Alt Coin

Ünlü Yönetici, Altcoin Sepetini ve Stratejilerini Açıkladı!

Yaklaşık 33 sentten 6 basamaklı ölçülerde Solana ve 1 doların altında tanınan altcoin Polkadot satın alan 25 yaşındaki bir kripto kurucusu, kazanan altcoin projelerini erken belirlemek için 3 kesimli bir strateji paylaşıyor. Yatırımcı “Finans Elması”nı nasıl oluşturmaya çalıştığını açıklıyor. Yubo Ruan, merkezi olmayan bir borç verme ve stake etme protokolü olan Parallel Finance’in kurucusu. VC fonu aracılığıyla, 25 yaşındaki genç, Solana ve Polkadot üzere en düzgün altcoin projelerine erken yatırım yaptı. Kazanan protokolleri nasıl belirleyeceğini ve DeFi’yi bir milyar beşere nasıl ulaştırmayı planladığını paylaşıyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Altcoin sepeti nasıl oluşturulur

25 yaşındaki Yubo Ruan, muhtemelen yaşıtlarının hayal edebileceğinden daha fazlasını başardı. Lisedeyken Ruan, 13 buluş mükafatı ve beş patent kazanırken, Çin’in Pekin kentinde birinci şirketi Alisimba Technologies’i kurdu. Üniversitede, yıkıcı teknolojilere yatırım yapmak için birinci risk sermayesi fonu Skylight Investment’ı kurdu. 2017 yılında, blockchain ve kripto şirketlerine odaklanmak için ikinci VC fonu 8 Decimal Capital’i başlattı. Artık, seri teşebbüsçü, şimdiye kadarki en yüksek gayesini gerçekleştirmeye çalışıyor: kredi teşebbüsü Parallel Finance aracılığıyla bir milyar beşere merkezi olmayan finansman sağlamak.

Polkadot ekosistemi üzerine inşa edilen Parallel Finance, önde gelen VC yatırımcıları tarafından desteklenmektedir. Ruan kriptoyu 2014’ün başlarında öğrendi. Pekin’deki ünlü Garage Café’de, evvelden ödeme olarak Bitcoin kabul eden birinci şirketi üzerinde çalışırken, daha sonra dünyanın en büyük kripto oyuncularından biri olacak olan bir küme Bitcoin ve Ethereum madencisiyle tanıştı. Bu tecrübe ona erken olmanın ehemmiyetini öğretti. 2019’da, 8 Decimal Capital’de 60 milyon dolarlık VC fonunu yönetirken, Ruan’a nazaran Solana’ya (SOL) yaklaşık 30 ila 33 sent ortasında altı haneli bir yatırım yaptı ve 1 milyon doların üzerinde Polkadot‘a (DOT) 1 milyon doları akıttı. Cuma günü öğlenden sonra, piyasa pahasına nazaran beşinci en büyük kripto para ünitesi olan Solana, yaklaşık 148 dolardan süreç görürken, en büyük 10. token olan Polkadot, CoinGecko fiyatlandırmasına nazaran 27 dolardan el değiştiriyordu.

Kazanan kripto projeleri erkenden nasıl belirlenir?

İki net kazananın yanı sıra Ruan, Chia (XCH), Chainlink (LINK), 0X (ZRX) ve dijital varlık şirketi Securitize’nin birinci çeşitlerine da katıldı. Uzun vadeli potansiyele sahip projeleri belirlemeye çalışırken, üç faktöre odaklanır: (1) ağ tesirleri, (2) ucuz kıymetlendirme yerine makul ve (3) kurucunun kalitesi. Teknoloji ve kriptoda epeyce tanıdık bir kavram olan ağ tesiri, bir ağa katılan kullanıcı sayısı arttıkça, tahakkuk eden pahanın arttığı fikrini söz eder. Facebook, Instagram ve TikTok üzere toplumsal medya platformları ağ tesirlerinin gücünü gösterirken, Bitcoin ve Ethereum üzere büyük kripto para üniteleri de ağlara daha fazla insan katıldıkça daha bedelli hale geldi.

Alışılagelmiş bilgeliğin tersine, Ruan kıymetli görünebilecek değerlemelere sahip projelere yatırım yapmayı seviyor. Ucuz varlıklara odaklanmak yerine, daha yüksek değerlemelerin projelerin daha uygun fikir birliği ve daha fazla yatırımcı itimadı kazandığına işaret edebileceğine inanıyor. Yatırımcı, “Solana’ya yatırım yaptığımızda 33 sent olmasına karşın birkaç yüz milyon dolar kıymetindeydi. O vakitler epey çılgındı zira hiçbir şey başlatmamış bir ağ için epeyce pahalıydı” diyor. Ruan, 1 doların altında fakat 1 milyar doların üzerinde bir değerleme ile yatırım yaptığı DOT ile emsal bir öykü olduğunu söyledi. Değerlemeler, kurucuların sicili nedeniyle ona da mantıklı geldi. Yatırımcı “Kurucunun kim olduğunu ve daha evvel neler yaptığını değerlendirmeye en az yüzde 40 tartı verdim. Daha evvel olağanüstü yaratımlar yapan girişimcilerin uzun vadede daha yeterli eserler yaratmaya devam edeceklerini sahiden düşünüyoruz” diyor.

Şu anda Ruan, Ethereum katman iki ölçekleme ağı olan StarkWare’i seviyor. İsrail merkezli şirket, Sequoia Capital liderliğindeki bir finansman tipinde 50 milyon dolar topladıktan sonra yakın vakitte 2 milyar dolarlık bir değerleme elde etti. Emin olmak için, Parallel Finance, StarkWare’in StarkNet eserlerinden birinin üzerine inşa ediyor. Bu günlerde Ruan artık etkin olarak kripto projelerine yatırım yapmıyor. DeFi’yi bir milyar beşere ulaştırma maksadıyla %100 Paralel Finans’ı “Finansın Apple yahut Google‘ı” haline getirmeye odaklanmış durumda. Tekrar de genç kurucunun kanıtlayacak çok şeyi var. Yazılım tarafından otomatikleştirilen finansal hizmetler faaliyetlerine atıfta bulunan DeFi, herkesin bildiği üzere gezinmesi güç ve karmaşık.

DeFi Llama‘ya nazaran, toplam bedeli yaklaşık 700 milyon dolar olan Parallel Finance, Polkadot’taki en büyük üçüncü taraf programı olarak niş bir pazar hakimiyetine sahip. Ruan, 100.000 global kullanıcısını bir milyara çıkarmak için, kullanıcıların DOT token varlıklarıyla ilgili her türlü finansal hizmet faaliyetlerini yürütebilecekleri tek duraklı bir ekosistem kurmayı planladığını söyledi. Şirket ayrıyeten dolandırıcılık ve dolandırıcılıkların kökünü kazımak için müsaadeli bir uygulama mağazası kuracak.

Sonunda Parallel Finance, Polkadot dışında öteki zincirlere de yayılacak. Şimdilik, platformu kullanımı kolay, verimli, ölçeklenebilir ve yasal gerekliliklerle uyumlu hale getirmeye odaklanıyor. Yatırımcı, “Kullanıcıların cüzdanlarıyla giriş yaptıklarında, ödemelerden getiri elde etmeye ve türev alım satım süreçlerine kadar her şeyi tek bir tıklamayla yapabilecekleri bütünsel bir ekosistem oluşturmakla nitekim ilgileniyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.