Kripto Haber

Trezor, Kargaşa Ortasında Kendi Kendine Barındırılan Kripto Cüzdanlar için ‘Seyahat Kuralı’ Uygulamasında Geri Dönüyor

Trezor donanım cüzdanının yaratıcısı SatoshiLabs, İsviçre’deki bir borsadan (düzenleyici bir gereklilik olduğunda) para çekerken kendi kendine barındırılan bir cüzdanın sahipliğini kanıtlamak için otomatik bir protokol benimseme planlarını rafa kaldırmaya karar verdi.

Trezor’dan gelen U dönüşü, müşterilerden ve gizlilik meraklılarından gelen bir Twitter fırtınasını takip etti.

Trezor Perşembe günü yaptığı açıklamada, küresel finans suçları tarafından belirlenen kara para aklamayı önleme (AML) gereklilikleriyle kripto şirketlerini hızlandırma konusunda uzmanlaşmış bir İsviçre fintech firması olan 21 Analytics tarafından oluşturulan Adres Sahipliği Kanıt Protokolü’nü (AOPP) entegre edeceğini duyurdu. bekçi köpeği, Mali Eylem Görev Gücü (FATF).

Bir SatoshiLabs sözcüsü Cuma günü e-posta yoluyla “AOPP’yi benimsemek, bitcoin’e kısıtlı erişimi olan müşterilerimizin bir kısmı için kullanılabilirliği geliştirmeye yönelik küçük bir adımdı” dedi. “Herhangi bir dış baskı, düzenleyici veya başka bir nedenle atılan bir adım değildir ve benzer bir uygulama planlanmamaktadır. ”

Kripto topluluğundan gelen tepki, AML düzenlemelerinin kendi kendine barındırılan cüzdanların özel erişimlerine istikrarlı bir şekilde ilerlemesi söz konusu olduğunda artan bir gerilime işaret ediyor.

İsviçre’nin (ve bu konuda Singapur’un) sanal varlık hizmeti sağlayıcıları (VASP’ler) arasında veri paylaşımına yönelik FATF tavsiyelerinin ötesine geçerek, bu ülkelerde VASP’lerle işlem yapan özel cüzdanların tanımlanmasını dahil ettiğini belirtmek önemlidir.

21 Analytics’in belirttiğine göre, otomatik olarak sunulan kişisel veriler İsviçre VASP’leri tarafından zaten bilindiğinden AOPP’nin kullanıcıların gizliliğinden ödün vermediğini de belirtmekte fayda var. Uygulama, belirli bir hedef adrese karşılık gelen verinin dijital olarak imzalanmasını basitleştirmeyi amaçlamaktadır.

Ancak Crypto Twitter bunu böyle görmedi.

“Twitter Bitcoin Topluluğundan bu tepkiyi beklemiyordum. 21 Analytics CEO’su Lucas Betschart, CoinDesk’e gönderdiği bir e-postada şunları ekledi:

“Diğerleri bunu bir tehdit olarak görüyor ve daha fazla önlem için kapıyı açıyor. Niyet bu değil. Karışıklık için özür dilerim ve kimsenin özgürlüğünü kısıtlamak için kapılar açmadan insanların madeni paralarını kendi cüzdanlarına çekmelerine yardımcı olmak için açık kaynak standardına yapılan katkıları memnuniyetle karşılıyorum. ”

Rakip firmalar BlueWallet ve Sparrow Wallet, dünkü tepkinin ardından benzer şekilde AOPP’den geri adım attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.