Bitcoin

Türkiye’nin Kripto Para Yasası Sızıyor: 10-12 Unsurda Bunlar Olacak!

Türkiye’deki kripto para düzenlemeleri merakla beklenirken bu maddede sona gelindiğinin haberi verildi. Türkiye’nin kripto paralara yönelik tavrını belirleyecek ve birçok kripto kullanıcısını etkileyecek olan bu teklifin 10-12 unsurdan oluşması planlanıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Türkiye’deki kripto para düzenlemesi neleri kapsayacak?

Kripto para üniteleri, Türkiye’de hayli büyük bir yere sahip. Türkiye merkezli borsaların ürettiği süreç hacmi epey yüksekken kullanıcılar ortasında Bitcoin ve altcoin’ler bir oldukça tanınan. Uzun bir müddettir kripto paralara düzenleme geleceği konuşulsa da, şimdi kesin bir şey yoktu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto para çalışmasının gerçekleştirileceğinin haberini verdi. Artık ise bu çalışmaya dair çeşitli ayrıntılar ortaya çıktı.

Ana akım medyada yer alan bilgilere nazaran bu çalışmayla birlikte Türkiye merkezli kripto alım satım platformlarına sermaye kaidesi getiriliyor. Firmaların sermayesinin taban 1 milyar lira olması gerektiği düşünülüyor, lakin bu limit şimdi tam olarak katılaşmış değil. Regülasyonların akabinde bu mahallî borsaların bankalar üzere oranları, gelirleri ve kârlarını şeffaf bir biçimde açıklamaları mecburî olacak. Merkezi yurt dışında olup Türkiye’de de faaliyet gösteren borsaların ise ülkemizde yerleşik sistem altyapısı kurmasına dair hususların de yer alacağı düşünülüyor.

Öte yandan, düzenlemede, küçük yatırımcının korunması için kimi hususların de yer alacağı düşünülüyor. Rastgele bir problemde firmaların sorumlu tutulacağı ve hatta sorumluların mahpus cezasına çarptırılabileceği kelam konusu. Ayrıyeten kripto paraların saklanmasına yönelik bir hususun de gelmesi öngörülüyor. Vergi konusunda ise kişisel yatırımcılardan vergi alınmaması mümkünlüğünün yüksek olduğu, kaynaklar tarafından belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.