Bitcoin

Türkiye’nin Kripto Para Yasası Sızdı: İşte 11 Kritik Madde!

Türk kripto para piyasasının gözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bahsettiği kripto para düzenlemesindeydi. Düzenlemenin neler içereceği ve kripto yatırımcılarının Çin’deki üzere yasaklarla mı yoksa piyasanın çerçevesini çizecek ve yatırımcıyı koruyacak istikametiyle mi ön plana çıkacağı merak konusuydu. Toplumsal medyada dolaşan birtakım söylentilere nazaran ortada bir taslak var. Avukat Sima Baktas, Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda taslak düzenlemeyi gördüğünü argüman ederek kimi bilgiler paylaştı. Detaylar için Kriptokoin.com okuyunuz.

Argüman konusu kripto para düzenlemesinde neler var?

Avukat Sima Baktas’ın paylaşımına nazaran, birinci olarak “Kripto Para Sağlayıcıları” tarifi yapılıyor ve bu kuruluşların SPK’dan müsaade almak zorunda olduğunu belirtiliyor. Ayrıyeten, hangi kripto paraların listeleneceği yahut delist olacağı SPK’nın kontrolüne tabi olacak. Kripto para piyasasına bankalar da giriyor ve bankaların “kripto para saklama hizmeti” verebilmesinin önü açılıyor. Bununla birlikte Bankacılık Kanunu’na paralel olarak “İzinsiz faaliyette bulunma” hatası düzenleniyor ve bu cürüm için mahpus ve para cezası öngörülüyor. Avukat Sima Baktas’ın tez ettiği düzenlemenin başka unsurları ise şu konuları içeriyor:

5. Yabancı Borsaların faaliyetleri için de müsaade alması gerektiği (bu husus kaldırılmış olabilir)

6. Kripto Para Hizmet Sağlayıcı YK ve Kurucuların şahsi sorumluluğu(Bankaların tabi olduğu düzenleme gibi)

7. Siber hücum zararlarında YK’nın kusur aslına dayalı şahsi sorumluluğu+

8. Kripto Para süreçlerinde teminat ve limit belirleme yetkisi

9. Alınan Komite gelirine ek olarak yıllık gelirden hisse verme.

10. Sorumlulara özel soruşturma yolları

11. Reklam yönetmeliğine uyumluluk kaidesi üzere genel düzenlemeler mevcut. En son hali nasıl olur bir bilinmezlik.

Ayrıyeten sav konusu taslağa ait görüşlerini de paylaşan Avukat Sima Baktas, kimi unsurların sorunlu olduğunu ve bu halde yasalaşması halinde Anayasa’da düzenlenen Mülkiyet Hakkı ve Kontrat Özgürlüğü’nün ihlali manasına gelebileceğini söylüyor. Bununla birlikte kelam konusu taslağın varlığı şimdi doğrulanmış olmadığından bu bahiste bir şeyler söylemek için çok erken.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.