Bitcoin

Türkiye’nin Bitcoin ve Altcoin Yasası Sızdı: İşte Maddeler!

Türkiye’de Bitcoin ve altcoin alanına yönelik atılacak adım, uzun müddettir gündemdeydi. Geçtiğimiz günlerde bu tasarının TBMM’ye sunulacağının haberi verildi. Yasaya yönelik çeşitli hususlar de ana akım medyada yer almaya başladı. Kriptokoin.com olarak yeni unsurları aktarıyoruz…

Bitcoin ve altcoin’lere yönelik yasa için çalışmalar hızlanıyor

Geçtiğimiz günlerde de bildirdiğimiz üzere Türkiye’de kripto para alanına yönelik bir yasa bekleniyordu. Türkiye’deki pek çok uzman isim, gelecek düzenlemelere yönelik yorumlarını aktardı. Hatta, geçtiğimiz günlerde yapılan bir Twitter sohbetine Ak Parti Meclis Küme Başkanvekili Mustafa Elitaş da katıldı ve uzmanları bugün TBMM’ye çağırdı. Bu sırada, ana akım medyada yasanın taslağı ortaya çıktı. Buna nazaran müsaadesiz bir formda kripto para hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet yürütenlere 3 ila 5 yıla kadar mahpus ve 10 bin güne kadar isimli para cezası verilecek. Kripto para alım satım alanında da yetkilendirilmemiş olan şirketlere en az 20 bin liralık ceza verilecek. Ayrıyeten kripto para platformlarına müsaade verme yetkisinin Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) verildiği belirtiliyor.

Taslağa nazaran Türkiye’de sırf yetkilendirilmiş kurumlar alım satım süreçlerini gerçekleştirme konusunda faaliyet gösterebilecek.  Ayrıca, kripto para alanında ortaya çıkabilen hack, siber atak konusunda yahut teknik arızalarda kripto para hizmet sağlayıcıları, kusurlarına nazaran sorumlu olabilecek. Kripto para platformlarının faaliyet müsaadesi almasının akabinde faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin en az yüzde 10’u olmak üzere her yıl kurum tarafından belirlenecek bir oran, şura bütçesine gelir olarak kaydedilecek. SPK, kuruluşların mali yapısının berbata gittiğini tespit ederse, mali yapılarının güçlendirilmesini isteyebilecek. Ayrıyeten faaliyetlerini süreksiz olarak durdurmaya, yetkilerini sonlandırmaya yetkili olacak.

Müşterilerin ziyana uğraması, zimmet hatası olarak kabul edilecek

Kelam konusu taslağa nazaran faaliyet müsaadesi sonlandırılan bir sağlayıcının müşterileri ziyana uğratması durumunda mahpus ve para cezası verilecek. Buna nazaran kripto sağlayıcılarının ortaklarını yahut müşterilerini ziyana uğratması, zimmet cürmü olarak kabul edilecek ve 10 yıldan 20 yıla kadar mahpus cezası istenebilecek. Bunun dışında, 20 bin güne kadar isimli para cezası da istenebilecek.

Bu yasa tasarısında ikincil düzenleme yürürlüğe girene kadar kripto para varlık platformları, suradan müsaade kaidesi olmaksızın faaliyetlerine devam edebilecek. İkincil düzenlemenin yürürlüğe girdiği ana kadar yeni platform kurulmayacak. Yurtdışında faaliyet gösteren kuruluşlarda hesapları bulunan, fakat Türkiye’de yerleşik olanlar hesaplarını ve kripto varlıklarını 6 ay içerisinde tasfiye edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.