Kripto Haber

Ukraynalı Aktivistlere Kripto Bağışları 2021’de Arttı, Rusya Sınırda Başladı: Eliptik

Blockchain analitik şirketi Elliptic tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ukraynalı sivil aktivistlere ve gönüllülere yapılan kripto para birimi bağışları, bir önceki yıla göre %900 artışla 2021’de 570.000 doların üzerine çıktı.

Söz konusu örgütler, 2014 yılında Rusya yanlısı cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’in devrildiği sözde Maidan devrimi sırasında ortaya çıktı. Bundan sonra Rusya, Kırım yarımadasını işgal edip ilhak etti ve Ukrayna’nın doğu kesiminde bir iç savaşı körükledi, böylece gönüllü gruplar Ukrayna silahlı kuvvetlerine yardım etmeye ve Rus yanlısı militanları hedef almaya başladı.

Hem fiat hem de kripto bağışlarına güveniyorlar; Bununla birlikte Elliptic, kriptoyu kullanmanın uluslararası bağışçıların bu gruplara yapılan ödemeleri bloke eden finansal kurumları atlamasına izin verdiği için özellikle bitcoin bağışlarının geçen yıl önemli ölçüde arttığını söyledi. Örneğin, Ukrayna ordusuna yardım etmek için fon toplayan bir STK olan Come Back Alive’ın bitcoin cüzdanı, 1 veya 2 BTC kadar büyük birkaç bağışla Ağustos 2021’den bu yana 3,8 BTC’yi aştı.

Elliptic, Donbass’ın doğu bölgesindeki Rus yanlısı militanları hedef alan hacktivist grup Ukraine Cyber ​​Alliance’ın geçtiğimiz yıl bitcoin, ether, litecoin ve birkaç stablecoin’de yaklaşık 100.000 dolar toplamayı başardığını söyledi.

Bir başka proje olan Mirotvorets, proje ekibi tarafından “Ukrayna’nın düşmanı” olarak kabul edilen Rusların isimlerini ve kişisel verilerini yayınlayan bir web sitesi, bitcoin bağış adresinde 2020’den beri 6.9 BTC’den fazla aldı. Proje, 2016’da, diğer verilerin yanı sıra, ayrılıkçı Donbass bölgesindeki ayrılıkçı hükümet tarafından akredite edilen tüm gazetecilerin bir listesini ve iletişim bilgilerini yayınladığı için bazı tartışmalara yol açtı.

Bir diğer hacktivist grup, Belarus merkezli Cyber ​​Partisans, Ukrayna ve Rusya arasındaki artan gerilime, Rus birliklerini Ukrayna sınırına taşımak için kullanılmasını önlemek için Ocak ayında Belarus demiryoluna saldırarak yanıt verdi. Elliptic, grubun son altı ayda 84.000 dolarlık Bitcoin bağışı topladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.