Alt Coin

Ünlü CEO İsim Verdi: Bu Altcoin’ler Uzun Vadeli Büyük Bahisler!

Son bir buçuk yılda kripto para üniteleri, dijital sanat yapıtları ve sanal gayrimenkulün popülaritesindeki patlamanın kanıtladığı üzere, kuşakta bir kere görülen bir yatırım fenomeni yolda. Fakat bu ihtilal için sırada ne var, şiddetli tartışmalara açık. Ethereum üzere kripto paraları biriktiren bir firma olan Ether Capital’in CEO’su Brian Mosoff, 2022’nin inişli çıkışlı olacağını kabul etmesine karşın, kripto için büyük bir yıl daha bekliyor. Yakın vakitli bir röportajda Brian Mosoff, önümüzdeki yılı belirleyecek beş trend belirledi: Solana’nın yükselişi, başkan altcoin Ether için daha fazla oynaklık, hükümet düzenlemeleri hakkında netlik ve merkezi olmayan özerk tertipler yahut DAO’lar hakkında artan farkındalık ve kripto para ünitesi staking. Ünlü CEO’nun değerlendirmelerini, Kirptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Bu altcoin katiyen izlenmesi gereken bir şey”

Solana altcoin paketinde öne çıkıyor Bitcoin ve Ether %69 ve %440 artarak kusursuz bir yıl geçirdi. Fakat Solana ikisini de utandırıyor. Kelamda Ethereum katili, Ethere nazaran daha süratli, daha ucuz süreçleri kolaylaştırıyor ve 2021’de yüz kat büyüyerek beşinci en kıymetli kripto para ünitesi haline geldi. Brian Mosoff, tokenin en düzgün günlerinin önünde olduğuna inandığını söylüyor:

Bence Solana katiyetle izlenmesi gereken bir şey. Solana etrafında toplanan devasa bir topluluk var. Farklı bir programlama lisanı olan Rust’ı kullandıklarına dair bir tartışma var. Bana nazaran, bu ETH rakiplerinin bir nevi öncüsü.

Ünlü CEO, tokenin piyasa hissesi kazanmaya devam etmesi gerektiğini ve yerini almayacak olsa bile, Ethereum için en güzel tamamlayıcı olmak için “doğru bileşenlere” sahip olduğunu söylüyor. Solana, Blockchain’ine yapılan ve yavaşlamaya neden olan, ağının güvenlik açığını açığa çıkaran ve geliştiricinin güvenilirliğine olan inancını zedeleyen son hücumların kanıtladığı üzere, eksiksiz bir protokolden uzak. Brian Mosoff, taarruzların, Solana ve Katman-1 rakiplerinin, Ether’i tahttan indirme talihleri olmadan evvel savaşmak için “büyük yokuş üst savaşları” olduğunu gösteriyor.

Önder altcoin için en büyük yakın vadeli riski: Kar alma

Ether, bu yıl dört katına çıktıktan sonra kendi muvaffakiyetinin kurbanı olabilir. Brian Mosoff, sayısız kripto yatırımcısının bu yılki büyük rallilerin tadını çıkardıktan sonra vergi borcu olacağını ve bunun da kısa vadede oynamalara yol açabileceğini söylüyor. Ünlü CEO, “Ethereum’un 2022’nin başlarında satılırsa şok olmayın” diyor, lakin token için yüksek düzeylerde “bastırılmış talep” nedeniyle geri dönmesini bekliyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Bu vergileri ödemeye hazır olarak, satmamış olabilecek birçok insan var. Yani kısa vadede (şu anda önümüzdeki yılın birinci ayına kadar konuşuyoruz) tahminen bir satış olabilir. Tahminen bu satış, bu kadar çok koşudan sonra yalnızca soğuması gereken bir piyasadır. Tahminen de vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için sözün tam manasıyla satması gereken beşerler tarafından yönlendiriliyor.

Kripto para kazandığı için düzenleme kararları hayati değer taşıyor

Süratle gelişen kripto para ünitesi sanayisi, kurumların ve perakende yatırımcıların ve münasebetiyle düzenleyicilerin ilgisini çekti. Brian Mosoff, ABD hükümetinin kriptoya nasıl yaklaştığını yatırımcıların izlemesi için kritik olacağını ve ülkenin geleceğini bir yenilikçi olarak tanımlayabileceğini söylüyor:

ABD bunu hakikat yapmak istiyor ve risklerin her zamankinden daha yüksek olduğunun farkındalar. Tekrar, multitrilyon dolarlık bir sanayiniz var. Yalnızca işletmeler ve bu değerlemeler dışında, sırf 3 trilyon doların üzerinde kripto varlığı var. Ve böylelikle, bu yeni varlık sınıfı için özgür dünyada başkan olmak için burada bir fırsat olduğunun farkındalar.

2022’de hükümetten çığır açıcı kararlar beklemeyin, diyen Brian Mosoff, rastgele bir netlik gelmeden evvel ABD’nin öncelikle filizlenen varlık sınıfını denetlemekten hangi düzenleyici kurumun sorumlu olacağını belirlemesi gerektiğini de kelamlarına ekliyor.

DAO’lar bir 2022 moda sözü olacak formda ayarlandı

Brian Mosoff, merkezi olmayan özerk tertiplerin yahut merkezi liderliği olmayan dijital olarak organize edilmiş, kendi kendini yöneten kümelerin yükselişinin 2022’de izlenmesi gereken bir öteki trend olduğunu söylüyor:

Geliştiriciler ve DAO’lar ortasında daha anonim, global uyum, göreceğiniz bir şey. Düzenleyiciler, apansız reaksiyon vererek yahut kasıtsız bir biçimde, geliştiricileri daha anonim olmaya, denetim edebilecekleri bir yargı alanının dışında var olmaya teşvik ediyor. Bu çok sıkıntı bir dengeleme aksiyonu olacak. Fakat anonim yollarla gerçekleşen daha fazla aktivite göreceğimizi varsayıyorum.

Staking’de büyük getiriler kelam konusu

Brian Mosoff, stake etme yahut faiz ödemeleri karşılığında kripto varlıklarını kilitleme sürecinin 2022’nin en büyük kripto piyasası trendlerinden biri olacağını söylüyor:

Daha fazla yatırımcı, bir bütün olarak varlık sınıfıyla kendinden emin ve rahat hale geldikçe ve burada kalmak için burada kalacak, katılmanın öbür yollarını arayacaklar. Ve onlardan biri, tarihî olarak üretken olmayan bu metaları alıp onları randıman getiren araçlara dönüştürecek.

Staking hakkında bilinmesi gereken birkaç kıymetli şey var. Birinci olarak, tüm kriptolar uygun değil. Brian Mosoff, başkan kripto para ünitesi olan Bitcoin’in, Proof of Work (PoW) sistemi nedeniyle stake edilemeyeceğini belirtiyor. Buna karşılık, pasif olarak tutulan Ether, Proof of Stake (PoS) nedeniyle stake edilebiliyor. Brian Mosoff, kaç Ether sahibinin stake ettiğine bağlı olarak getirilerin %5 ila %10 ortasında değişebileceğini söylüyor.

“Staking herkes için değil” diyen Brian Mosoff, risksiz bir getiri elde etmek için tokenlerin kilitlenmesi gerektiğini, bu nedenle token sahipleri, fiyat düşerse yahut vergiler için para toplamaları gerekiyorsa, büyük bir fiyat talep etmeden onları satamayacaklarını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.