Alt Coin

Ünlü CEO: Bunlar, Patlayacak Sıradaki Altcoin’ler! Ama…

Metaverse ve öteki NFT varlıklarının popülaritesini takiben, play-to-earn yahut P2E oyunlar, hem yaratıcılar, hem yatırımcılar hem de oyuncular için oyun alanında ihtilal yaratacak bir sonraki dijital mega trend olma potansiyeline sahip görünüyor. Tokens.com’un CEO’su ve kurucu ortağı Andrew Kiguel, Bitcoin ve altcoin projelerine milyonlarca yatırım yaptı. Ünlü CEO, play-to-earn oyunlarının bir sonraki büyük kripto para trendi olacağını söylüyor, lakin yatırım yapmanın riskleri olduğunu da hatırlatıyor. Andrew Kiguel’in açıklamalarını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Yeni trend: ‘Oyna ve kazan’ yahut ‘kazanmak için oyna’

Tecrübesiz olanlar için, P2E oyunlarıyla klâsik oyunlar ortasındaki fark, Pokémon kartlarıyla klâsik tahta oyunları ortasındaki farkla karşılaştırılabilir. Olağan bir tahta oyununun bilakis, Pokémon oyuncuya bir varlık bırakır ve ek kartlar toplamak ister. Tıpkı Pokemon kartlarında olduğu üzere, Blockchain teknolojisi de oyuncuların e-cüzdanlarda oyun içi mükafatlar toplamasına imkan tanıyor. Bu mükafatlar kripto para ünitelerine ve gerçek dünya kullanımı için prestiji paraya dönüştürülebiliyor. Öteki bir deyişle, kripto oyun, oyuncuların görüntü oyunları oynarken gerçek para kazanmalarına müsaade veriyor.

Sempatik animasyonlu canavarların düello yaptığı Pokémon gibisi bir oyun olan Axie Infinity üzere oyunlardaki varlıkların NFT’leri, rutin olarak altı sayıdan fazla satıyor. Lakin Pokémon’dan farklı olarak, oyuncuların oynamak için oyun içi bir karakter satın almak için en az 200 dolar yatırım yapmaları gerekiyor. Ayrıyeten, oyunu oynarken prestiji parayla değiştirilebilen kripto para ünitesi AXS’yi kazanabiliyorlar. Pokémon’dan farklı olarak, ortalama bir Axie oyuncusu oyunu oynayarak ayda 500 dolar kazanabilir. Hatta bugün, hayatını bundan kazanan meslek oyuncuları var.

Ünlü CEO’nun yatırım yaptığı altcoin projesi hangisi?

Lakin yüksek giriş maliyeti ve oyunun dijital iktisadı, kurumsal yatırımcılar için de yaratıcı yatırım fırsatları sanayisini ateşledi. Oyunu oynamak için başlangıç ​​sermayesi olmayan oyunculara Axie karakterleri ödünç veren Yield Guild Gaming’e 4,6 milyon dolar yatırım yapan VC firması Andreesen Horowitz’den oburu değildi. Andreesen Horowitz ayrıyeten Vietnam merkezli bir oyun stüdyosu olan oyunun imalcisi Sky Mavis için B Serisine 152 milyon dolar yatırım yaptı. Andreesen Horowitz üzere yatırımcılar, P2E’nin oyunun geleceği olduğunu görüyor ve ana akım haline gelmeden evvel bu segmentten yararlanmak istiyor.

Andrew Kiguel, kurucusu ve ortağı olduğu Tokens.com’un, AXS satın alarak P2E’ye yatırım yapan birinci (ve muhtemelen tek) halka açık şirket olduğunu belirtiyor. Kişisel yatırımcılar, token satın alarak, oyunu oynamak zorunda kalmadan bu eğilime katılabiliyor. Yaklaşık 1.000 AXS ve altcoin projesi Smooth Love Potion’ın 175.000 tokenini satın aldıklarını söyleyen Andrew Kiguel, bunların oyunda yeni karakterler oluşturmak için de kullanılan bir yardımcı token olduğunu tabir ediyor. Ünlü CEO, yatırımlarına ait şu açıklamayı yapıyor:

AXS’e yaptığımız yatırım şu anda 100.000 doların üzerinde. Argümanımız, daha fazla kullanıcı oynadıkça oyunun kârına katılabileceğimiz tarafında. Oyuna daha fazla oyuncu katıldıkça, kripto para ünitesinin fiyatı da buna nazaran kıymetleniyor.

AXS’nin şu anda 6 milyar dolar civarında. AXS, 2021’in başında kabaca 55 sentten kıymet kazandı ve 160 dolara kadar yükseldi. Şu anda 107 dolar civarında süreç görüyor ve erken periyot yatırımcılarına yaklaşık %20.000 çıkar sağladı. Ünlü CEO, ayrıyeten Cryptoblades, Mobox, Illuvium ve Splinterlands üzere süratle büyüyen başka P2E oyunlarına da göz attıklarını söylüyor:

Web 3.0, yatırımcıların ve oyuncuların, oyunun yaratıcısı ile yararlı gelirleri paylaşmalarını sağlıyor. Oyuncuların klasik oyunlardan P2E’ye geçişini görüyoruz ve bu evrime katılmak istiyoruz.

“Dikkat! Gelecek var, lakin bu altcoin projeleri riskli de”

“Ancak risk, oyuncuların ilgisini çekecek ve koruyacak gerçek oyunları bulmaktır” diyen Andrew Kiguel’e nazaran, bu oyun tokenlerinden yüzlercesi mevcut olacak, lakin dikkatli olunmalı, zira bunlar epey değişken. Ünlü yatırımcı, şu uyarıyı yapıyor:

Oyuncu ilgisi süratle yeni sıcak oyunlara kayabilir ve dünün sıcak oyunundaki tokenlerin kıymetli ölçüde bedel kaybetmesine yol açabilir. Gelecekte, tıpkı klâsik oyun piyasasında gördüğünüz üzere, ünlülerin ve markaların kârdan hisse almak için isimlerini P2E oyunlarının gerisine attığını göreceğiz. Bu gerçekleştiğinde, ana akım izleyiciye giden yol belirlenmiş olacak.

Blockchain’in birinci günlerinde beşerler bunun tedarik zinciri idaresinde ve kurumsal ömrün tam olarak gerçekleşmemiş olan öteki birçok alanında ihtilal yaratacağını düşündüler. Andrew Kiguel, “Oyunlarda Blockchain’in sahip olabileceği inanılmaz etkiyi artık görmeye başlıyoruz” diyor ve Blockchain teknolojisinin üzerine heyeti görüntü oyunlarının, sadece oyun oynamayı değil, kripto ve NFT’leri kazanma, depolama ve yine satma marifetini de sağladığını belirtiyor. Ünlü CEO, şu öngörülerde bulunuyor:

Demografi global ve çok büyük. Bir hobi Blockchain oyun sistemi olarak başlayan şey, yatırımcılar yalnızca oynaması eğlenceli olduğu için değil, birebir vakitte çok karlı olabilecek oyunlardan yararlanmaya çalıştığı için Silikon Vadisi kurumsal toplantı odalarına taşınıyor. P2E’nin 2022’de kriptoda en çok tartışılan mevzulardan biri olmasını bekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.