Kripto Bilgi

Thetan Arena ‘Play-to-Earn’de Axie Infinity ile Savaşıyor

Cryptocurrency ile beslenen yeni bir oyun olan Thetan Arena, bu yılın başlarında “play-to-to-play” oyununda baskın bir pazar konumuna sıçrayan dijital varlık sevgilisi Axie Infinity’den iki kat daha fazla kullanıcıyı hızla bir araya getirdiğini iddia ediyor. kazan” sektörü.

Bazı analistler Thetan Arena’yı “bir sonraki Axie” olarak işaret ediyor, ancak diğerleri iki kazan-kazan oyununun karşılaştırılabilir olmadığını söylüyor. “Oynat-to-kazan”, oyuncuların kripto para ödülleri kazanabilecekleri ve bunları oyun içi satın alımlar için veya sadece nakit para çekmek için kullanabilecekleri görüntülü oyunları ifade eder.

E-spor çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası (MOBA) oyunu geçen ayın sonlarında piyasaya sürüldü ve yönetim simgesi Thetan Gem simgesi (THG), Thetan Arena’nın geliştiricisi Wolffun’un verilerine göre şu anda 500 milyon doların üzerinde bir piyasa değerine sahip. Oyun, Vietnamlı geliştiriciler tarafından yönetilen bir oyun stüdyosu ve CoinMarketCap web sitesinde listelenen fiyatlandırma. com.

Bununla birlikte, THG jetonunun performansı önemli bir oynaklıkla işaretlendi. İki siber saldırıyla gölgelenen “ilk merkezi olmayan teklifin” ardından Eylül ayında işlem görmeye başladı. Başlangıçta 1 dolar civarında el değiştiriyor. 35 Ocak’ta, THG’nin fiyatı, yaklaşık 6 dolara geri çekilmeden önce, Kasım ayı sonlarında 20 dolar civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine sıçradı. 04 şimdi.

Mevcut piyasa değerlemesi hala 6 doların küçük bir kısmı. Axie’nin AXS jetonları için 7 milyar, ancak çok etkileyici görünen rapor edilen kullanıcı büyüme rakamları. Şirkete göre, Thetan Arena şimdiden 7 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bu, Axie Infinity’nin aylık ortalama 2,5 milyon kullanıcısı ile karşılaştırılır.

Zincirdeki kullanıcılar

Thetan Arena’daki günlük zincir içi kullanıcıların ham blok zinciri verilerine bakıldığında, rakamlar Axie Infinity’ninkiyle karşılaştırıldığında küçük. Dolayısıyla projenin, oyna-kazan sektöründe gerçek bir tehdit oluşturmadan önce yapması gereken bazı şeyler olabilir.

Örneğin, pazar yeri ve kutu etkinliği (oyun içi NFT’ler ticaret etkinliği) gibi belirli bir merkezi olmayan uygulama ile etkileşime giren benzersiz aktif cüzdanlar için verileri izleyen DappRadar tarafından rapor edilen kullanıcı istatistiklerini kontrol edin. Bu zincir içi veri, oyunu zincir dışı bir uygulama aracılığıyla oynayan kullanıcıları içermez.

DappRadar’a göre Thetan Arena’nın günlük 4.800 aktif kullanıcısı ve 26.500 haftalık aktif kullanıcısı varken, Axie Infinity’nin 106.000 günlük aktif kullanıcısı ve 302.000 haftalık aktif kullanıcısı var.

CoinDesk, Thetan Arena ve Axie Infinity için CoinGecko fiyatlandırma web sitesinde sağlanan sözleşme adreslerini kullanarak mevcut blok zinciri verilerini inceledi.

Veriye göre, Binance Smart Chain’de yaklaşık 79.000 THG token sahibi ve Kardia blok zincirinde 1.930 token sahibi ve ayrıca Binance Smart Chain’de projenin Thetan Coin (THC) tokeninin 34.630 sahibi var. Bu arada, Ethereum blok zincirinin Ronin yan zincirinde 116.801 Axie Infinity AXS token sahibi, Ethereum’da 46.943 ve Binance Akıllı Zincirinde 65.520 kişi var.

