Alt Coin

Twitch Kurucusunun NFT Projesine Atak: Bu Altcoin’den Çalındı!

Twitch’in kurucu ortağı Justin Kan’ın NFT projesi Fractal’in hacklendiği ortaya çıktı. Hücum sonrası hackerlar, mağdurlardan 154.800 dolarlık altcoin ele geçirdi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Fractal hacklendi, 154 bin dolarlık altcoin çalındı

Ekseriyetle bir NFT projesi piyasaya sürüldüğünde, tek inançlı alan, duyuru kanalı olur. Bu sefer, saldırganların amacı de yatırımcıların bilgi kaynaklarından biri olan duyuru kanalı oldu. Fractal NFT’nin piyasaya sürülmesinden evvel, projenin Discord’u için kullanılan bir bot akına uğradı. Bu, failin kullanıcıları duyuru kanalından düzmece bir web sitesine yönlendirmesi ile gerçekleşti. Resmi minting sitesi ile ortasındaki fark sadece “i” yerine “l” kullanılması olan bu düzmece sitenin linkine tıklayanlar, Fractal NFT’leri olduğunu düşündükleri şeye para harcadılar. Lakin karşılığında hiçbir şey alamadılar. Sonuç olarak hacker, 154.800 dolarlık Solana (SOL) kazandı.

Twitch kurucu ortağı Justin Kan, tweet atarak dolandırıcılığın gerçekleştiğini kabul etti, “@fractalwagmi Discord kanalında duyuru botu hacklendi. Rastgele bir linke basıp cüzdanınızı bağlamayın/minting yapmayın” sözlerini kullandı. Hırsızlık gerçekleştiğinden beri projenin Discord kanalı kilitlendi. Fractal, NFT’lerin alım ve satımı için oluşturulmuş, Solana merkezli bir NFT pazarıdır. Projenin 24 Aralık’ta hayata geçmesi gerekiyordu, fakat bugün bir airdrop’a yönelik saklı bir “sneak peak” yayınlanacaktı. SOL kaybeden herkese geri ödeme yapacağını söyleyen proje, dolandırıcılığın akabinde aşağıdaki tabirleri kullandı:

Rastgele bir minting açıklamadık – bu iddiayı öne süren tüm linkler hilelidir. Bu kontaklara GÜVENMEYİN yahut rastgele bir minting yapmayın. Sizden ASLA bir airdrop için fiyat talep etmeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.