Kripto Bilgi

Terra, Binance Akıllı Zinciri Aşan İkinci En Büyük DeFi Protokolü Oldu

Merkezi olmayan ödeme ağı Terra, kilitli toplam değer (TVL) açısından merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri için ikinci en büyük blok zinciridir. Ethereum’un arkasındaki Terra, bu hafta Binance Smart Chain’i (BSC) geçti.

Terra’da 13 proje 18 doların üzerinde kilitleniyor. 2 milyar değerinde, veri analitik aracı DeFiLlama gösterisinden. Bu 1 doların üzerinde. BSC’de protokol başına ortalama 73 milyon $’a kıyasla protokol başına ortalama 4 milyar $’dır ki bu 16 $’dır. 5 milyar 225 protokole kilitlendi.

Rakamlar, Terra’daki DeFi projelerinin 42 milyon dolar değerinde nispeten daha küçük bir değere sahip olduğu Aralık 2020’ye kıyasla %42.000’e yakın bir artış.

Ethereum, 361 protokole kilitlenmiş 152 milyar dolarlık değerle DeFi tacını elinde tutuyor. DeFi projeleri, borç verme, ticaret ve borçlanma gibi finansal hizmetler için aracılar yerine akıllı sözleşmelere güvenir.

DeFi, Terra’da ısınıyor

Terra’daki TVL listelerinin başında, Terra sabit para mevduatlarında düşük değişken getiriler sunan bir tasarruf protokolü olan Anchor yer alıyor. Çapa 7 doların üzerinde kilitleniyor. 7 milyar değerinde ve Terra’nın TVL’sinin %42’sini oluşturuyor. Anchor kullanıcıları, büyük Proof-of-Stake blok zincirlerinden elde edilen çeşitlendirilmiş bir stake edilmiş ödül akışı aracılığıyla ödüller tahakkuk ettirir.

Stake edilen varlık likidite sağlayıcısı Lido, 5 doların üzerinde bir listeyle sonraki sırada yer alıyor. TVL’de 4 milyar. Üçüncü sırada, geçen hafta TVL’sinin %95’in üzerinde arttığını gören merkezi olmayan borsa (DEX) Terraswap yer alıyor. Terraswap, Terra’nın akıllı sözleşmelerini kullanan kullanıcılar arasındaki eşler arası işlemleri eşleştirir. Tüm likidite, diğer DEX’lerde olduğu gibi, her bir ticaret çifti için sağladıkları likidite miktarına bağlı olarak jeton ödülleri karşılığında kullanıcıların kendileri tarafından sağlanır.

Metaverse ve oyun uygulamaları Terra’ya da damgasını vurdu. Kendisini NFT entegrasyonunu destekleyen oyunlaştırılmış bir fırlatma rampası olarak adlandıran yakın zamanda piyasaya sürülen StarTerra, 21 milyon dolar değerinde kilitlenirken, merkezi olmayan bir piyango olan LoTerra, 311.000 doların üzerinde bir değere sahip.

Terra’da TVL’deki artış, LUNA jetonlarının yükselen fiyatlarıyla aynı zamana denk geldi. Fiyatlar geçen haftaya göre %54 arttı ve CoinGecko verilerine göre Salı sabahı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83$’dan işlem gördü.

LUNA, daha geniş pazarın düşüşüne rağmen geçen ay en güçlü performans gösteren kripto para birimlerinden biriydi. Bitcoin ve ether, Kasım 2021’den bu yana dar bir aralıkta işlem görüyor, ancak Ethereum rakipleri Solana ve Avalanche’ın tokenleri, yatırımcıların Ethereum’dan daha iyi performans göstermeleri üzerine bahis oynadıkça kazançlar gördü.

Kripto çevrelerindeki bazıları solana, LUNA ve çığa ‘SoLunAvax’ üçlüsü olarak yatırım yapmaktan bahsediyor ve ticaret, aynı zamanda eşit ağırlıklı bir bitcoin ve eter sepetine kıyasla Mayıs 2021’den bu yana yaklaşık %400 netleşti dönem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.