Bitcoin

Ünlü Yönetici, 5 Kripto Payı Belirledi: Canavarca Yükselecekler!

VanEck’in kripto para araştırma yöneticisi, bu 5 radar altı kripto payının 2022’de devasa bir yükselişe şahit olabileceğini söylüyor. Kripto para üniteleri için fevkalâde bir yıl oldu, fakat bunlara bağlı pay senetleri için güçlü bir devir oldu. VanEck‘in kripto odaklı ETF’si, Nisan ayındaki lansmanından bu yana düşük performans gösterdi lakin 2022’de geri gelebilir. Firmanın dijital varlık araştırma yöneticisi, yeni yılda izlenmesi gereken beş kripto payı paylaştı. Detaylar Kriptokoin.com’da.

Mercek altındaki 5 kripto payı

Riskli varlıklar düştüğünde, çıkmak mı yoksa ikiye katlanmak mı daha yeterli? Bu asırlık bir yatırım ikilemi olmuştur. Kripto para üniteleri ve bunlara bağlı pay senetleri için süratli bir düşüş, bu seçimi gündeme getiriyor. Bitcoin (BTC), 8 Kasım’daki doruğundan yaklaşık %23 düşen Ethereum (ETH) üzere Kasım ayı başlarında tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan yaklaşık 69.000 dolara ulaştığından bu yana %31 bedel kaybetti. Fakat bu dik düşüşler bile VanEck Digital Transformation ETF’nin (DAPP) son beş hafta içinde uğradığı %40’lık kayıpla karşılaştırıldığında sönük kalıyor. Borsada süreç gören, kripto borsası devi Coinbase (COIN) ve Riot Blockchain (RIOT) üzere kripto payı son zamanlardaki en yüksek düzeylerinden sırasıyla %32 ve %48 düştü.

VanEck’in ETF eser müdürü JP Lee, son zamanlardaki çabalarına karşın, fon için boğa durumunda. Ona nazaran hem kripto kuşkucuları hem de fanatikler için çeşitlilik sağlıyor. Birçok yatırımcı kripto para üniteleriyle giderek daha fazla ilgileniyor, lakin dijital tokenlere direkt sahip olamıyor yahut sahip olmak istemiyor. Birçok aracı kurum şu anda müşterilerin kripto ticareti yapmasına müsaade vermemektedir ve birinin parasını öbür bir platforma aktarmak baş ağrısına neden olabilir. DAPP, inananların portföylerini genişletmelerine ve potansiyel olarak risk profillerini azaltmalarına imkan tanırken, kripto konusunda ilgililere gelişen varlık sınıfına maruz kalmalarına müsaade verir. Lee, kriptolara ve kripto paylarına sahip olmanın birbirini dışlamaması gerektiğini söyledi.

Lee, “Onları farklı yatırım fırsatları olarak görüyoruz. Alışılmış ki, muhtemelen bir tıp stratejide birbirine uyuyorlar, fakat birebir şey değiller. Yani bu, Bitcoin satın almadan katılmanın bir yolu” diyor. ETF eser müdürü, fonun mümkün olan en berbat vakitte başlatıldığını kabul ediyor: Bitcoin, 63.000 doların biraz üzerindeki bir evvelki doruğuna ulaşmadan evvelki gün. Lee, coşkunun çok genişletilmiş değerlemelere yol açtığını ve bunun sadece kripto para ünitesinin fiyatı önümüzdeki altı ay içinde düştüğü için ETF’ye ziyan verdiğini söyledi.

Lee, “Performans açısından ETF için mutlaka olumsuz bir birinci yıl oldu. Lakin şu anda bulunduğumuz nokta, bence, bir fiyat-kazanç yahut bir fiyat-satış oranına nazaran değerlemeler çok zorlayıcı. Bu şirketler, pay senedi fiyatları çok uygun gitmemiş olsalar da, hala mecnun üzere büyüyorlar, hala çok güçlü kullanıcı tabanları var” diyor. Hem büyük hem de küçük yatırımcılar ortasında devam eden kripto benimsemesi, Lee’ye 2022’nin DAPP ETF için geri dönüş yılı olabileceğine dair inanç veriyor.

2022’de izlenmesi gereken beş pay

VanEck’in dijital varlık araştırma yöneticisi Matthew Sigel, 2022’ye girerken izlenmesi gereken radar altında olan beş kripto odaklı pay senedi listeledi.

1. Marathon Digital Holdings (MARA). Piyasa bedeli: 3.6 milyar dolar. Global hash oranının (pazar payının) %1’inden fazlası, agresif bir genişleme stratejisi ve 1 milyar dolardan fazla mevcut likidite ile sermayelendirilen Marathon, Kuzey Amerika’da halka açık en büyük Bitcoin madencisidir. Bitcoin madencileri değerli ölçüde kıymet kaybetti ve MARA şu anda 8 kat daha az konsensüs 2022 karıyla süreç görüyor.

2. MikroStrategy (MSTR). Piyasa pahası: 5,9 milyar dolar. Fizikî bir Bitcoin ETF’nin yokluğunda, Mikrostrategy mevcut en yakın alternatif olabilir: Belirtilen hedefi dolar ödünç almak ve mümkün olduğu kadar çok Bitcoin satın almak olan halka açık bir şirket. Bu ortada, temel iş zekası yazılım kısmı ile yürütmeye devam ediyor. Güçlü abonelik geliri artışı, borç piyasalarını ek satın almalara açık tutuyor.”

3. Voyager Digital (VYGVF) Piyasa kıymeti: 2,1 milyar dolar. Voyager Digital, kriptoya dayalı tek duraklı bir finansal hizmetler platformu oluşturmanın birinci günlerinde dijital varlık odaklı bir ajans komitecisi. Gelecek vaat eden kesimlerde muvaffakiyet geçmişine sahip tecrübeli bir idare takımı tarafından yönetilen, platform 49 ABD eyaletinde 2,7 milyon doğrulanmış kullanıcıyı kendine çekti. NY ve Kanada‘ya genişleme ve Voyager’ın kripto tabanlı banka kartının kullanıma sunulması 2022’de başlayacak.

4. Bakkt Holdings (BKKT) Piyasa pahası: 2.4 milyar dolar. Bakkt, müşterilere kripto para ünitelerinden sadakat noktalarına, oyun içi varlıklara ve NFT’lere kadar çok çeşitli dijital varlıkları kullanma/dönüştürme/gönderme/harcama yeteneği sağlamaya odaklanır. Hem kripto saklama hem de alım satım için kurumlarla eşsiz bir halde konumlandırılmıştır. Ekim ayında Mastercard‘ın Bakkt’ın platformunu kullanacağına dair duyuru, Bakkt’ın iş modelini doğrular.

5. Stronghold Digital (SDIG) Piyasa kıymeti: 707 milyon dolar. Son aylarda halka birinci kere tanıtılan birkaç ‘ESG’ Bitcoin madencisinden biri olan Stronghold, şirketin Bitcoin madenciliği gayretlerinde yakılmak üzere Pennsylvania genelinde 800’den fazla terk edilmiş yığından kömür atığı topluyor. Pennsylvania vergi kredileri ve Stronghold’un mevcut elektrik üretim tesislerini yine tasarlaması sayesinde şirket, halka açık madenciler ortasında en düşük işletme maliyetine sahip şirkettir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.