Axie Infinity’nin kurucu ortağı Aleksander Larsen, Thetan’ın web sitesinde gösterilen günlük aktif kullanıcı sayılarının çoğunlukla blockchain ekonomisiyle daha derin bir düzeyde etkileşime girmeyen zincir dışı kullanıcılar gibi göründüğünü söyledi.

“Bence ücretsiz ‘öğütücüleri’ sağlam bir ekonomi olmadan zincir içi kullanıcılara dönüştürmenin oldukça zor olacağını düşünüyorum,” dedi Larsen.

Başlangıçta CoinDesk’in birkaç sorgusuna yanıt veren bir Thetan Arena temsilcisi, iddia ettiği 7 milyon rakamına hangi kullanıcıların dahil olduğu konusunda bir yorum talebine yanıt vermedi.

Apple App Store’da Sıralama

Apple’ın iOS işletim sisteminin yanı sıra Android ve PC’lerle de uyumlu olan Thetan Arena, oyuncuların oyundaki ilerlemeyi hızlandırmak ve silahların, kahramanların ve yeteneklerin kilidini açmak için kullanılan THC jetonlarını kazanmalarına olanak tanıyor. Oyuncular takımlar oluşturabilir, başkalarıyla savaşabilir ve oyun becerileri ve takım çalışmasının bir kombinasyonu ile jeton ödülleri kazanabilir.

Thetan Arena’nın lansmanının ilk yedi gününde, bir basın açıklamasına göre oyun, Apple’ın App Store’unda 11 farklı ülkede birinci, App Store’da tüm kategorilerde ikinci sırada yer aldı.

Görüntü oyun endüstrisindeki erken aşamadaki şirketlere yatırım yapan bir girişim fonu olan Konvoy Ventures’ın yönetici ortağı Jason Chapman, Thetan Arena ve Axie Infinity’yi doğrudan rakip olarak görmediğini söyledi.

“Thetan Arena, tamamen farklı bir türe saldırıyor,” dedi Chapman, “bir oyuncu olarak görmekten heyecan duyuyorum. ”

“Farklı türlerdeki oyunların çoğunu doğrudan rakip olarak görmediğim gibi, ikisini de doğrudan rakip olarak görmüyorum” dedi.

Axie’nin giriş engeli

Thetan Arena’nın popülaritesindeki artış, Discord gibi platformlarda etkili bir sosyal medya varlığının bir kombinasyonuna ve ayrıca kullanıcılara ücretsiz oynama ve hemen jeton kazanmaya başlama seçeneği sunmasına bağlanabilir.

Gerçekten hayata geçirilen oyna-kazan projelerinin sayısında da bir boşluk olabilir.

Quantum Economics’te bir kripto analisti olan Alexandre Lores, piyasaya sürülen oyna-kazan oyunları için piyasada bir boşluk olduğuna dikkat çekti ve bu da oyunun çevrimiçi popülaritesindeki ani zirveye katkıda bulunabilecek.

Lores, “Bu oyun topluluğu, kripto para jetonları ve çok az sayıda gerçekten piyasaya sürülen oyunla doymuş bir pazarda aylardır kripto oyunlarıyla ilgili yutturmaca duyuyor” dedi.

Axie Infinity’den farklı olarak Thetan Arena, başlamak için ilk yatırım gerektirmez. Oyuncuların başlamadan önce bir başlangıç ​​ücreti ödemeleri veya takas edilemeyen jetonlar (NFT’ler) gibi herhangi bir şeye sahip olmaları gerekmez. Bu, oyuncuların üç NFT’ye (DappRadar’a göre yaklaşık 1.065 dolara mal oluyor) sahip olmaları gereken Axie Infinity’nin aksine, sözde bir burs almadıkça oyun-kazan yolculuğuna başlamak için.

