Bitcoin

Ünlü Borsa, Bitcoin ve Ethereum’un Sıradaki Adımını Açıkladı!

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şu anda indirimli süreç görüyor, lakin kripto borsası Kraken, piyasa kıymetine nazaran en büyük iki dijital varlık için boğa koşusunun bitmeyebileceğini söylüyor. Ünlü borsanın metrik tahlilini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Kraken, şimdi Bitcoin (BTC)’yi silmeyin diyor

Kraken, Ocak 2022’deki on-chain kripto raporunda, Bitcoin’in harcanan çıktı kâr oranı (SOPR) ve Ethereum’un piyasa bedelinden gerçekleşen pahaya MVRV-Z skorunun, ETH ve BTC’nin gerçeğe uygun bedellerinin altında süreç gördüğünü gösterdiğini, fakat bir toparlanmanın mümkün olduğunu söylüyor:

BTC’nin SOPR’si, piyasa iştirakçilerinin çoğunluğunun kayıpla BTC trade ettiğini gösteriyor. Lakin, Bitcoin’in ATH düzeylerine geri dönmesinden evvel, Mayıs 2021’den Temmuz 2021’e kadar olan son boğa koşusu düzeltmesi sırasında durum bundan çok daha berbattı. Ayrıyeten, ETH’nin MVRV-Z puanı, altcoin’in şu anda fiyatlarda bir sıçrama yapmadan evvel uzun müddet kalmakta zorlandığı “aşırı satım” bölgesinde olduğunu gösteriyor.

SOPR on-chain metriği, Bitcoin sahiplerinin kâr yahut ziyanla satış yapıp yapmadığını belirliyor. SOPR 1’den büyükse, varlığın sahipleri kârla, aksi halde ziyanına satıyorlar manasına geliyor. BTC’nin SOPR’si 1’in altında bir data ile düşüş eğilimi gösteriyor, lakin Kraken, geçen yıl Bitcoin’in Mayıs’ta 65.000 dolardan Temmuz’da 30.000 dolara düştüğünde metriğin daha berbat olduğunu belirtiyor:

Metrik 1 okumasını kırar ve bu düzeyin üzerinde kalırsa, son boğa piyasası düzeltmesinin sona erdiğini gösterebilir. Bununla birlikte, fiyat düşmeye devam ederken Bitcoin 1’in altında kalırsa, BTC’nin bir ayı döngüsüne girdiğini doğrulayabilir. SOPR şu anda düşüş sinyali verirken, on-chain bilgiler son misal piyasa düzeltmesi sırasında çok daha berbat bir tablo çizdi ve akabinde BTC güçlü bir geri dönüş yapmayı başardı. Öbür bir deyişle, şimdi BTC’yi silmeyin.

“Veriler, ETH için her şeyin kasvetli ve makûs olmadığını gösteriyor”

MVRV-Z puanı ayrıyeten Ethereum için boğa görünümüne işaret ediyor. Bu metrik, varlığın fiyatının gerçeğe uygun kıymetinin üzerinde yahut altında satılıp satılmadığına bağlı olarak piyasa karlılığını kıymetlendirmek için kullanılıyor. 5’in üzerinde bir data, ETH’nin çok alındığını yahut gerçeğe uygun bedelinin üzerinde satış yaptığını gösteriyor. 1’in altındaki datalar, altcoin’in çok satıldığını yahut bedelinin altında süreç gördüğüne işaret ediyor.

ETH 9 Kasım 2021’de ATH düzeyi olan 4.867 dolardan %49 düşerek, MVRV-Z Skoru ‘aşırı satım’ bölgesine düştü. Tarih, ETH’nin MVRV-Z puanının geri çekilmeler sırasında “aşırı satım” bölgesine düşme eğiliminde olduğunu lakin fiyatlar geri dönmeden çok evvel bu aralıkta kalmadığını gösteriyor:

Ethereum’un MVRV-Z puanı bu bölgeye en son Mart 2020’de Kara Perşembe piyasa çöküşü sırasında düştü. Varlık kıymetleri ve ağ aktivitesi geri çekilse de, on-chain bilgiler, ETH için her şeyin kasvetli ve makûs olmadığını gösteriyor. Piyasa iştirakçileri, ‘aşırı satım’ MVRV-Z skoru sırasında tarihi olarak birikmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.