Alt Coin

Ünlü CEO’lar: Paranın Pompalandığı Yer Bu Altcoin’ler Olabilir!

Kripto yatırım idaresi firması Titan’ın eş-CEO’su Clayton Gardner, kripto daha geniş bir benimsemeyi kucakladıkça, daha fazla kurumun Bitcoin almasını ve 2022’de Ethereum, Avalanche ve Terra üzere akıllı kontrat özellikli altcoin projelerine yatırım yapmasını beklediğini söylüyor. DeSo vakfının lideri Nader Al-Naji’nin gözünde, merkezi olmayan toplumsal medya, merkezi olmayan finanstan “çok daha büyük” olma potansiyeline sahip. Ünlü CEO’ların kripto para piyasası hakkındaki değerlendirmelerini, Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Kurumların sermayeyi pompaladıkları yer, bu altcoin piyasaları olabilir”

Bitcoin klâsik olarak Blockchain’lerde depolanan bilgisayar programları olan karmaşık akıllı kontratları desteklemiyordu. Lakin Kasım ayında yapılacak büyük bir yükseltme daha fazla potansiyelin kilidini açabilir. Clayton Gardner, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin başlangıçta birçok fon tarafından makro spekülatif bir varlık olarak görülüyordu ve birçoğu için hala o denli. Kullanım durumunu sağlamlaştıran rastgele bir şey varsa, o bir kıymet deposu. Aslında, bir değişim aracı olması açısından, başlangıçta amaçlandığı üzere kullanılmıyor.

Clayton Gardner’a nazaran, vakit içinde yarar ve bir ölçü içsel paha üretebilen Blockchain’leri arayan kurumlar, merkezi olmayan finansın büyümesini sağlayan öteki akıllı kontrat blokajlarını ve İnternet’in üçüncü kuşağı olan Web 3.0’ı düşünebilirler. Titan’ın eş-CEO’su, Bitcoin’in hala en inançlı Blockchain’lerden biri olduğunu belirttikten sonra, şu altcoin projelerine dikkat çekiyor:

Lakin Bitcoin’in ötesindeki birinci katman, ikinci katman Blockchain’lerin, Non Fungible Token (NFT)’lerden DeFi’ye kadar olan süreçlerin ve aktifliklerin birçoklarını yönetim edeceğini düşünüyorum. Bence kurumlar bunu görüyor ve önümüzdeki aylarda sermayeyi çalıştırmak istedikleri sürece, bence sermayeyi pompaladıkları yer burası olabilir.

Stablecoin’ler üzerinde partizan bölünmeleri

Senato Bankacılık Komitesi’nin Salı günü yaptığı duruşmada vurgulandığı üzere, Cumhuriyetçiler bu çeşit altcoin projelerinin yararlarına işaret ederken, Demokratlar tüketicilere ve iktisada yükleyebilecekleri risklere dikkat çekiyor.

Massachusetts Demokrat Senatörü Elizabeth Warren, 30 Haziran tasdik raporuna nazaran rezervlerinin yaklaşık yarısını ticari kağıtta ve mevduat sertifikalarında tutan en büyük stablecoin Tether’e atıfta bulunarak, kimi stablecoin’lerin tam olarak desteklenmeyebileceğine dair tasalarını lisana getirdi. Pennsylvania Cumhuriyetçi Pat Toomey ise, stablecoin’lerin potansiyel olarak ödemeleri hızlandırma ve maliyetleri düşürme üzere yararlarını lanse etti.

Başkan’ın Çalışma Kümesi, Kongre’yi Kasım ayındaki bir raporda sigortalı bankalar tarafından stablecoin’lerin çıkarılmasını gerektiren yeni mevzuatı süratle geçirmeye çağırdığından, senatörler ortasındaki bölünmeler değerli. Bununla birlikte, birtakım sanayi iştirakçileri, iki taraflı bir muahedeye varılıp varılamayacağına bakılmaksızın, insanların stablecoin’lere erişmenin bir yolunu bulacağına inanıyor. Kripto hedge’in kurucu lideri Carlos Betancourt, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Stablecoin’lerin kullanımını yavaşlatmak için lobi yapanların, kendi kripto para üniteleri ve/veya stablecoin projeleri üzerinde ‘sessizce’ çalışma sürecinde olan büyük finans kurumları olduğu konusunda büyüyen bir fikir birliği var.

Merkezi olmayan toplumsal medya nedir

Merkezi olmayan toplumsal medya uygulamalarını destekleyen bir Blockchain’e güç sağlayan bir kripto para ünitesi olan Decentralized Social (DeSo)’nun fiyatı, Pazartesi günü Coinbase Pro’da listelenmesinden sonra, 94 dolardan yaklaşık %74 artarak yaklaşık 164 dolara yükseldi. Altcoin fiyatı, daha sonra 95 dolar düzeyine geriledi.

DeSo vakfının lideri Nader Al-Naji’nin gözünde, merkezi olmayan toplumsal medya, merkezi olmayan finanstan “çok daha büyük” olma potansiyeline sahip. “Bugün online olarak gördüğümüz şeylerin birçoklarını denetim eden yalnızca birkaç şirket var” diyen Nader Al-Naji, DeSo’nun, yaratıcıların para kazanması için birçok yeni yol sunduğunu söylüyor:

Küçükken bir yaratıcı yahut influencer bulursanız, buna yatırım yapabilirsiniz ve daha sonra daha büyük ve daha tanınan hale gelirlerse, para kazanırsınız ve onlar kazanır ve yaratıcı çalışmalarını üretmek için erkenden sermaye alırlar.

Nader AI-Naji ve grubu tarafından DeSo Blockchain’inde oluşturulan birinci uygulama olan BitClout, başlangıçta tartışmalara yol açtı. Zira kimileri, uygulamanın kullanıcıları kendi kimliklerini temsil eden token’ler alıp satarken, platformda kendi istekleri olmadan profilleri olduğunu keşfetti. Ve bu durum tartışmalara neden oldu. Bu cins token’lere “yaratıcı paralar” deniyor. DeSo lideri, DeSo’nun artık Bitclout da dahil olmak üzere 200’den fazla toplumsal medya uygulamasını desteklediğini söyleyerek tartışmalara karşılık verdi:

Bence bu özelliklerden hoşlanmıyorsanız, artık istediğiniz uygulamayı kullanma özgürlüğüne sahipsiniz. Birtakım uygulamalarda bu fonksiyonellik hiç yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.