Bitcoin

Ünlü Analist Uyardı: Bitcoin Değil, Bunlar Süratle Artıyor

Pazar araştırmacısı Jim Bianco’ya nazaran, ikinci el araba fiyatları Bitcoin ve öteki varlıklardan daha süratli artıyor. Kriptokoin.com olarak araştırmacının yorumlarını aktarıyoruz…

Bianco: İkinci el otomobil piyasası, Bitcoin (BTC)’den süratli yükseldi

Jim Bianco, yakın vakitte katıldığı bir programda ikinci el otomobillerin Bitcoin ve türevlerinden daha süratli bir yükseliş sergilediğine dikkat çekti. Bianco Araştırma Lideri, “Muhtemelen 2021’de sahip olduğunuz en düzgün yatırımın ne olduğunu bilmek istiyorsanız, garajınızdaki otomobildir. Borsadan daha süratli ve son vakitlerde birtakım kripto para ünitelerinden daha süratli paha kazanıyor,” tabirlerini kullandı. Tahlilini, pazardaki fiyat trendlerini takip etmek için tasarlanan Manheim ikinci el otomobil fiyatları endeksine dayalı olarak inşa ettiğini belirtiyor ve aşağıdaki sözleri kullanıyor:

Son dört ayda fiyatları %20’den fazla arttı. Bu yalnızca S&P’den daha fazla değil, tıpkı vakitte son dört ayda Bitcoin’in kendisinden daha fazla bir artış. Elimizde bulunan en son bilgi seti olan 15 Aralık itibariyle, şu anda daha da yüksek bir ivme kazanıyorlar. En azından şu an için bir tepe yok.

Piyasayı neler yükseltti?

Bianco, ABD’de ikinci el otomobil pazarında iki yükseliş katalizöründen bahsediyor. Birincisi, yarı iletken kıtlığı nedeniyle yeni otomobillerin fiyatının yüksek olması.  “İkinci el otomobillerde gördüğümüz şey, insanların onları satın alması ve spekülasyon yapması. ‘Şimdi satın alın zira yalnızca daha değerli hale gelecek’ niyeti hakim” diyor. Bu piyasanın bir “balon” olma sinyali taşıdığını belirten Bianco, “İkinci el otomobil fiyatlarının kıymet kaybeden bir varlık olması gerekiyor. Fiyatı yükseltmemeleri gerekiyor. Yeniden de bu yıl fiyatı yüzde 49 artırdılar,” tabirlerini kullanıyor. Enflasyonun 2022’de düşeceğine inanıyor, lakin düşüşün birden fazla insanın düşündüğünden çok daha yavaş gerçekleşeceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.