Bitcoin

Türkiye’de Kripto Para Cinayeti: Korktum, Ateş Ettim!

Bursa’da yaşayan Halid Ahmed’in kripto para nedeniyle öldürülmesinde tutuklu bulunan Ali Khayata Kattan (23) birinci duruşmada, savunması için ortak Bitcoin yatırımı yaptıklarını tez etti. Kattan, Halid ile konuşmak için iş yerine gittiklerini ve dışarıda beklerken orada bulunanların Halid’in ‘seni öldürecek’ dediğini, bu yüzden paniğe kapılıp nişan almadan ateş ettiğini söz ediyor. Kriptokoin.com olarak detayları aktarıyoruz…

Bursa Osmangazi’de kripto para cinayeti

Olay, geçen yılın Temmuz ayında Osmangazi ilçesinde meydan geldi. Bir seyahat firması yöneten ve kripto para yatırımcı olan Suriye asıllı Khalid Ahmed, Suriyeli iş ortağı Saeed Sabbagh’ın (34) kendisine 20.000 dolar kaybetmesine neden olduğunu ve tazminat istediğini tez etti. Sabbagh’ı tehdit ettiği bildirilen Khalid Ahmed, tartışmanın akabinde işini bıraktı. Halid Ahmed bir müddet sonra birebir bölgede öbür bir arkadaşının marketine giderken silahlı hücuma uğradı. Çekirge Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Halid Ahmed tüm tedbirlere karşın kurtarılamadı. Olayın akabinde mahalledeki güvenlik kameralarını inceleyen gruplar, silahlı saldırganların Suriye asıllı Ali Khayata Katan ve Ahmad Sabbagh olduğunu keşfetti. Kestel ilçesinde tabanca ile iki kişi yakalandı.

Soruşturma ilerledikçe yetkililer, Khaled Ahmed’in arkadaşı Saeed Sabbagh’ın cinayetin faili olduğunu tespit etti. Polis, Sabbagh’ı hava yoluyla yurt dışına çıkmak üzere olduğunu öğrendikten sonra yakaladı. Beyrut’a giden uçağa binmek üzereyken Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Ankara Esenboa Havalimanı’na geçerken yakalandı. Emniyetteki süreçleri tamamlanan 3 zanlı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 sanığa “kasten adam öldürme” cürmünden müebbet mahpus istemiyle dava açıldı. Tutuklanan sanıklar Saeed Sabbagh, Ali Khayata Katan ve Ahmet Sabbagh SEGBS ile mahkemede hazır bulundu. Tabirler bir tercüman aracılığıyla verildi.

“Khalid’i vurdum” dedi

Ahmed Sabbagh, mahkemeye şunları söyledi:

Çalışmıyorum zira annemden ve kız kardeşime bakıyorum. Saeed’e bir yıl evvel para verdim. Olayın sonraki günü berbere gittim ve tıraş oldum. 15.00 civarında Ali, beni aradı. Çarşamba mahallesini ziyaret ettik. ‘Yarım saatlik işim var’ diye açıkladı Ali.” “Otomobil için park yeri aradım,” dedim otomobilden inerken. Park ederken bir silah sesi duydum. Ali otomobilime bindi ve kapıyı açtı. Çok korkmuştum. Ne olduğunu sorduğumda, ‘Sana sonra anlatırım’ diye yanıtladı. Kestel’deki şelaleye gittik. Bu ortada tabancayı ateşledi. Onu çıkarmamı ve bir çantaya koymamı istedi. Ne olduğunu sorduğumda ‘Khalid’i vurdum’ dedi.

Halid Ahmed’in eşi İlham Etahrl mahkemede tabir verdi:

Saeed ve Halid Bitcoin işine girdi. Altı ay evvel Halid, Saeed’den parasını istedi. Saeed tereddüt ederek parayı ödemedi. Halid’in parası karşılığında müddet isteyeceğini söyledi. Eşim, “Etkinlik günü konuttan çıkmadan önce” dedi. Çocuklarıyla iki saat oynadıktan sonra bir telefon geldiğinde dışarı çıktı. Akşam saatlerinde vefat haberi geldi. “Sanıklara kızgınım” dedi.

Duruşma, sanıkların tutuklu kalmasına karar veren mahkeme heyeti tarafından ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.