Bitcoin

Türk Kripto Para Yasası: Değerli Ayrıntılar Ortaya Çıktı!

Kripto para ünitelerinin düzenlemesine yönelik iki ayaklı yasal çerçeve duyuruldu. Birinci etapta mahallî borsaların denetlenebilir hale getirileceği ve yatırımcılara devlet teminatı verileceği bildiriliyor. İkinci etapta ise finansal taban hazırlanacak. Hususa yönelik açıklamalar yapan AK partili kaynaklar, “yüzde 40 vergi alınacak” tezlerini yalanlayarak devlet teminatına işaret ediyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Kripto para ünitelerine yönelik %40 vergi savları yalanlandı

AK parti, kripto paralara yönelik yasal çerçevenin hazırlıklarını hızlandırıyor. ABD, Japonya ve İngiltere’nin bu alanda yaptığı regülasyonları incelediklerini belirten parti kaynakları, yasal çerçevenin iki ayaktan oluşacağını doğruladı. Buna nazaran birinci etapta, mahallî borsaların denetlenebilir, inançlı ve şeffaf hale getirilmesi ve kullanıcıların devlet tarafından korunacağı bilgisi veriliyor. İkinci etapta ise kripto para süreçlerinin niteliğine uygun finansal yer hazırlanacak. Bunların dışında %40 vergi alınacağına dair tezlerde yalanlandı. AK partili kaynaklara nazaran kripto paralar yönelik özel bir vergilendirmeye olmayacak. Fakat öteki bütün süreçler nasıl vergilendiriliyorsa, kripto paralarda bu çerçeveye tabi olabilir.

Kişisel yatırımcıları muhafazaya yönelik adımlarda atılıyor. Kripto para borsalarını düzenlemeye yönelik hazırlıklar devam ederken, AK partili kaynaklara nazaran kullanıcıların korunması “birinci öncelik” olacak. Kripto paralara yönelik rastgele bir yasakta gelmeyecek. Burada, Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumunda hazırlanan düzenleme ile sistemdeki suistimallerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Ayrıyeten, kuşkulu görülen kripto süreçleri için Mali Kabahatleri Araştırma Kurulu’nun yetkilendirilmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.