Kripto Bilgi

Tüccarlar, Aralık TÜFE’sinin Enflasyonu Son 4 Yılın En Yüksek Seviyesinde Onaylayıp Onaylamadığını İzleyecek

Bitcoin tüccarları, yıllardır piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin enflasyona karşı etkili bir koruma işlevi görebileceğine bahse giriyorlar. Bu nedenle, ABD Çalışma Bakanlığı Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporunu yayınlarken Çarşamba gününü izleyecekler.

Yaygın olarak takip edilen TÜFE, sabah 8:30’da yayınlanacak. m. ET’nin (13:30 UTC), önceki aya göre zaten 39 yılın en yüksek noktasında olan enflasyonda bir hızlanma göstermesi bekleniyor.

Fiyatlarda beklenenden daha hızlı bir artış, Federal Rezerv’i önümüzdeki birkaç ay içinde para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya teşvik edebilir. Bu da hisse senetlerinden bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine kadar riskli varlıklar üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturabilir.

FactSet’ten alınan verilere göre, TÜFE’nin Aralık ayına kadar 12 ayda %7,1 arttığı tahmin ediliyor. Aydan aya, mevsimsellikten arındırılmış bazda, manşet endeks muhtemelen %0,4 arttı.

Gıda ve enerji hareketlerini hariç tutan çekirdek TÜFE’nin aylık %0,5 artması bekleniyor.

Rapor, bitcoin’e enflasyona karşı bir önlem olarak bakan kripto para yatırımcıları için özel ilgi görecek. ABD enflasyon oranı Kasım ayında %6,8 ile 1982’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bitcoin fiyatları 2020’de dört katına çıktı ve trader’ların Fed’in gevşek para politikalarının nihayetinde tüketici fiyatlarında hızlı bir artışa yol açabileceğini söylemesiyle geçen yıl yaklaşık %60 arttı.

Ancak enflasyon yükseldikçe ve Fed yetkilileri enflasyonla mücadele için agresif hareket edeceklerinin sinyalini verdikçe fiyat eğilimi tersine döndü: Bitcoin son 30 günde %13’ten fazla düştü.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki 12 aylık yüzde değişimin grafiği. (İşgücü İstatistikleri Bürosu)

Çarşamba günkü rapordan bazı uzmanların beklediği şey:

  • Deloitte Insights’ın ABD ekonomik tahmincisi Daniel Bachman CoinDesk’e şunları söyledi: “Aralık TÜFE’sinin oldukça yüksek kalmasını beklerdim. … Ancak daha da önemlisi, bu tedarik zinciri baskılarının geçici olması ve şimdiden birkaç gevşeme belirtisi göstermesi. … 2022 ortalarında TÜFE enflasyonunun %2,0 ile %2,5 aralığında olmasını bekliyorum. “
  • Oanda’da kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, bir piyasa güncellemesinde: “Enflasyonun yarın yatırımcıların kafasını rahatlatacağını düşünmüyorum, TÜFE’nin on yılın en yüksek seviyesi %7’nin üzerine çıktığı görülüyor. Hisse senedi piyasaları istikrar kazanıyor gibi görünürken, daha yüksek bir okuma yatırımcıları daha önce korkutabilir. ”

Bitcoin için bu ne anlama gelebilir:

  • Bitbank kripto piyasası analisti Yuya Hasegawa: “CME’nin FedWatch’ına göre, piyasa katılımcılarının neredeyse %70’i Mart faiz artışını bekliyor, bu nedenle bitcoin başka bir satış durumunda 40 bin doları savunabilir, ama kısa vadede kesinlikle iyimserlik zamanı değil. ”
  • Prosper Trading Academy CEO’su Scott Bauer: “BTC ile ilgili olarak, riskten kaçınma çıkıntısı önde ve merkezde. Son birkaç haftadaki kurumsal fonların oldukça büyük olmasına rağmen, kaldıraç yavaş yavaş sistemden atılırken, kurumlar atılmaya hazır gibi görünüyor. BTC’de son birkaç haftadaki aşağı yönlü hareket, düşük hacimde gerçekleşti ve bu da büyük bir kısa vadeli kapatma olayı olasılığına yol açabilir. ”

“Yarınki açıklamayı okumanın kilit noktası, gerçek rakamlara odaklanmak yerine mevcut enflasyonun altında yatan nedenleri anlamaktır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.