“Axie’nin başlangıç ​​maliyeti kesinlikle giriş için önemli bir engel,” dedi Chapman. “Oynaması ücretsiz bir kullanıcı edinmekle, oyunu oynamaya başlamak için önemli miktarda para yatırmasını istediğiniz biri arasında büyük bir fark var. ”

Alternatif olarak, Thetan Arena’da kullanıcıların ücretsiz sürümden daha fazla THC kazanmak için çeşitli özel etkinliklere katılmalarını sağlayan NFT Heroes adlı ücretli bir seçenek vardır. Bu THC jetonları, oyun içi ödüller ve satın almalar için para birimi görevi görürken, THG jetonları, proje yönetiminde sahiplerine yardım sunar.

YouTube kanalı Crypto Banter’da “In the Game” programının sunucusu Jonny, “Şu anda AXS’yi devirmek için çıkacak bir oyun varsa, o da THG’dir” diye tweet attı.

Thetan Arena’nın oynanışı

Singapur’dan bir öğrenci CoinDesk’e hem Axie hem de Thetan Arena’yı oynadığını, ancak ikincisini tercih ettiğini ve daha az “angarya” bulduğunu söyledi. ”

Öğrenci, Thetan Arena’nın Discord grubunun bir parçasıdır ve Discord aracılığıyla iletişime geçilmiştir. Yorum yapmayı kabul etti, ancak kimliğinin gizli kalmasını istedi. Thetan Arena’yı telefonunda veya bilgisayarında oynayarak günde yaklaşık 40 dolar kazanabileceğini, Axie ile günde sadece 10 dolar kazandığını söyledi.

“Eskiden Axie oynardım ama Thetan çok daha eğlenceli çünkü daha sürükleyici bir oynanışa sahip” dedi öğrenci.

Avustralya’da yaşayan “Baze” adlı başka bir oyuncu, Axie için başlangıç ​​ücretini karşılayamadığı için Thetan Arena oynadığını söyledi. Baze, CoinDesk ile yaptığı bir Discord röportajında, oyunu oynayarak günde ortalama 72 THC (10$) kazandığını, ancak son zamanlarda tükenmişlik yaşadığını söyledi.

“Takım arkadaşları Thetan’daki kazançlarınızı/mağlubiyetlerinizi belirlemede çok fazla rol oynuyor” dedi oyuncu.

Thetan Arena’nın web sitesine göre, “Oyun bir takım oluşturmanıza, başkalarıyla savaşmanıza veya sadece becerilerinizle para kazanmanıza izin veriyor. ”

Baze, takım oyununa yapılan vurgunun oyunun bir kusuru olduğunu ve daha iyi geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kazanmak için oynamanın geleceği

Thetan Arena hakkında tartışılması zor olan bir şey: Hızla büyüyen kripto para birimi endüstrisinin en sıcak bölümlerinden birinde yer alıyor.

Play-to-kazan oyunları ve metaverse ile ilgili projeler, Wall Street firmalarının büyük yatırımlar öngörmesi ve ilgili jetonların yüksek piyasa değerlemelerine yükselmesiyle geçen yıl boyunca popülaritesini artırdı. ABD bankası Morgan Stanley kısa süre önce, bu ay müşterilere verdiği bir notta metaverse’nin “bir sonraki büyük yatırım teması” olacağını tahmin etti.

Chapman, oyun endüstrisi için başarılı bir yılın ardından, 2022’de sektörde yavaşlama belirtisi olmadığını söyledi.

“İnsanlar daha etkileşimli eğlenceyle meşgul olmak istiyor ve TV gibi pasif eğlenceden uzaklaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Oyun endüstrisi patlamaya devam ediyor ve Chapman’a göre yıllık yaklaşık %9’luk bir bileşik büyüme oranıyla büyüyor ve oyuncu tabanı 2021’de %5’in üzerinde büyüyerek 3 milyardan fazla oyuncuya ulaştı.

Kripto para piyasalarında, Axie Infinity’nin AXS fiyatının bu yıl 17 kat ve The Sandbox’ın SAND fiyatının 16 kat artmasıyla oyun ve metaverse ile ilgili tokenler yükseldi.

The Sandbox, değeri ne olursa olsun, Thetan Arena’da yatırımcı olan Animoca’nın bir yan kuruluşudur ve baş iletişim sorumlusu Ibrahim El-Mouelhy tarafından CoinDesk’e gönderilen bir e-postada onaylanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.