Kripto Haber

Texas Crypto Miners, Kış Fırtınası Yaklaşırken Operasyonları Kapatıyor

Bölge, eyaletin elektrik şebekesini bu hafta test etmesi muhtemel bir Kuzey Kutbu patlamasını beklediğinden, Teksas’taki bir dizi kripto madenciliği operasyonlarının bir kısmını veya tamamını zaten kapatıyor.

Birçoğu son aylarda Teksas’ın düşük enerji maliyetlerinden yararlanmak için eyalete akın eden madenciler, Teksas’ın 2021’de yaşadığına benzer bir elektrik kesintisini önlemek için enerji tüketimlerini azaltacaklarını söylüyorlar. Bu kesinti yaklaşık 4,5 milyon ev ve işyerini elektriksiz bıraktı ve yaklaşık 200 milyar dolarlık maddi hasara yol açtı.

Bu çabalar, Teksas şebekesini işleten ve Çarşamba günü “şebekeyi yönetmek için tüm araçları” kullanacağını söyleyen Texas Elektrik Güvenilirlik Konseyi’nin (ERCOT) çabalarıyla örtüşecek. Madencilerden bazıları, güç kullanımlarını azaltmak için devlet teşviklerinden de yararlanacaklar.

Devamını oku: Bitcoin Madenciliği Enerji Sektörünü Yeniden Şekillendiriyor ve Kimse Bu Konuyu Konuşmuyor

Riot’un iletişim direktörü Trystine Payfer CoinDesk’e verdiği demeçte, Kuzey Amerika’nın en büyük madencilerinden biri olan Riot Blockchain’in Rockdale’deki Whinstone tesisinde enerji kullanımını şimdiden %98-99 oranında azalttığını söyledi. “ERCOT şebekesinde aşırı stres olmayana kadar bunu gerektiği gibi yapmaya devam edeceğiz” diye ekledi.

Veri merkezlerinde bitcoin madencilerini barındıran Compute North, CoinDesk’e fırtınayı da yakından izlediğini söyledi. Compute North Enerji Direktörü Peter Liska, “ERCOT’u, şebeke istikrarını ve güç talebini desteklemek için operasyonlarımızı kısmak için gerçek zamanlı yanıt vermeye hazırız” dedi.

Texas merkezli madenci Rhodium’un kurucu ortağı ve CEO’su Nathan Nichols, eyaletteki madencilerin “#WinterStormLandon için fazla güç rezervi sağlamaya yardımcı olmak için BUGÜN başlayarak yüklerini azalttıklarını” tweetledi.

Teksas, mühlet olmak için, kripto madencileri gibi ağır güç tüketicilerini, yoğun talep dönemlerinde enerji kullanımlarını düşürmeye teşvik edecek programlar mevcuttur. Payfer, örneğin, ERCOT’un şebekeyi stabilize etmesine yardımcı olması karşılığında, Riot’un yük yönetimi programlarına ve bazı uzun vadeli düşük, sabit fiyatlandırma anlaşmaları dahil olmak üzere diğer hizmetlere katılacağını söyledi.

Compute North’dan Liska, müşterilerin enerji fiyatları yüksek olduğunda elektrik kullanımlarını azaltmalarına olanak tanıyan talep yanıt programlarının, şirketin en yoğun talep sırasında elektrik üretimi ve tüketimini dengelemesinin bir yolu olduğunu söyledi.

“Artımlı enerji üretimi yerine, gücü şebekeye geri vererek yükümüzü azaltıyoruz, bu da ek enerji rezervlerini harekete geçirmekten daha uygun maliyetli ve verimli oluyor,” diye ekledi Liska.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.