önce hiç yorum yapmamış olan şirketten şaşırtıcı bir hamle oldu. Onay, TON’un açık kaynak kodunu devralan ve ayrı Proof-of-Stake blok zincirleri başlatan iki takım arasındaki gayri resmi rekabet: Free TON (son zamanlarda Everscale olarak yeniden markalandı) ve Toncoin. Her iki token de bir dizi kripto borsasında listeleniyor.

Durov, Toncoin ve Telegram arasında bir bağlantının olmadığını vurguladı: “Orijinal TON’dan farklı olarak Toncoin, Telegram’dan bağımsızdır. Ama ekibine de aynı başarıyı diliyorum. Doğru pazara açılma stratejisiyle birleştiğinde, destansı bir şey inşa etmek için ihtiyaç duydukları her şeye sahipler. ”

Yine de bazı gözlemciler, açıklamanın Telegram’ın Toncoin ile olan ilişkisi sorununu açık bıraktığını ve şirketin düzenleyiciyle olan davasını kararlaştırdıktan sonra uygulanan 2023 yılına kadar SEC’in herhangi bir kripto tokeni başlatma yasağını potansiyel olarak ihlal ettiğini söylüyor.

“Buradaki kilit soru, ABD adalet sisteminin [Telegram ve Toncoin arasındaki] bağlantıyı kazmaya istekli olup olmayacağı ve Durov’un yeni bir savaş turu için yeterli zamana ve paraya sahip olup olmayacağıdır,” dedi Fedor Skuratov, Telegram’ın projeden ayrılmadan önce blok zincirini test etmesine yardımcı olan girişim destekli şirket TON Labs’ta eski bir topluluk yöneticisi.

Durov, ABD düzenleyicisine teknolojisini gerçekten durduramayacağını göstermeye çalışıyor olabilir, dedi Skuratov. “Toncoin’i destekledi ve aynı zamanda resmi olarak ondan uzaklaştı. ”

Telegram, CoinDesk’in yorum talebine basın saatine göre yanıt vermedi.

Kazananın seçilmesi

TON’u kapatma zorunluluğu, Telegram’ı tokenleri almadan önce peşin ödemiş olan yatırımcılara geri ödemek için para aramaya itti. Bu Şubat ayında şirket, ilk menkul kıymet satışı olan 1 milyar dolar toplamak için tahvil sattı. Rus gazetesi Vedomosti’ye göre, Telegram ayrıca 2023’te 30 milyar ila 50 milyar dolar arasında bir değerlemeyi hedefleyen bir halka arza hazırlanıyor.

Telegram, 2018’de TON blok zinciri üzerinde çalışmaya başladı ve 1 dolar topladı. Silikon Vadisi’ndeki ünlü isimlerin yanı sıra dünya çapındaki Rus milyarderler ve kurumsal yatırımcılardan iki özel finansman turunda 7 milyar. Ancak, projenin tokeninin bir menkul kıymet olup olmadığı konusunda SEC ile sekiz aylık bir kavgadan sonra, Telegram davayı bıraktı ve 18 dolar ceza ödedi. 5 milyon ve artık projeyi desteklemeyeceğini söyledi.

Kısa süre sonra, TON Labs liderliğindeki bir grup geliştirici ve profesyonel doğrulayıcı, Free TON adlı blok zincirinin bir sürümünü başlattı. 2021’de başka bir grup ikinci bir versiyonu piyasaya sürdü ve buna Newton adını verdi.

Newton’un önde gelen geliştiricisi Anatoly Makosov, Telegram’dan GitHub’dan tonun sahipliğini devretmesini talep etti. org alanı ve Telegram’ın kabul ettiği proje deposu. Bundan kısa bir süre sonra proje TON adını aldı ve bir dizi küçük kripto borsasında listelendi.

Durov’un neden Everscale yerine Toncoin’i desteklemeyi seçtiğine ilişkin olarak Skuratov, bunun, Toncoin’in ekibinin “kendisini bağımsız olarak konumlandırmaması ve kendi liderlik hırsları olmaksızın” Telegram’ın mirasını takip etmesinden” kaynaklandığını ve Durov’un bundan hoşlandığını söyledi. ”

Skuratov, Everscale’in ABD düzenleyicisi tarafından hedeflenen projeyle “zehirli” bir ilişkiden kaçınmak için Telegram ile tüm bağları kesmeye dikkat ettiğini söyledi.

TON Labs CEO’su Alexander Filatov, Everscale’in artık Telegram’ın projesine teknik düzeyde bile bağlı olmadığını ve farklı bir programlama diline geçtiğini söyledi.

”[Birkaç ay önce] eski Free TON topluluğu bilinçli olarak düğüm/ağın Rust uygulamasına geçmeyi seçti (TON C++’da) ve ekosistemi Everscale olarak yeniden adlandırdı,” Filatov CoinDesk’e söyledi. “Ama TONcoin ile aynı orijinal kökleri paylaşıyoruz, bu yüzden onlara iyi şanslar dilemek istiyorum. ”

Makosov, CoinDesk’in yorum talebine basın saatine kadar yanıt vermemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.