Kripto Bilgi

Terra’nın LUNA’sı, “Şortlar” Birikmeye Devam Etse Bile 90 Doların Üzerinde Yeni Rekor Dereceye Girdi

Wall Street’te eski bir söz vardır: Boğa piyasaları karamsarlıkla doğar, şüpheyle büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuyla ölür.

Akıllı sözleşme blok zinciri Terra’nın yerel tokeni LUNA, Aralık ayında 90 doların üzerine çıkarak neredeyse iki katına çıkarak dört aylık bir kazanma trendini genişletti ve diğer en iyi kripto paralardaki zayıf eğilimden ayrıldı.

Bu tür yıldız rallileri genellikle coşkuya dönüşür – riskli yön bahisleri ve aşırı yükseliş kaldıracı ile karakterize edilen ve genellikle piyasa tepelerinde gözlemlenen bir durum. Bununla birlikte, LUNA’nın piyasası böyle bir işaret göstermiyor ve türevler yatırımcıların dikkatli olduğuna işaret ediyor.

İsviçre merkezli kripto türevleri izleme platformu Laevitas, bir Twitter sohbetinde CoinDesk’e verdiği demeçte, “Artan açık ilgi ve kalıcı negatif fonlamanın kanıtladığı gibi, insanlar LUNA kalıcı vadeli işlemlerini açığa alıyor gibi görünüyor” dedi.

Sürekli vadeli işlem sözleşmelerinde kilitli dolar miktarıyla temsil edilen açık faiz, 15 Aralık’tan bu yana iki katına çıkarak 394 milyon dolara ulaştı. Gerçekten de, ölçüm bize piyasanın eğri mi yoksa yükseliş mi olduğunu söylemiyor. Ancak fonlama oranlarıyla birleştirildiğinde, tüccarların ne yaptığına dair fikir veriyor.

LUNA’nın durumunda, fonlama oranları 15 Aralık’tan beri sürekli olarak negatif kaldı, bu da kısa pozisyon tüccarlarının baskın olduğunu ve uzun tüccarlara ödeme yaptığını gösteriyor.

Sürekliler, vadesi olmayan geleceklerdir. Borsalar, kalıcı varlıkların, dayanak varlığın piyasa fiyatı civarında fiyatlandırılmasını sağlamak için fonlama oranı mekanizmasını kullanır. Açıklayıcıda tartışıldığı gibi, fonlama oranı her sekiz saatte bir ödenir.

Delphi Digital’e göre, büyük borsalardaki negatif fonlama oranları, delta-nötr tüccarların varlığına işaret ediyor – delta riskini veya yönlü önyargıyı nötralize etmek için birden fazla pozisyon alan insanlar.

Analitik firması Delphi Digital bir araştırma notunda, “Son birkaç gündeki fiyat artışı, yatırımcıların Astroport kilit düşüşüne kilitlenmek için spot LUNA satın alması ve ardından delta tarafsız kalmak için sürekli vadeli işlemler yoluyla pozisyonlarını korumaları tarafından tetiklendi” dedi. Pazartesi yayınlandı.

Yeni bir merkezi olmayan borsa olan Astroport, 14 Aralık’ta, likiditelerini protokolde kilitleyen kullanıcılara ASTRO jetonlarını airdropla veren bir kilit açma tesisi ile yayına girdi.

Lockdrop yoluyla bedava para kazanmanın cazibesi, piyasadan LUNA tedarikini alarak yatırımcıları Astroport’a çekmiş gibi görünüyor. Veri kaynağına göre DeFi Llama, DEX, Terra ekosistemine 1 milyar dolardan fazla para çekti. Bu rakamın %50’sinden fazlası LUNA tokenlerinden oluşuyor.

Ekim ayında Terra, topluluk havuzunda tutulan 90 milyon jetonu yakmak için 44 önerisinin uygulandığını duyurdu ve Ethereum’un sözde deflasyonist ETH yakma mekanizmasını tanıtan EIP-1559 yükseltmesinden bir sayfa çıkardı.

Ayrıca okuyun: Terra, Binance Akıllı Zincirini Aşan İkinci En Büyük DeFi Protokolü Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.