Bitcoin

Türkiye’de Kripto Para Aşkı Bambaşka!

Türklerin kripto para aşkını masaya yatırmak gerekiyor. Bu durumun nedenini 20 bireye sorsanız 25’inin “kolay para kazanma isteği” yanıtını vermesi kaçınılmaz gibi… O kadar kolay mi pekala? Kısa yoldan varlıklı olmak mı tek kederleri? Değil!

Türkiye, kripto paraya talep konusunda Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya nasıl geldi? Sahi bu toprakların insanları neden kripto para üniteleriyle bu kadar ilgililer? Neden bu riski almaya hazır milyonlarca kişi var?

Kimi sahiden bahtını deniyor. Emeğin, çalışmanın, vaktin karşılığının çok ucuz olduğu bir coğrafyadaysanız çıkış yolu aramaktan daha doğal ne olabilir?

Çalışılarak kazanılan para hiç harcanmayıp biriktirilse bile hayal kurmaya dahi yetmiyor bu ülkede… Metaverse‘de en çok arsayı Türklerin almasının sebebi dünyadaki en ileri görüşlü millet olmamızdan değil, şu anki ekonomik durum…

Türk Lirası’nın Riski

İngiltere merkezli iktisat gazetesi Financial Times’ın araştırmasında, Türkiye’de kripto paralara ilginin en önemli nedeni olarak yüksek enflasyon, ekonomik belirsizlik ve Türk Lirası’ndaki oynaklık gösterildi.

Geçen yıl bankaya yıllık yüzde 18 faiz ile yatırılan Türk Lirası, yüzde 48’lik resmi enflasyon karşısında mum üzere eridi… Kim bilir nedir gerçeği?

Borsadan gerçek getiri elde edilebildi mi? Dönemsel olarak yeterli kar bıraksa da yıllık olarak enflasyonun altında… Döviz tutanlar karda lakin onlar da fakat paralarını koruduklarının farkında… Doğal Amerika’daki enflasyonu göz önüne almazlarsa…

Yatırımlarını sorgulayanların sayısı hayli fazla olunca kripto paralara girmek Türk beşerinin gözünde artık “risk” olmaktan çıktı.

Kolay Para Kolay Değil Aslında

Çalışırken kenara atılan paranın uzun vadede hiçbir şeye derman olmama ihtimali ile yaşamak istemiyor insanlar… Kripto paraların da efsanesi bol olunca cezbediyor onları… İstikrar olmadığında, beşerler alternatif tahliller ararlar… İşte burada karşımıza çıkıyor kripto para alanlar.

Kolay yoldan varlıklı olmanın aslında hiç de “kolay” olmadığını biliyor çoğu… Kripto paraların binlercesi batacak ve birçok yok olacak lakin ya tutarsa?

Bir kısmı sahiden geleceğe yatırım olarak görüyor. En baştan inanmışlar. Yıllarca tutmaya hazırlar.

Öbür yandan Türkiye farklı bir nüfus dinamizmine sahip… Bundan 10-15 yıl evvel yapılan bilişim ile ilgili araştırmalarda da kullanıcı oranı olarak Avrupa’da tekrar birinci çıkıyordu. Facebook, Twitter ve Instagram kullanımında en üst sıralardaydı.

Netflix, Youtube, Spotify ile ilgili araştırmalar da misal sonuçları vermişti. Yani genlerimizde de var teknoloji… Alışılmış burada öteki ülkelere nazaran nüfusun gençliği de önemli…

Kripto Yasası Çok Kıymetli

Türk Lirası’nın hali belli… Çok kaybedecek bir şeyi yok sanki… Meğer yürümeye yeni başlayan bebek üzere kripto paralar… Kalkıyor, koşuyor düşürüyor, oturuyorlar… Yok olmayacaklar.

Bunu göz önüne alıp kripto paralar ile ilgili çıkarılacak yasanın yalnızca düzenleyici olması yerine destekleyici ve cezbedici bir altyapı sunmasını sağlayabilirsek eğer…

Bu ilgiyi hakikat tahlil edip var olan enerjiyi gerçek yönlendirebilirsek… Klasik anlayış yerine ezber bozan bir atak yapabilirsek… Tahminen de yeni bir kıssa yazabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.