Kripto Haber

Tornado Nakit Kripto Aklama Suçlu mu? Karmaşık, Eski Ajan Diyor

Birçok yönden, Kripto. com’un hack’i artık kapandı. Saldırının teknik detayları Perşembe günü bir otopside yayınlandı (çalınan miktar 33 milyon dolara güncellendi) ve fonları çalınan 483 kullanıcıya borsa tarafından geri ödeme yapıldı.

Ancak bölümün merkezinde, araştırmacıları kovmak için blok zincirindeki işlemlerin ayrıntılarını gizleyen bir karıştırma protokolü olan Tornado Cash var. Tumbler olarak da bilinen mikserler yeni değil; neredeyse blockchain teknolojisinin kendisi kadar uzun süredir varlar. Neredeyse evrensel olarak, karıştırıcıların kaderi aynı olmuştur – kapatma ve tutuklamalar.

Darknet bitcoin karıştırma hizmeti Helix durumunda, Başsavcı Yardımcısı Brian Benczkowski, hizmetin kapatıldığını ve operatör Larry Dean Harmon’un tutuklandığını açıklayan bir basın açıklamasında şunları yazdı: “Bu iddianame, sanal para işlemlerini bu şekilde gizlemeye çalışmanın altını çiziyor. bir suçtur. ”

O zamanlar pek çok kişi bunun mikserler ve onların arkasındaki teknoloji için sorunlu bir örnek olduğunu düşünüyordu. Harmon’un suçunu kabul ettiği belirtilmelidir, bu nedenle savcılık Harmon’un kara para akladığı iddiasını hiçbir zaman kanıtlamak zorunda kalmadı.

“Tornado Nakit para aklama mı? Kesinlikle karıştırıyorlar. Emekli bir DEA ajanı ve şu anda Blockchain Intelligence Group Devlet İşleri Direktörü Bill Callahan, CoinDesk’e verdiği demeçte, ancak kara para aklama terimine dikkat ederim.

Kara para aklama için üç şey gerekir: yerleştirme, katmanlama ve entegrasyon, dedi Callahan. Kripto zaten sistemde olduğu için Callahan, kara para aklamanın geleneksel tanımını mutlaka karşılayacağını düşünmüyor.

“Polisten bir çanta dolusu parayla kaçtığımı ve çitlerin üzerinden atladığımı, yakalanmaktan kaçınmaya çalıştığımı farz et… bu kara para aklama değil” dedi. “Tornado Cash parayı kimin yatırdığını ve kimin çıkardığını biliyorsa, bu kara para aklama değildir. ”

Kendi kendine çalışan kod, kriptoyu karıştırıyor

Tornado Cash ile önceki karıştırıcılar arasındaki bir diğer önemli fark, Tornado Cash’in DeFi protokollerine benzer özerk, merkezi olmayan izinsiz kod olmasıdır.

Tıpkı Terraform Labs’ın menkul kıymetleri satmadığı için menkul kıymet yasalarını ihlal etmekten sorumlu olmadığını iddia etmesi gibi, yalnızca açık kaynaklı, merkezi olmayan ve diğerlerinin ihraç yapmasına izin veren yazılımlar yaratır, Tornado Cash’in kurucuları, Protokolü yeni oluşturdukları ve barındırmadıkları için sorumlu değildir. Kendi kendini çalıştıran kod, daha önce piyasaya sürülmüştür: özerk ve yaratıcısının kontrolü dışında bir şey.

Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Semenov, CoinDesk tarafından gönderilen yorum talebine yanıt vermedi.

Terraform Labs’ın davası mahkemelerde olduğundan, bu argüman henüz test edilmedi. Ama Callahan şahsen satın almıyor.

“Arkasında bir yerlerde, sorumlu tutulan bir insan yaratıcısı olacak. Bu başka bir soru,” dedi. “Akıllı sözleşmeler yasal sözleşmeler değildir. ”

Tornado Cash’in uyumluluk araçları faydalı mı?

