Kripto Bilgi

Tüccarlar ‘Pikachu Modeli’ Şikayet Ettiğinden Bitcoin 8 Ayın En Kötü Haftasına Başladı

Bitcoin, alışılmadık derecede sert bir satıştan sonra Pazar günü istikrar kazandı, ancak en büyük kripto para birimi, sekiz aydaki en kötü haftalık performansı için hala yoldaydı.

Basım zamanı itibariyle, bitcoin (BTC), son 24 saatte %1,6 artışla 35.000$’ın hemen altında el değiştiriyordu. 1 dolardan fazla. Veri sitesi Coinglass’a göre, son üç gün içinde marj çağrıları nedeniyle 5 milyar bitcoin alım satım pozisyonu tasfiye edildi.

Bitcoin fiyatı son yedi gün içinde %19 düştü – kripto para biriminin, Çin’in kripto para ticareti ve madenciliğine yönelik yenilenen baskısının piyasayı sarstığı ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın tweet’lerinin kamuoyuna odaklandığı Mayıs 2021’den bu yana en kötü haftalık performansı Bitcoin blok zinciri ağının potansiyel çevresel zararlarına dikkat.

Bu sefer kripto tüccarları, Federal Rezerv’in koronavirüsün ekonomiyi vurduğu Mart 2020’den bu yana tarihsel olarak gevşek seviyelerde olan parasal koşulları sıkılaştırmak için önümüzdeki birkaç ay içinde hızla hareket edeceği korkusuyla fiyatlıyor gibi görünüyor. Fed’in Trilyonlarca dolarlık para basımı da dahil olmak üzere teşvik, Kasım ayında tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 69.000 $’a yükselmesi de dahil olmak üzere 2020 ve 2021’de bitcoin’in fiyat artışlarının bir nedeni olarak gösterildi.

En son yaşanan sarsıntı, kripto para piyasalarının ne kadar değişken olabileceğinin açık bir hatırlatıcısı olarak, bitcoin’i bu rekor fiyatın kabaca yarısı kadar aşağı bıraktı.

“Son iki yılda kripto için yükseliş itici güçlerinden biri, küresel olarak pandemi ile ilgili mali ve parasal teşviklerin fazlası oldu ve bunların çoğu sona eriyor” dedi. Büyük ABD kripto para borsası Coinbase, Cumartesi günü bir raporda yazdı.

Bitcoin çökmesi

Fairlead Strategies analiz firmasının kurucusu Katie Stockton’a göre, geçen haftaki fiyat düşüşü “duygusal olarak yüklü” görünüyor.

“Sallanmalar yaygın olduğu için, uzun vadeli düşüş eğilimi sergilemeden önce bulut tabanlı desteğin (~37,4 bin dolar) altında bir kırılmanın onaylanmasını beklerdik,” diye yazdı Stockton.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele Cuma günü geç saatlerde, bitcoin dostu ülkenin yaklaşık 15 milyon dolara 410 BTC almak için fiyat düşüşünden yararlandığını ve “bazı adamların gerçekten ucuza sattığını” ekledi.

Bitcoin fiyatı Temmuz 2021’den beri bu kadar düşük olmamıştı.

Gallows mizah dolu sosyal medya siteleri Twitter ve Reddit, akıllı bir kullanıcı bitcoin’in fiyat tablosunun Pokemon türü Pikachu’nun keskin sivri kulaklarına benzeyen bir model oluşturduğunu iddia ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.