Bitcoin

Ünlü Profesör: İzleyin, Sıradaki Trend Bu Altcoin’ler Olabilir!

Bir Wharton Blockchain ve dijital varlık profesörü olan Kevin Werbach, yatırımcıların Bitcoin ve altcoin piyasasında neden önümüzdeki yıl bir sarsıntı beklemesi gerektiğini açıklıyor. Ayrıyeten, metaverse ve Web 3.0’ın neden hala “gerçek olmak için çok erken” olduğunu ve izlenmesi gereken gerçek bir trend olduğunu paylaşıyor. Biz de ünlü profesörün değerlendirmelerini, Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“BTC ve altcoin’lerdeki düzeltmelerin bittiğine inanmak için bir neden yok”

Yılda iki haftadan biraz fazla bir mühlet kala, 4 Aralık’ta türevlere dayalı satışlardan bu yana toparlanma uğraşı veren kripto piyasasının 2021’i kırmızı bir denizde bitirmesi mümkün. Arcane Research’e nazaran, başkan kripto Bitcoin, Kasım ayında ATH’ı olan yaklaşık 69.000 dolara ulaşmasından bu yana %32 düşüş yaşadı. 0,087’ye yükselen Bitcoin’e karşı Ethereum fiyat oranı, başkan altcoin geri çekilirken 0,080’e düştü.

Piyasa zayıflığı devam ederken, “Sırada ne var?” sorusu kıymet kazanıyor. Fed’in daha süratli tapering temposu ve gelecek yıl potansiyel olarak beklenenden daha süratli faiz artırımları üzere makro karşıt rüzgarlar, tekrar oynaklığı artırabilir. Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda profesör olan Kevin Werbach, yakın tarihli bir piyasa görünümü etkinliğinde “Piyasalar sonsuza kadar yükselmez” dedi.

Son iki yılda kripto işine giren bu insanların hepsi, yalnızca kriptoda bir patlama yaşadı. Ve 2009’da Bitcoin’in piyasaya sürülmesine kadarki tüm kripto piyasası, sadece global finansal krizden sonra pay senetlerindeki boğa piyasasında gerçekleşti. Birebir vakitte Wharton’un yeni Blockchain sınıfları serisinin akademik yöneticisi olan Kevin Werbach, Bitcoin ve başka büyük kriptolarda %80’e varan düşüşlerle düzeltmelerin ortadan kalktığına inanmak için hiçbir neden görmediğini söylüyor:

Bir balonun içindeyken ve biz şu anda açıkça bir balonun içindeyiz. Gerçek düşünmek imkansız. Bir noktada tabanın çökeceğini anlamak gerekiyor. Bunun tam olarak ne vakit olacağını bilmiyorum. Lakin kripto piyasasında bir noktada bu tıp bir sarsıntı kesinlikle gerçekleşecek. Ve sonra neyin gerçek neyin gerçek olmadığını göreceğiz.

“Bu altcoin projeleri gerçek olamayacak kadar erken”

Kevin Werbach’ın görüşüne nazaran, şimdi gerçek olmayan şey, muazzam ölçüde yatırım çeken “ciddi kavramlar” olan metaverse ve Web 3.0. Metaverse konsepti, Facebook’un kurumsal isminin “Meta” olarak tekrar markalanmasından sonra geniş çapta tanınırlık kazandı. O vakitten beri, Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) dahil olmak üzere metaverse temaslı altcoin projeleri aya yükseldi ve geri döndü. Wall Street analistleri, sanal bir arazi gaspının ortasında dijital mülkler milyonlar ederken, metaverse’yi multi-trilyon dolarlık bir fırsat olarak isimlendirmek için tez ettiler. Kevin Werbach, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İnsanların nitekim sahip olabileceği ve farklı platformlarda entegre edilebilen ve alınabilen varlıklara sahip sanal bir dünyaya sahip olma fikri, bu çeşit varlıkları inançlı bir biçimde temsil etmenin ve kaydetmenin yolları olan Blockchain’ler ve dijital varlıklar için harika ve doğal bir ahenk. Yani bu geliyor, lakin yutturmaca gerçeğin çok ilerisinde.

Tıpkı “gerçek olamayacak kadar erken” dinamiği, kripto paraların ve Blockchain’lerin daha merkezi olmayan ve açık olan yeni bir internet jenerasyonunu temsil ettiği fikri olan Web 3.0’da bulunuyor. “Birçok insanın sahip olduğu istekler ve inanç ve sahiden kapsayıcı, iştirakçi, açık bir online cihan dileği çok geçerli bir şey” diyen Kevin Werbach, öte yandan şu tenkitleri getiriyor:

Fakat sonra gidip gerçekte neler olduğuna bakıyorsunuz. Faaliyetlerin birçok hala finansal spekülasyonlar, bu platformların birden fazla hala nitekim olgunlaşmamış.

Ünlü profesör, yatırımcıların bu yatırım fırsatlarına esasen gerçekmiş üzere bakma konusunda dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Kevin Werbach, “Sanal varlıklar esasen oyun sanayisi iktisadının büyük bir modülü, fakat bu Blockchain tabanlı temellerin büyük oyun geliştiricileri tarafından entegre edildiğini görmeye başlıyoruz” diyor ve şunları belirtiyor:

Bu, kısmen kapıları açacak zira oyun şirketleri orada para görüyor. NFT’ler yayımlayabilir ve ek gelir elde edebilirler.

Kevin Werbach’a nazaran, Axie Infinity (AXS) üzere Blockchain tabanlı oyunlar, kripto ve oyunun çapraz tozlaştığı öteki bir alan, lakin birebir vakitte sürdürülebilirlik konusunda daha fazla soruyla karşı karşıya bulunuyor.

Stablecoin düzenlemesi önümüzdeki yıl odakta olacak

2022’ye bakıldığında, Kevin Werbach global olarak daha fazla düzenleyici faaliyet bekliyor. CoinMarketCap’e nazaran, yasa koyucuların 158 milyar dolarlık bir piyasaya dönüşen stablecoin’lere mesken sahipliği yapması olası.

Fiyatlarını prestiji para ünitelerine, emtialara yahut öteki kripto para ünitelerine sabitleyen stablecoin’ler, bankaların, para piyasası fonlarının ve benzeri halde büyük ölçülerde fon toplayan ve insanlara bunları kullanmaları için erişim sağlayan başka cinsteki araçların kurallarına tabi değil. Kevin Werbach’in değerlendirmesi ise şu tarafta:

Olmamaları için uygun bir sebep yok. Olmamalarına dair büyük bir risk var. Bu yüzden birtakım hareketler göreceğiz. Bu, mevzuat yoluyla gelebilir yahut değilse, Hazine, SEC ve öbür kurumların ABD’de ilerlediğini mutlaka göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.