Tornado Cash, fonların kaynağını kanıtlayabilen kriptografik not gibi uyumluluk araçları sunduğunu söylüyor.

Ancak Bitfinex’in Kara Para Aklamayı Önleme Müdür Yardımcısı Stephen Sargent, bunun faydasını sorguluyor.

Bir röportajda CoinDesk’e “Tornado Cash’in sahip olduğu uyum aracı, kolluk kuvvetleri fonları çalan kişi ile etkileşime girmedikçe kanun yaptırımlarına yardımcı olmuyor” dedi. “Kolluk kuvvetlerinin Tornado Cash ile etkileşime giren bir kişiye yaklaşabilmesi için yapıyorlar ve kanun uygulayıcılarına tüm işlemlerine derinlemesine bir dalış yapabilirler. ”

Dolayısıyla, kolluk kuvvetlerinin gözetiminde Tornado Cash kullanıcıları varsa, araç kanıtlama sürecinde kullanışlıdır. Ama yapmazlarsa, pek yardımcı olmaz.

Sargent, Tornado Cash’in, özel olarak belirlenmiş vatandaşlara (yaptırım uygulanmış kişilere) bağlı bilinen kripto cüzdanlarının Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi listesine uyduğunu belirtiyor. Bunu yapmasaydı, OFAC karıştırıcıları hedef almaya başlayacaktı ve bu da Tornado Cash gibi tokenlerin borsalardan kaldırılmasına ve bir gecede likiditesinin kesilmesine neden olacaktı.

Karıştırıcılar için diğer kırmızı çizgi, Sargent’ın geçen yıl Colonial Pipeline ile yaşananlar gibi fidye yazılımı saldırılarından para çalmaya dahil olduğunu söylüyor. Fidye yazılımı saldırılarının gelirlerine dokunmak, 11 Eylül’ü takip eden yıllarda terörün finansmanına dokunmakla aynı ciddiyetle karşılanacak. Adem-i merkeziyetçilikle ilgili herhangi bir argüman, kolluk kuvvetlerinin ateş ve öfkesine dayanmayacağını ve savcıların alaşağı edeceğini söyledi.

Tornado Cash’in hiper-politik bölünme ve platformdan arındırma çağında meşru bir kullanımı olsa da, Sargent Tornado Cash’i şüpheli görüyor: Bu kadar kısa sürede 10 milyar dolarlık bir hacme ulaştık” dedi.

Doğal olarak şüpheli

Bitfinex’te bir AML görevlisi olarak Sargent, Tornado Cash’ten gelen fonları kesinlikle sorgulayacağını ve fon kaynakları hakkında daha fazla bilgi görmesi gerektiğini söyledi. Tornado Cash aracılığıyla taşınan büyük miktarda sermayeyi bir borsaya yüklemeye çalışmak, bir bankaya nakit dolu bir çantayla girmeye eşdeğer olacaktır.

Sargent’a göre, KYC ile hızlı ve gevşek oynamak için araştırılan ve birçok iç içe hesaba ev sahipliği yaptığı bilinen iki borsa olan Binance ve Huobi ile neredeyse her zaman bir bağlantı vardır (Binance, yuvalama sorunu).

Ancak diğer borsalar da daha az ölçüde aynı soruna sahip ve tüm kripto hacminin yaklaşık %3’ü buradan geldiğinden, herhangi birinin yasa dışı faaliyetlerden – hatta Tornado Cash jetonunun kendisinden bile – kasten kâr ettiğini iddia etmek zor olacaktır. yasadışı faaliyetler.

“Yasadışı faaliyetlerden kâr elde ettiklerini söylemek zor…her hizmet sağlayıcının belirli bir miktarda yasadışı faaliyeti vardır” dedi.

Tornado Cash, gün içinde %9 düştü ve şu anda 27$’dan işlem görüyor. CoinGecko’ya göre 64.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.