Bitcoin

Ünlü Kripto Para Platformuna SEC Cezası: Süreçler Durdu!

En büyük kripto para kredisi şirketlerinden biri olan BlockFi, ABD menkul değerler düzenleyicisi olan SEC ile 100 milyon dolarlık bir muahedeye hazırlanıyor. Mutabakatın bir modülü olarak BlockFi, ABD’li müşterilere yeni faiz getiren hesaplar sunma hizmetini durduracak. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Kripto para şirketi, 100 milyon dolar ödeyecek

BlockFi, kripto sahiplerine banka gibisi hizmetler sunmak için harekete geçen birçok şirketten biridir. Belli bir mühlet için kripto para yatırma süreçlerini kabul eder ve tıpkı bankaların fiat para yatırma süreçlerinde yaptığı üzere müşterilere faiz öder. Bununla birlikte, bankalar mevduat için yaklaşık yüzde 0.1 öderken, BlockFi, Celsius ve Gemini dahil olmak üzere emsal şirketler yüzde 3-18 ortasında bir ölçü ödüyor.

Bu şirketler, kurumsal müşteriler bu kripto para ünitelerine erişmek için daha da fazla ödemeye istekli olduklarından, bu kadar yüksek oranları ödeyebileceklerini tez ediyorlar. Fakat BlockFi’nin günleri, en azından ABD’de sona eriyor üzere görünüyor. Bahisle ilgili bilgisi olan kaynaklara nazaran şirket, ABD’li müşterilere yasa dışı eserler sunduğu suçlamaları nedeniyle Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ile 100 milyon dolarlık mutabakata vardı.

Bloomberg’e nazaran kaynaklar, mutabakatın önümüzdeki hafta açıklanabileceğini söyledi. Cezaya ek olarak BlockFi, ABD’deki yeni müşterilere kripto para eserleri sunmayı da durdurmak zorunda kalacak. Fakat, mevcut müşteriler korunabilir. Sözcü, “müşterilerin varlıklarının korunduğunu ve müşterilerin kripto faizi kazanmaya devam edeceğini onaylayabiliriz,” sözlerini kullandı.

SEC, başka şirketleri de araştırıyor

Haber, SEC’in BlockFi’ye misal eserler sunan BlockFi’a benzeri şirketler Gemini, Celsius ve Voyager Digital’i araştırdığına dair raporların ortaya çıkmasından yalnızca haftalar sonra geldi. O sırada kaynaklar, SEC’in tüm alanı araştırdığını, lakin başlangıçta üçüne odaklanacağını argüman etti. Gemini’dan Carolyn Vadino, kesim genelindeki soruşturmada istekli olarak iş birliği yaptıklarını söyledi. Lakin BlockFi’in birkaç aydır yetkililerle başı kaygıda. Kentucky, Alabama ve Teksas dahil olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki düzenleyiciler, şirketin faaliyetlerini durdurmasına yönelik karar aldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.