Kripto Bilgi

Türk Lirası Artık Bitcoin’den Daha Dalgalı

Türk lirası artık bitcoin’den daha oynak.

TradingView verilerinin gösterdiğine göre, para biriminin 90 günlük tarihsel oynaklığı, fiyatın ABD doları karşısında ortalamasından ne kadar dalgalandığının bir ölçüsüdür. Bu iki ayda beş katlık bir artış. Bitcoin’in tarihsel oynaklığı %61’e düştü.

Artan tarihsel oynaklık, fiyatların normalden daha fazla hareket ettiğini gösterir. Yüksek volatilite değerlerine sahip varlıklar riskli yatırımlar olarak kabul edilir; bu, egemen bir para birimi olan liranın artık eşler arası bir temelde oluşturulan ve dağıtılan bir kripto para birimi olan ve genellikle bir değişim aracı olarak güvenilmez olduğu için eleştirilen bir kripto para birimi olan bitcoin’den daha riskli olduğu anlamına gelir. yüksek fiyat türbülansı nedeniyle değer deposu.

Lira, Aralık ortasına kadar altı hafta içinde dolar başına kabaca 9’dan 18,5’e düştü ve ardından 10’a kadar yükseldi. Yazının yayınlandığı sırada 13,83’ten işlem görüyordu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan izledi ekonomik ortodokslukla çelişen ve kesintilere karşı çıkan merkez bankacılarının yerini alan, yükselen enflasyon zamanlarında faiz oranlarını düşürme stratejisi.

Macrodesiac’ın kurucusu David Belle, “Yüksek enflasyonun ortasında düşük faiz oranları, insanların para birimini satmasına yol açacak – geleneksel teoriye göre bir felaket reçetesi”. TradingView’de com ve İngiltere büyüme direktörü, WhatsApp sohbetinde CoinDesk’e şunları söyledi:

Kasım ayında, enflasyon yükselirken bile Türkiye üst üste üçüncü ay borçlanma maliyetlerini düşürdüğünde lira zayıfladı. Yüksek enflasyonla mücadele ederken, ülkeler tipik olarak kullanıcı oranı artışlarını ve likiditeyi piyasadan çekmek için diğer araçları artırır. Faiz artışları, yerel para biriminin getirisini artırır ve tipik olarak döviz kurunun değerlenmesine yol açar. Para birimi güçlendikçe, ithal edilen malların maliyeti düşer.

Programlanmış veya sabit bir para politikasına sahip olan Bitcoin, özellikle sorunlu ekonomiler için bir kontrast sağlar. Kripto para biriminin arz genişleme hızı, madencilik ödülünü azaltan programlanmış kod aracılığıyla her dört yılda bir %50 oranında azaltılır.

Liranın 90 günlük tarihsel oynaklığı şu anda euro, sterlin ve yen gibi büyük fiat para birimlerinin tek haneli okumalarından önemli ölçüde yüksek. Yine de dogecoin ve shiba inu gibi göğüs kripto para birimlerinden daha az volatil kalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.