Alt Coin

Ünlü Milyarder Bu Altcoin’de Ziyan Etti: Dersimi Aldım!

Shark Tank yıldızı ve kripto gurusu Mark Cuban, bir günde 60 dolardan sıfıra düşen az bilinen bir altcoin projesinden 200.000 dolar kaybettikten sonra, kripto yatırım dersini sıkıntı yoldan öğrendi. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Ünlü milyarder altcoin projesinden nasıl ziyan etti?

Mark Cuban, bir günde 60 dolardan sıfıra düşen Titan isimli bir DeFi altcoin trade’inden para kaybettiğini açıkladı. Ünlü milyarder, daha evvel, Titan isimli bir altcoin satın aldığını ve platforma geri ödünç vererek, esasen likidite sağlayarak ve faiz üzerinden para kazanarak, randıman çiftçiliği denen bir şey denediğini açıklamıştı. Sonra token çöktü. Mark Cuban, şunları söyledi:

Geçmişe bakıldığında, bir likidite sağlayıcı olarak para kazandım ve bir spekülatör olarak para kaybettim. Üzerinde daha fazla ödev yapmalıydım.

DeFi tokeni, kripto balinalarının varlıklarını terk edip panik satışına neden olmasının akabinde bir gün içinde 60 dolardan sıfıra düştü. O sırada Mark Cuban, ölçüsü açıklamasa da ‘Herkes üzere vuruldum’ tweetini attı. Ünlü milyarderin, o vakitten beri yaklaşık 200.000 dolar net ziyana uğradığı iddia ediliyor.

Milyarderin çıkardığı sonuç, var olması için bir nedeni olmayan bir kripto paraya yatırım yapmanın yanlış olduğu. Token düştüğünde, Mark Cuban Bloomberg’e ‘güçlü’ olduğunu söyledi ve bu, halı çekme (rug pull) ismi verilen bir kripto dolandırıcılığına atıfta bulundu, lakin ‘tembel olmanın’ kendi yanlışı olduğunu ekledi:

Bu türlü oyunlarla ilgili olan şey, her şeyin gelir ve hesapla ilgili olması ve temel ölçütlerin ne olduğunu belirlemek için hesap yapmak için çok tembeldim.

Halı çekme, bir token yapımcılarının kripto projesini başlattıktan sonra yararlarını nakde çevirdiği bir tıp dolandırıcılığı söz ediyor. Kripto para piyasası yükseldikçe dolandırıcılık sayısı da arttı. Bir kestirime nazaran, temel olarak DeFi token’leriyle ilgili olan halı çekme, yatırımcılara 2021’de yaklaşık 3 milyar dolara mal oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.